Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για εισαγωγή στο πανεπιστήμιο


neos_me_apories

Recommended Posts

Γεια σας! Ανοίγω αυτό το thread γιατί θέλω να μου απαντήσετε μερικά ερωτήματα σε σχέση με το επάγγελμα του μηχανικού. Τα μόρια που έχω μαζέψει από τις πανελλαδικές εξετάσεις μου επιτρέπουν να μπω Φυσικό. Φυσικός είναι και ο πατέρα μου. Η αλήθεια είναι ότι αν μπεις για τα καλά στο σύστημα των φροντιστηρίων το χρήματα είναι αρκετά καλά, σε τέτοιο βαθμό που δύσκολα στην σημερινή ελληνική πραγματικότητα να μπορούσε κάποιος να εισπράξει. Ωστόσο μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι υπάρχουν άτομα μέσα από το επάγγελμα του μηχανικού( πολιτικός,μηχανολόγος,ηλεκτρολόγος) που καταφέρνουν να έχουν ακόμα μεγαλύτερο εισόδημα. Επίσης από ότι έχω διαβάσει σε site έχει αρχίσει να δημιουργείται κορεσμός στον κλάδο λόγο του μεγάλου αριθμού σπουδαστών στην συγκεκριμένη κατεύθυνση. Για παράδειγμα με τις υπάρχουσες συνθήκες και δίχως να έχω ένα υπόβαθρο από τους γονείς ή τους συγγενείς μου όπως ένα έτοιμο γραφείο ή γνωριμίες, θα μπορούσα να φτάσω στο επίπεδο να βγάζω 45-50 ευρώ την ώρα στην ηλικία των 40 με 45 δουλεύοντας σε γραφείο άλλου???Αν πάλι ξεκινούσα το δικό μου γραφείο και με αρκετή δουλειά θα μπορούσα να φτάσω στο επίπεδο που σας προανέφερα και να το ξεπεράσω???Εν κατακλείδι αξίζει να ξαναδώσω ώστε να μπω σε αυτές τις σχολές ή να ψάξω την τύχη σε 2 σημεία που θα σας αναφέρω παρακάτω???

 

 

1)Ποια είναι η πραγματικότητα με τις πολυτεχνικές σχολές της Κύπρου??? Έχω διαβάσει σε forum ότι επειδή είναι 4 έτη οι σπουδές δεν τους αναγνωρίζεται το δίπλωμα από το ΔΙΚΤΣΑ. Αυτό ισχύει μόνο εάν θέλω να δουλέψω στο δημόσιο ή ακόμα και αν πάω να δουλέψω ως ελεύθερος επαγγελματίας δεν θα μπορώ να υπογράφω ως μηχανικός αλλά ως από ΤΕΙ???Η γνώμη σας γενικά για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ποια είναι???

 

2)Το τμήμα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΧΑΝΙΑ) έχω ακούσει ότι είναι πολύ και δίνει αρκετά καλά μεταπτυχιακά. Όμως από τη ονομασία φοβάμαι μήπως δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους ηλεκτρολόγους ή πρέπει να δουλέψουν σε εργοστάσια και με τις επικοινωνίες.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ελπίζω να απαντήσετε όσο περισσότεροι γίνεται ώστε να διαμορφώσω μια ολοκληρωμένη άποψη.Ελπίζω να το έβαλα στο σωστό μέρος το thread.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ότι ισχύει και στους άλλους τομείς, ισχύει και για τους μηχανικούς: α) υπάρχει κορεσμός, β) αν δεν έχεις μπαμπά ή θείο στο επάγγελμα, θα δυσκολευτείς πολύ.

 

Στην θέση σου θα πήγαινα στο φυσικό χωρίς άλλη κουβέντα.

 

Για τις σχολές της Κύπρου δεν έχω ιδέα τί παίζει οπότε δεν απαντώ. Το πολυτεχνείο Κρήτης είναι κατά την άποψη μου ένα από τα καλύτερα, αλλά η σχολή που αναφέρεις δεν έχει και μεγάλη ζήτηση. Δουλειά θα βρεις, αλλά δύσκολα και πάλι θα βγάλεις καλά λεφτά.

 

Καλή τύχη σε ότι κι αν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

2)Το τμήμα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (ΧΑΝΙΑ) έχω ακούσει ότι είναι πολύ και δίνει αρκετά καλά μεταπτυχιακά. Όμως από τη ονομασία φοβάμαι μήπως δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους ηλεκτρολόγους ή πρέπει να δουλέψουν σε εργοστάσια και με τις επικοινωνίες.

 

Το τμήμα αυτό είναι αντίστοιχο με τα :

Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ, ΑΠΘ και Θράκης

και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών.

 

Οι απόφοιτοι τους (edit: δεν) έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος ΔΕΝ εχουν τα ίδια δικαωματα αυτή την στιγμή .Το τμήμα έχει πάρει ήδη απόφαση για μετενομασια σε ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών και νομίω εχει γίνει ηδη δεκτή από το ανάλογο συμβούλιο του ΥΠΕΠΘ

(είδαν και αποείδαν τόσα χρόνια οτι δεν δινονται δικαιώματα...)

 

Περι κύππρου από οσο γνωρίζω δεν έχεις προβληματα με το ΤΕΕ στην περίπτωση που κανεις΄όμως και μάστερ εκεί 4+1 δηλαδη

 

ΒΛέπω όμως οτι δεν βαζεις καθόλου στην ζυγαριά τι σου αρέσει να σπουδάσεις / εξασκήσεις

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα όντως βρίσκεται στο στάδιο αλλαγής ονόματος.

