Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτροστάσιο-ορισμός


Armarix

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Στο ΠΔ. 41/18 αναφέρει το ηλεκτροστάσιο ως επικίνδυνο χώρο.(άρθρο 6 των γενικών διαταξεων, παράγραφος 6.7). Επειδή όμως το ηλεκτροστάσιο σαν έννοια είναι πολύ γενική, πιστεύετε ότι εννοεί γενικά τους ηλεκτρολογικούς πίνακες ή αναφέρεται σε βιομηχανικά ηλεκτροστάσια;

Εγω π.χ. έχω ένα κτίριο γραφείων, που στο υπόγειο έχει το γενικό πίνακα, τον υποπίνακα του υπογείου και ένα κεντρικό UPS (το οποίο όμως θα είναι με μπαταρία τζελ, όχι με χημικά). Πιστεύεται ότι θεωρείται ηλεκτροστάσιο;

Και τέλος πάντων τί είναι αυτό που διαχωρίζει το σημείο τοποθέτησης ηλεκτρολογικών πινάκων από ένα ηλεκτροστάσιο;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,

Μιχάλης

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

πράγματι, δεν υπάρχει σαφής ορισμός, νομίζω πως επαφίεται στη κρίση του μελετητή.

Δε νομίζω πως το Π.Δ. 41/18 αναφέρεται μόνο σε βιομηχανικούς πίνακες, γιατί στον Πίνακα 12 αναφέρονται όλες οι χρήσεις κτιρίου.

Ισως θα σε μπορούσε να σε βοηθήσει η εγγύκλιος Α.Π. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/42489/1824 περί ερμηνίας του Π.Δ. 41/18. Δες το άρθρο 6 - Επικίνδυνοι Χώροι

Εκεί αναφέρεται πως : "...η αναφορά του κανονισμού σε μηχανοστάσια, λεβητοστάσια, κ.λ.π αφορά χώρους όπου συγκεντρώνεται κεντρικά μηχανολογικός εξοπλισμός για την εξυπηρέτηση του κτιρίου..."

Πιθανόν θα έπρεπε να το εκλάβεις σαν επικίνδυνο χώρο, εφόσον εκεί βρίσκεται ο κεντρικός πίνακας, ειδικά αν η εφαρμογή επιπρόσθετων μέτρων δεν είναι μεγάλη ταλαιπωρία.

Στο υπόγειο τι άλλοι χωροι βρίσκονται; Μόνο οι πίνακες ή π.χ. και αποθήκες;

Με μία σύντομη αναζήτηση που έκανα, είδα πως το να κατατάξεις χώρο σε επικίνδυνο (κατηγορία Β) σημαίνει :

1) Να κλείσεις με πυράντοχη πόρτα το υπόγειο

2) Όδευση διαφυγής να μην διέρχεται μέσα από υπόγειο ή σε άμεση γειτνίαση με αυτό.

3) Να υπάρχει φυσικός (κατά προτίμηση) εξαερισμός

4) Τοπική κατάσβεση, π.χ. με μία γεννήτρια αερολύματος μέσα στον πίνακα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.