Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καιγεται η Ασφαλεια στο Ρολοι της ΔΕΗ


Ανδρεας Ε

Recommended Posts

Καλησπερα,

Στο σπιτι εχουμε ενα πινακα γενικο για ολες τις καταναλωσεις αλλα αυτος ο πινακας δινει παροχη και σε εναν υποπινακα ενος υπογειου. Ειναι παλιος πινακας σχετικα και εχει ενα ρολοι της δεη παναρχαιο απεξω.Οταν εισαι στο σπιτι και εχεις αναψει καποιες καταναλωσεις και βρισκεται και καποιος στο υπογειο και εχει και εκει ανοικτα,τοτε καιγεται η ασφαλεια στο ρολοι της ΔΕΗ απεξω. Εχω επανελημενως κανει αναφορα στη δεη εδω και 6-7 χρονια να ερθει να αλλαξει το ρολοι αλλα δεν εχει ερθει ποτε. Τι μπορω να κανω για να ειναι το σπιτι κατοικησιμο?

Μπορω με καποιον τροπο να επεμβω στο ρολοι της ΔΕΗ εγω?Να εκανα κατι?ΕΙναι ανοικτο και σχετικα σε κακη κατασταση και κανενας δεν ερχεται ποτε καθοτι το σπιτι βρισκεται σε ενα χωριο με λιγους κατοικους.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2022 at 9:25 ΠΜ, Ανδρεας Ε said:

Μπορω με καποιον τροπο να επεμβω στο ρολοι της ΔΕΗ εγω?Να εκανα κατι?

ΟΧΙ... απαγορευται να ακουμπήσουμε το μετρητη της δεδδηε  

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις επαυξηση ισχυος.....το πως ? μιλας με επαγγελματια αδειούχο ηλεκτρολογο που ασχολειτε με υδε

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

ΟΧΙ... απαγορευται να ακουμπήσουμε το μετρητη της δεδδηε  

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις επαυξηση ισχυος.....το πως ? μιλας με επαγγελματια αδειούχο ηλεκτρολογο που ασχολειτε με υδε

Το εχω πειραξει το μετρητη της δεδδηε εδω και 10 χρονια,εχω αλλαξει τις καμενες ασφαλειες.Η επαυξηση ισχυος σημαινει να βαλω μεγαλυτερη ασφαλεια?Η κατι αλλο?Και αυτο θα λυσει το προβλημα που καιγεται μια στο πινακα και μια στο μετρητη της δεδδηε η ασφαλεια?Η θελει κατι αλλο το σπιτι?Καιγεται ή η ασφαλεια στο μετρητη ή η ασφαλεια στο πινακα το κεντρικο οταν εχω αναμενα πολλες καταναλωσεις.ΑΥτο ειναι το προβλημα.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Ανδρεας Ε said:

,εχω αλλαξει τις καμενες ασφαλειες.

 τήξεως 30Α δλδ ?....αμεσα φωναζεις ηλεκτρολογο εργολήπτη..... 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Ανδρεας Ε said:

Το εχω πειραξει το μετρητη της δεδδηε...

κινδυνεύεις να θεωρηθεί ότι κάνεις ρευματοκλοπή ε.....

και (μη σχετικός με τα Ηλεκτρολογικά εγώ) θα σου πρότεινα μέχρι να λύσεις το πρόβλημα με τους σωστούς επαγγελματίες και την συμβουλή του @ΝΙΚΟΣΤΡΙ να φροντίσεις τα αμπέρ που αφήνει ο πίνακας σου ναι είναι μικρότερα της ασφάλειας του μετρητή για να μη πέφτει η δική του ασφάλεια.

Αλλά τονίζω.... είμαι μη σχετικός

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

 τήξεως 30Α δλδ ?....αμεσα φωναζεις ηλεκτρολογο εργολήπτη..... 

Ναι τηξεως 30Α.

Ευχαριστω για την απαντηση.Να σε ρωτησω ηλεκτρολογος θα το λυσει το προβλημα ή θα πρεπει να αλλαξω ρολοι ?Γιατι το σπιτι δεν το εχω παρει ακομα στο ονομα μου απο κληρονομια και δεν μπορω να κανω διαδικασιες με τη ΔΕΗ.Ηλεκτρολογο να φερω οκ αλλα θα λυνεται το προβλημα?

 

παρατήρηση

Για να μη κλειδώσει το θέμα βάλε τονισμό στα κείμενα σου όπως γράφει και η αρχική παρατήρηση στο θέμα

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Ανδρεας Ε said:

Να σε ρωτησω ηλεκτρολογος θα το λυσει το προβλημα ή

Ναι , λογικα γνωριζει ''κοσμο''........κ μπορει να επεμβει στο ρολοι για βελτιωση ( αλλαγη ) της γειωσης κλπ.... 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ

 

Η ασφάλεια στο ρολόι καίγεται γιατί υπάρχει υπερφόρτιση. Δηλαδή οι συσκευές-φορτία του σπιτιού τραβάνε περισσότερο ρεύμα από αυτό για το οποίο έχει διαστασιολογηθεί η εγκατάστασή του σπιτιού.