Μέχρι τώρα ήξερα ότι έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Θα το ψάξω περισσότερο και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σαφέστατα μου αρέσει η φυσική.Επίσης και η δουλειά του μηχανικου αλλά και τα μαθήματα που υπάρχουν στο συγγεκριμένο τμημα νομίζω ότι θα μου αρέσουν.Ακόμα με τους υπολογιστές παραέχω καλή σχέση.Αφού εαν τελικά πάω για φυσικός θα προσπαθήσω για να πάρω κατι που να έχει σχέση με Η/Υ.Τέλος έρχεται το θέμα με τα λευτά που θα τα βάλει όλα σε μια τάξη.Αυτό για τα δικαιώματα που λες σημαίνει ότι μέχρι να βγω (εαν πάω τελικά στο συγκεκριμένο) θα έχω τα ίδια δικαώματα ή επειδή θα έχω ξεκινήσει τις σπουδες μου πριν οριστικοποιιθει το θέμα δεν θα τα έχω???

Λάθος ΔΕΝ εχουν τα ίδια δικαωματα αυτή την στιγμή .Το τμήμα έχει πάρει ήδη απόφαση για μετενομασια σε ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών και νομίω εχει γίνει ηδη δεκτή από το ανάλογο συμβούλιο του ΥΠΕΠΘ

(είδαν και αποείδαν τόσα χρόνια οτι δεν δινονται δικαιώματα...)

 

Περι κύππρου από οσο γνωρίζω δεν έχεις προβληματα με το ΤΕΕ στην περίπτωση που κανεις΄όμως και μάστερ εκεί 4+1 δηλαδη

 

ΒΛέπω όμως οτι δεν βαζεις καθόλου στην ζυγαριά τι σου αρέσει να σπουδάσεις / εξασκήσεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα δικαιώματα περιγράφονται στην ιστοελίδα της σχολής :

http://www.ece.tuc.gr/Controller?actionClass=loadFirstPage&action=loadFirstPage

 

Σχετική είναι και η ακόλουθη σελίδα

http://www.csd.uoc.gr/~speypk/epDikaiwmata/

 

Επιπλέον, κατοχυρώθηκαν και τα επαγγελματικά τους δικαιώματα στα αντικείμενα της πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών.

http://www.et.gr/view_publication/2009/1/58/svg/2?form.submitted=True

Link to comment
Share on other sites

@neos_me_apories

Από ότι κατάλαβα το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι τα χρήματα....

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αυτοί οι μηχανικοί που "βγάζουν" λεφτά είναι πολύ καλοί στη δουλεια τους και σίγουρα σπατάλησαν υπέραρκετό χρόνο για να "χτίσουν" αυτό που έχουν σήμερα. Αν έχεις την εντύπωση ότι βγαίνοντας από την σχολή θα πέρνεις τα χρήματα που θα έπερνες αν γινόσουν φυσικός...ξεχασε το...

Αν δεν το θες πραγματικά μην γίνεις μηχανικός...

 

Φυσικός και πάλι φυσικός.... Έτοιμη δουλειά.... Πάρα πολλά χρήματα με λίγο κόπο...

και αν είσαι και έξυπνος μπορεί να μην χρειαστεί να δουλέψεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσα να φτάσω στο επίπεδο να βγάζω 45-50 ευρώ την ώρα στην ηλικία των 40 με 45 δουλεύοντας σε γραφείο άλλου???

στο 8ωρο δηλαδή 500ευρώ.

 

κοίτα να δεις λόγω κρίσης έχουν πέσει λίγο τα μεροκάματα τον τελευταίο καιρό αλλά συνήθως εκεί είσαι

 

500-600 ευρώ μεροκάματο, το μήνα στις 22μέρες (βγάζω τα ΣΚ) περίπου 11.000 ευρώ.

 

να κάνεις συμφωνία για 13ο + 14ο μισθό για να καθαρίζεις 150.000 ευρώ το χρόνο αλλά μη δεχτείς με τίποτα κάτω από 130.000.

 

τωρα η ζωή έχει και αναποδιές και μπορεί να λείπει το τελευταίο μηδενικό από τα ποσά που προανέφερα αλλά αυτές ειναι μικρές εξαιρέσεις

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα με τις υπάρχουσες συνθήκες και δίχως να έχω ένα υπόβαθρο από τους γονείς ή τους συγγενείς μου όπως ένα έτοιμο γραφείο ή γνωριμίες, θα μπορούσα να φτάσω στο επίπεδο να βγάζω 45-50 ευρώ την ώρα στην ηλικία των 40 με 45 δουλεύοντας σε γραφείο άλλου???

 

Δεν είμαστε γιατροί ή δικηγόροι ή τραγουδιστές, μηχανικοί είμαστε. Εγώ είμαι 44 χρονών, βγάζω περίπου 20 Ευρώ την ώρα (μικτά, με την παρακράτηση μέσα) με 12-16 ώρες την ημέρα και το "πιστόλι στον κρόταφο" για οτιδήποτε συμβεί! Αν έχεις την αίσθηση των "45-50 ευρώ την ώρα στην ηλικία των 40 με 45 δουλεύοντας σε γραφείο άλλου" τότε σίγουρα να πας για φυσικός, ιδιαίτερα αφού έχεις και πατέρα στο κύκλωμα των φροντιστηρίων.

 

@rigid_joint+1000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.