Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετάβαση από παροχή ΜΤ σε παροχή ΧΤ


a.k.topo

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Αντιμετωπίζω ένα θέμα που αντικατοπτρίζει την παράνοια των φορέων.

Συγκεκριμένα στην περιοχή της Παιανίας σε μια βιοτεχνία υπάρχει μια παροχή μέσης τάσης 630kva η οποία είναι ανενεργή έχοντας γίνει διακοπή από τον πάροχο το 2020.

Τώρα θέλοντας να μισθωθεί το ακίνητο έκανα αίτηση ηλεκτρονικά στον ΔΕΔΔΗΕ για μείωση παροχής από μέση τάση σε χαμηλή τάση 35 kva τριφασικό κατηγορία 3.Την διαδικασία αυτή μου την είπαν τηλεφωνικά από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Σε συνέχεια της αίτησης μου ήρθε απαντητικο Μάιλ ότι η αίτηση πρωτοκολληθηκε και θα ενημερωθώ για ημερομηνία αυτοψίας.

Προχθές ήρθε ο υπάλληλος ενός υπεργολαβου για αυτοψία και μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι καί ότι αρμοδιότητα για την μέση τάση έχει η Περιφέρεια.

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για την διαδικασία που πρέπει να γίνει και ποιος είναι ο αρμόδιος φορέας?

 

 

Edited by miltos
Επεξεργασία τίτλου θέματος
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, a.k.topo said:

μια παροχή μέσης τάσης 630kva η οποία είναι ανενεργή έχοντας γίνει διακοπή

Άρα υπάρχει ιδιωτικός υποσταθμος στο χωροτης βιομηχανίας. 

 

2 hours ago, a.k.topo said:

..μείωση παροχής από μέση τάση σε χαμηλή τάση 35 kva τριφασικό κατηγορία 3.

Μείωση από μέση σε χαμηλή θα ήταν πιο εύκολο να γίνει με αίτηση για νέο ρολόι.

Βρες κάποιον μηχανικό που να ξέρει από αυτά και  να σε καθοδηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει υποσταθμός από τον οποίο έχει κλαπεί ο μετασχηματιστής.

Το θέμα είναι ότι ο ΔΕΔΔΗΕ μέσω του τηλεφωνικού κέντρου με κατεύθυνε και έκανα ηλεκτρονική αίτηση.

Εκτός από τη ΔΕΔΔΗΕ υπάρχει κάποιος φορέας που έχει αρμοδιότητα?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, a.k.topo said:

Εκτός από τη ΔΕΔΔΗΕ υπάρχει κάποιος φορέας που έχει αρμοδιότητα

Αρμοδιότητα ως προς τι;

Όταν υπάρχει ιδιωτικός υποσταθμος παράδειγμα στην πυρασφάλεια του κτιρίου θα πρέπει να αναφέρεται με τα ανάλογα μέτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Αρμοδιότητα για την μετάβαση-μειωση από ανενεργή παροχή μέσης τάσης 630kva σε παροχή χαμηλής τάση 35kva.

Αίτηση υπέβαλα στον ΔΕΔΔΗΕ.

Είναι αυτός ο αρμόδιος φορέας ή επειδή εμπλέκεται η μέση τάση υπάρχει και κάποιος άλλος που πρέπει να απευθυνθώ?

 

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, a.k.topo said:

Αρμοδιότητα για την μετάβαση-μειωση από μέση τάση 630kva σε χαμηλή τάση 35kva

Για τη διαδικασία που περιγράφεις, ο δεδδηε έχει αυτή την αρμοδιότητα.

Σου τονίζω ξανά ηλεκτρολογικα και διαδικαστικά δεν είναι η ευκολότερη λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω κατά την γνώμη σου?

Αν κάνω αίτηση για νέο ρολόι όταν έχω μια παροχή 630kva και έχω ανάγκες για 35kva δεν θα εγκριθεί ποτέ.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, a.k.topo said:

Αν κάνω αίτηση για νέο ρολόι όταν έχω μια παροχή 630kva και έχω ανάγκες για 35kva δεν θα εγκριθεί ποτέ.

Γτ δεν το δίνεις σε κάποιον συνάδελφο (ηλ/μηχ, μηχ/μηχ ) να το φέρει εις πέρας γιατί εκτός από την αίτηση θα χρειαστείς κάποια έγγραφα τα οποία δεν ξέρεις να συμπληρώνεις και ούτε δικαίωμα να τα υπογράψεις

 

6 hours ago, a.k.topo said:

Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω κατά την γνώμη σου?

Με τα ελλιπή δεδομένα που μας έδωσες και καθαρά συναδελφικά και συμβουλευτικά (χωρίς να ευαγγέλιο και ορθές  οι οδηγίες μου), σου εξήγησα τι θα έκανα εγώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εκτιμώ ότι η επαύξηση/μείωση της ισχύος γίνεται για το ίδιο επίπεδο τάσης (ΧΤ/ΜΤ/ΥΤ). Δεν έχει νόημα αυτή η διαδικασία σε μεταπήδηση τάσης(πχ Είσαι πελάτης ΥΤ και θα ζητήσεις μείωση να αλλάξεις σε ΧΤ?)

Άρα θα καταργούσα την παλιά παροχή ΜΤ και θα έκανα αίτηση για νέα παροχή ΧΤ 35kV.

Σε κάθε περίπτωση όπως ανέφερε σωστά και ο συνάδελφος @Bill22 η διαδικασία αυτή απαιτεί έγγραφα στα οποία έχει δικαίωμα υπογραφής μόνο ηλεκτρολόγος/μηχανολόγος μηχανικός οπότε θα χρειαστεί να συνεργαστείς/αναθέσεις σε κάποιον τη διεκπαιρεώση της διαδικασίας. 

Επίσης εφόσον έχεις κάνει αίτηση και έχει γίνει η αυτοψία θα πρέπει να λάβεις(λογικά) και μια γραπτή απάντηση από ΔΕΔΔΗΕ.

Επίσης μπορείς να επικοινωνήσεις ή να κλείσεις ραντεβου στο τοπικό κατάστημα και να σε κατατοπίσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.