Το οτι καίγεται μια η ασφάλεια στον πίνακα, μια η ασφάλεια στο ρολόι της ΔΕΗ προκύπτει από το γεγονός ότι αυτές οι 2 ασφάλειες ειναι προφανώς ιδίας ονομαστικής εντάσεως, ήτοι 30Α όπως λες.  Και οι 2 υπερθερμένονται τη ώρα που ανάβεις άλλα φορτία και είναι θέμα τύχης (για την ακρίβεια των παραμέτρων) ποια θα πέσει πρώτη.  Συνήθως οι ασφάλειες της ΔΕΗ στο ρολόι είναι βραδείας τήξεως αλλά αυτές τις έχει μόνο η ΔΕΗ. Αν έχεις βάλει του εμπορίου τότε πέφτει πότε η μία (ρολόι) πότε η άλλη (πίνακα).

Η λύση στο πρόβλημα σου είναι η επάυξηση ισχύος. Ομως αυτή δεν είναι τόσο απλή διαδικασία καθώς απαιτεί και την αλλαγή του παροχικού καλωδίου από το μετρητή (ρολόι) εως τον γενικό πίνακα.  Δηλαδη. Για ασφάλεια 30Α που λες ότι έχεις, μάλλον το καλώδιο ειναι 3x10mm2 (μονοφασικό) ή 5x10mm2 (αν έχεις τριφασικό).

Η επόμενη τυποποιημένη παροχή (επαυξηση) είναι με ασφάλειες 50Α στο ρολόι, 63Α στον γενικό πίνακα αλλά με ΝΕΟ καλώδιο 3Χ16μμ2 (ή 5x16mm2 αν είναι τριφασικό).

 

Δοκίμασε να κάνει το εξής. Αντί για 30Α ασφάλειες, βάλε 35Α. Αυτή είναι η σωστή ασφάλεια έτσι κι αλλιώς για 10mm2 καλώδιο (τσέκαρε μπας και είναι κανά 6mm2 το καλώδιο σου, εκεί υπάρχει πρόβλημα). Δεν ξέρω πως βρέθηκαν αυτές οι ασφάλειες των 30Α, πρώτη φορά τις βλέπω σε σπίτι.   Με τα 35Α (ή και 40Α)  το 10άρι καλώδιο αντέχει. Ετσι θα "κερδίσεις" λίγο ρεύμα πριν σου ρίξει την ασφάλεια. Δηλ. αν είναι οριακό το πρόβλημα της υπερφόρτισης με τα 5Α (είτε μονοφασικό, είτε 5Α / φάση στο τριφασικό) ενδεχομένως να περιοριστεί το πρόβλημα.  Αλλιώς φωνάζεις ηλεκτρολόγο, που είναι και η καλύτερη (και ασφαλέστερη) λύση και αρχίζεις τη διαδικασία επαύξησης που δεν είναι και το πιο ευκολο πράγγμα σε ήδη κατασκευασμένο σπίτι (μερεμέτια κλπ)

 

Edited by dark74
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dark74 said:

Δεν ξέρω πως βρέθηκαν αυτές οι ασφάλειες των 30Α, πρώτη φορά τις βλέπω σε σπίτι.   

 

 η ΔΕΗ πριν αρκετά χρόνια εδινε παροχες  6 kva με φυσίγγιο τήξεως 30Α ,  όπου τις δούμε ζηταμε  την αντικατάσταση του φυσιγγίου με αυτόματη 25Α , το καλώδιο ήταν 6αρι αυτή η παροχή σημερα έχει καταργηθεί .  

Link to comment
Share on other sites

έχω απορία, στο υπόγειο τι καταναλώσεις έχεις που σε συνδυασμό με τις καταναλώσεις της κατοικίας, σου καίνε τη γενική ασφάλεια? ... σε κάθε περίπτωση έχει υπογραφεί συμβόλαιο με τη τότε ΔΕΗ για απορρόφηση ισχύος της τάξης των 8kva... άρα η παραπάνω χρήση οδηγεί σε ανεπιθύμητες διακοπές ρεύματος, οπότε η μόνη λύση είναι η επαύξηση ή ο συμβιβασμός με λειτουργία των ενεργοβόρων συσκευών σε διαφορετικές ώρες ...να φωνάξετε ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη να δει τι δυνατότητες βελτίωσης έχει η υφιστάμενη εγκατάσταση κ να αποφασίσετε από κοινού σε ενδεχόμενη επαύξηση. αν πιστεύετε ότι έχει χαλάσει η ασφάλεια στο μετρητή του ρολογιού να δηλώσετε βλάβη στο site του δεδδηε και θα επικοινωνήσουν μαζί σας να ερθουν να το τσεκαρουν.

Edited by geomast84
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.