Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση θερμοστάτη χώρου σε καυστήρα βιομάζας


parperis

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας παιδιά. Εχω εγκαταστήσει έναν λέβητα βιομάζας. Η πρώτη φωτω είναι η συνδεσμολογία του θερμοστάτη χώρου που εχω μέσα στο σπίτι. Η δεύτερη φωτω είναι το τερματικο που εχει ο πίνακας του λέβητα μαζί με τα καλώδια που έρχονται από τον θερμοστάτη χώρου. Μπορείτε να μου πείτε που ακριβως συνδέω το καφέ καλώδιο (φάση), το μπλε (ουδέτερος) και το κιτρινοπράσινο(γείωση). Ευχαριστώ εκ των πρότερων

IMG_20221024_230141.jpg

IMG_20221024_225423.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πούμε, υποθέσεις κάνουμε...Οπότε πρόσεχε. :grin:

Το συγκεκριμένο κιτρινοπράσινο, κατά πάσα πιθανότητα, δεν είναι γείωση αλλά σήμα στον καυστήρα. Το βρίσκεις αυτό και πρακτικά.

Επίσης ο Θερμοστάτης, λογικά, πρέπει να συνδέεται με ρεύμα του λεβητοστασίου, οπότε μπλε - καφέ στις αντίστοιχες υποδοχές του πίνακα του λέβητα.

 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, parperis said:

Δηλαδή αυτό που λες είναι ,καφέ στο 1 , μπλε στο 9 και κιτρινοπράσινο στο 4?

Φωναξε ηλεκτρολογο για να κανει μετρησεις  κ ρυθμισεις .....αλλιως , βλεπω να τα κανεις πουτ@ν@ ολα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, parperis said:

Δηλαδή αυτό που λες είναι ,καφέ στο 1 , μπλε στο 9 και κιτρινοπράσινο στο 4?

Αυτό που λέω είναι ότι στο φόρουμ μπορούμε να συζητήσουμε με προσωπικές γνώμες πως δουλεύει ένα σύστημα αλλά όχι να δίνουμε συμβουλές "φτιάχτο μόνος σου". 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, parperis said:

Δηλαδή αυτό που λες είναι ,καφέ στο 1 , μπλε στο 9 και κιτρινοπράσινο στο 4?

Γιατί δεν βρίσκεις έναν ηλεκτρολόγο να τα ρυθμίσει σωστά; επίσης αυτός που σου έβαλε τον λέβητα δεν ανέλαβε και αυτό;;

Υστ. Οι πειρατισμοι στην καλύτερη περίπτωση κοστίζουν οικονομικά στην χειρότερη σκοτώνουν.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Konstantinos IB said:

Αυτό που λέω είναι ότι στο φόρουμ μπορούμε να συζητήσουμε με προσωπικές γνώμες πως δουλεύει ένα σύστημα αλλά όχι να δίνουμε συμβουλές "φτιάχτο μόνος σου". 

Πολύ σωστά τα λες. Συζήτηση κάνω και εγώ για να ξέρω πως δουλεύει. θα έρθει ηλεκτρολόγος το μόνο σίγουρο. Η δική μου σκέψη που έχει λάθος για σένα?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Bill22 said:

Γιατί δεν βρίσκεις έναν ηλεκτρολόγο να τα ρυθμίσει σωστά; επίσης αυτός που σου έβαλε τον λέβητα δεν ανέλαβε και αυτό;;

Υστ. Οι πειρατισμοι στην καλύτερη περίπτωση κοστίζουν οικονομικά στην χειρότερη σκοτώνουν.  

Υδραυλικός έκανε την εγκατάσταση.Θα έρθει ηλεκτρολόγος. Απλά ρωτάω να μαθαίνω 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, parperis said:

Συζήτηση κάνω και εγώ για να ξέρω πως δουλεύει. θα έρθει ηλεκτρολόγος το μόνο σίγουρο. Η δική μου σκέψη που έχει λάθος για σένα?

Πολύ καλά κάνεις και χαιρόμαστε που ρωτάς. Οπότε, αμέσως, έμαθες δύο πολύ βασικά πράγματα:

1) Προσοχή στο κιτρινοπράσινο γιατί μπορεί να μην είναι "γείωση"

2) Προσοχή στον θερμοστάτη χώρου διότι ακόμη και αν κλείσεις τον γενικό του διαμερίσματος αυτός, πολύ πιθανό, έχει τάση που έρχεται απ' το λεβητοστάσιο.  

Για να πούμε το σωστό και το λάθος πρέπει να αποδειχθεί ότι το "κιτρινοπράσινο" είναι όντως "σήμα" και ότι το καφέ και το μπλε έρχονται από το λεβητοστάσιο! Αυτό θα στο πει ο ηλεκτρολόγος. Έ, αφού θα τον φέρεις, πες του να στα συνδέσει και τέλος. Εγώ από εδώ τι να σου πω; :D   

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Konstantinos IB said:

Πολύ καλά κάνεις και χαιρόμαστε που ρωτάς. Οπότε, αμέσως, έμαθες δύο πολύ βασικά πράγματα:

1) Προσοχή στο κιτρινοπράσινο γιατί μπορεί να μην είναι "γείωση"

2) Προσοχή στον θερμοστάτη χώρου διότι ακόμη και αν κλείσεις τον γενικό του διαμερίσματος αυτός, πολύ πιθανό, έχει τάση που έρχεται απ' το λεβητοστάσιο.  

Για να πούμε το σωστό και το λάθος πρέπει να αποδειχθεί ότι το "κιτρινοπράσινο" είναι όντως "σήμα" και ότι το καφέ και το μπλε έρχονται από το λεβητοστάσιο! Αυτό θα στο πει ο ηλεκτρολόγος. Έ, αφού θα τον φέρεις, πες του να στα συνδέσει και τέλος. Εγώ από εδώ τι να σου πω; :D   

23 hours ago, Konstantinos IB said:

Πολύ καλά κάνεις και χαιρόμαστε που ρωτάς. Οπότε, αμέσως, έμαθες δύο πολύ βασικά πράγματα:

1) Προσοχή στο κιτρινοπράσινο γιατί μπορεί να μην είναι "γείωση"

2) Προσοχή στον θερμοστάτη χώρου διότι ακόμη και αν κλείσεις τον γενικό του διαμερίσματος αυτός, πολύ πιθανό, έχει τάση που έρχεται απ' το λεβητοστάσιο.  

Για να πούμε το σωστό και το λάθος πρέπει να αποδειχθεί ότι το "κιτρινοπράσινο" είναι όντως "σήμα" και ότι το καφέ και το μπλε έρχονται από το λεβητοστάσιο! Αυτό θα στο πει ο ηλεκτρολόγος. Έ, αφού θα τον φέρεις, πες του να στα συνδέσει και τέλος. Εγώ από εδώ τι να σου πω; :D   

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εγώ απλά νόμιζα ότι ένας ηλεκτρολόγος θα μπορούσε να "διαβάσει" την φωτογραφία που έχω ανεβάσει. Δεν ήξερα ότι δεν γίνεται να καταλάβει κάποιος ηλεκτρολόγος τα γράμματα που έχει πάνω ο θερμοστάτης χώρου. Τα καλώδια ήταν συνδεδεμένα στον καυστήρα πετρελαίου που ήταν εκεί πρίν. Οπότε έρχονται από το λεβητοστάσιο.οποτε αν κατεβάσω γενικό δεν θα έχει ρεύμα ο θερμοστάτης 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.