Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταλλικές συνδέσεις


 

Recommended Posts

Από φυσική σκοπιά ούτε εκεί υπάρχουν γιατί λόγω τριβών η ελεύθερη περιστροφή περιορίζεται.

Από πρακτική σκοπιά, και αυτή για την οποία λέμε με τον charlie αρθρωτή τη λέει κανείς

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μεν τριβες, αλλα υπαρχουν και πειροι με λεια επιφανεια.

Μπορεις να βαλλεις και λιγο γρασο.

 

Αλλα ειναι δυσκολοτερο να πετυχεις πακτωση παρα αρθρωση.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου δεν έχω πείρο. Θα έχω 6 κοχλίες εντός των πελμάτων (κατά y) αλλά εκτός κατά X. Δηλαδή στον ισχυρό άξονα θα είναι προς άρθρωση ενώ στον ασθενή προς πάκτωση.

Καταλαβαίνω την έννοια της στροφικής δυσκαμψίας αλλά όχι την μορφή της αστοχία της. Τι μπορεί να συμβεί? Μόλις ξεπεράσω κάποια όρια θα μου πετάξει τους 2 κοχλίες που θα βρίσκονται υπό εφελκυσμό? Και αν συμβεί από την άλλη κατέυθυνση θα μου πετάξει τους άλλους δύο και θα μείνω με τους 2 που βρίσκονται στο κέντρο? Αφού δηλαδή θα παραλαμβάνω κάποια ροπή, τι θα γίνει μόλις ξεπεραστεί αυτή η ροπή? Σίγουρα θα υπάρχει κάποια στροφή. Αστοχία της σύνδεσης θα υπάρχει, ώστε να λειτουργήσει καθαρά ως άρθρωση?

Link to comment
Share on other sites

Αν από το σχεδιασμό του δομήματός σου αρχικά εσύ το θεωρήσεις εσύ ως άρθρωση και η ένταση κατανέμεται στα υπόλοιπα στοιχεία, δε θα παραλαβμβάνει ικανή ροπή, ώστε να έχεις θέμα. Επιπλέον γι αυτό καλό είναι να μην είναι τοποθετημένα τα αγκύρια σε μεγάλη απόσταση. Στον ασθενή άξονα έχεις σημαντικές ροπές? Δεν θα πρέπει να σε απασχολεί και πολύ αυτό. Άλλωστε εκεί δουλεύουν και τα χιαστί ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Συνάδλεφοι σε μια σύνδεση υποστηλώματος, ποια είναι η ελάχιστη απόσταση μεταξύ κοχλία και πέλματος υπ/τος (μαζί με πάχος συγκόλλησης)? Υπάρχει τέτοια ελάχιστη απόσταση? Δεν βρίσκω κάτι στο βιβλίο της τριανδρίας. Να θεωρήσω ότι ισχύει για απόσταση από άκρη ελάσματος?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν υπάρχει ελάχιστη απόσταση κοχλιών σε πέλμα υποστυλώματος.
Επίσης υπάρχουν και άλλα βιβλία εκτός των Ελλήνων συναδέλφων μηχανικών (Βάγια, κ.τ.λ.).

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Steelman said:

Επίσης υπάρχουν και άλλα βιβλία εκτός των Ελλήνων συναδέλφων μηχανικών (Βάγια, κ.τ.λ.).

Αν δεν σου κάνει κόπο, πες μερικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.