Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Aκίνητο με λανθασμένη βεβαίωση μηχανικού (ερώτηση ιδιώτη)


Vasilis Petralwna

Recommended Posts

Ο νόμος καθορίζει ποιες υπερβάσεις εμποδίζουν τη μεταβιβασιμότητα ακινήτου (κάλυψη, δόμηση, όγκος, χρήση), εφόσον πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις μπορούσε να εκδοθεί βεβαίωση για μεταβίβαση, αλλά λοιπές αυθαιρεσίες ή και βλάβες στο ακίνητο θα πρέπει να έρθουν στη γνώση του αγοραστή, προκειμένου να αποφασίσει αν θα συνεχίσει την αγορά ως έχει ή αν θα απαιτούσε τη διόρθωσή τους. Η απόκρυψή τους σε καμία περίπτωση δεν αναιρεί την ισχύ της βεβαίωσης, αλλά δεν είναι και έντιμη πρακτική.

Γι' αυτό πάντα πριν την αγορά ενός ακινήτου θα πρέπει να γίνεται και τεχνικός έλεγχος από μηχανικό εμπιστοσύνης του αγοραστή, με την ανάλογη αμοιβή.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 hours ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ποτέ να μην είσαι βέβαιος γι' αυτό!!! Μπορεί ο συνομιλητής μας να θεωρεί ότι, οι αυθαιρεσίες που υφίστανται σήμερα στο ακίνητο είναι "λοιπές παραβάσεις", η εμπειρία μου όμως λέει ότι, δεν είναι πάντα έτσι...

 

Κάτι φαντάζεσαι εσύ :)  Ελπίζω να πέφτεις έξω .... 🙄

3 hours ago, dimitris GM said:

 "τυπικα".... δεν  μπορεί να ειναι καλυμενος ο μηχανικός,  οταν δεν γραφει και δεν αποτυπωνει την πραγματική κατασταση σε μια βεβαιωση για αγοραπωλησία.

 

Δημήτρη, είναι υποχρεωμένος να το πράξει ?  αν ναί, με βάση ποιό νόμο ή εγκύκλιο ? (τουλάχιστον το 2017) Κατανοώ τη νομική διάσταση του θέματος αφου ο πωλητής υποσχέθηκε καθαρό ακίνητο στο συμβόλαιο χωρίς διάκριση των ελαττωμάτων σε αυθαιρεσίες και πολεοδομικες παραβάσεις αλλά ο μηχανικός του κλήθηκε να δώσει μια βεβαίωση που απαιτείται απο το νόμο να προβλέπει συγκεκριμένα πράγματα. Όταν εκτελώ εγώ επιθεωρήσεις (ναυτιλία), ασχολούμαι επίσης μόνο με το αντικείμενο της επιθεώρησης και προφανώς δε μπορώ μέσα σε ένα τρίωρο να ελέγξω κάθε πιθανό ελάττωμα ενός πλοίου... 

3 hours ago, ted78 said:

Ο νόμος καθορίζει ποιες υπερβάσεις εμποδίζουν τη μεταβιβασιμότητα ακινήτου (κάλυψη, δόμηση, όγκος, χρήση), εφόσον πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις μπορούσε να εκδοθεί βεβαίωση για μεταβίβαση, αλλά λοιπές αυθαιρεσίες ή και βλάβες στο ακίνητο θα πρέπει να έρθουν στη γνώση του αγοραστή, προκειμένου να αποφασίσει αν θα συνεχίσει την αγορά ως έχει ή αν θα απαιτούσε τη διόρθωσή τους. Η απόκρυψή τους σε καμία περίπτωση δεν αναιρεί την ισχύ της βεβαίωσης, αλλά δεν είναι και έντιμη πρακτική.

Γι' αυτό πάντα πριν την αγορά ενός ακινήτου θα πρέπει να γίνεται και τεχνικός έλεγχος από μηχανικό εμπιστοσύνης του αγοραστή, με την ανάλογη αμοιβή.

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω θερμά όλους για τη βοήθεια, τις συμβουλές και τις απόψεις ... όπως σας είπα, αναμένω το τελικό πόρισμα του μηχανικού μου ώστε να δώ αν θα πάω πίσω στο συμβόλαιο αγοράς και θα ''κάνω φασαρία'' ή θα τακτοποιήσω μόνος μου ότι απαιτείται για να βγεί σωστά η ταυτότητα ... κάτι που δεν αφορά τη κουβέντα μας αλλά εξηγεί ίσως κάποια πράγματα (κυρίως τη δική μου χαλαρότητα ως αγοραστής) , είναι το γεγονός ότι μιλάμε για κάποιες αγορές μικρων, επενδυτικών ακινήτων του 1970-1980  την περίοδο 2015-2017 σε scrap value ομολογουμένως . Ένα έλεγχο απο το δικηγόρο μου και κατευθειαν συμβόλαια.Τότε ήμουν αθώος μάλλον και  τελούσα υπο την πλάνη πως βεβαίωση μηχανικού (πωλητή) = μηδεν αυθαιρεσίες αλλά διαπιστώνω πως δεν είναι έτσι στην πράξη (ή και στη θεωρία).Συμφωνώ μαζί σας πως τελικά απαιτείται να έχω μηχανικό της εμπιστοσύνης μου για αυτές τις δουλειές αλλά ακόμα, δεν το έχω καταφέρει παρότι έχω αλλάξει 2-3 (ο πρότελευταιος πέρασε ως Διαμερισμάτωση τα 2 τμ που έφαγε ένα άλλο διαμέρισμα απο το κοινόχρηστο διάδρομο του κλιμακοστασίου ενώ με τα λίγα που έχω μάθει διαβάζοντας εδώ, η διαμερισμάτωση είναι μάλλον κάτι διαφορετικό 😄)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

καλημερα ιασονα

Καλησπέρα Δημήτρη, συγγνώμη που άργησα αλλά τώρα ξαναμπήκα....

 

31 λεπτά πριν, Vasilis Petralwna said:

Κάτι φαντάζεσαι εσύ :)  Ελπίζω να πέφτεις έξω .... 🙄

Κάπου παραπάνω είχατε γράψει για "διαφορετική διαμερισμάτωση", αν ισχύει "πάπαλα".... Αυτό δεν είναι από αυτά που ξεπερνιούνται εύκολα... Εύχομαι κι εγώ να μην ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

    Vasilis :

 "Δημήτρη, είναι υποχρεωμένος να το πράξει ?  "

  Eξ αρχης ειχε τεθει το ερώτημα..."τι οφειλει να δει ο μηχανικός".

Κατα την επικρατήσασα γνωμη, οφειλει να τακτοποιησει και την κατ. 3. Ετσι έχουμε μια πληρη και χωρί; "αστερίσκους" αγοραπωλησια...

  Αλλως,  υποχρεουται να τις καταγραψει προς γνωση των ενδιαφερομενων, και ειδικα του αγοραστη,  που θα κληθει να πληρώσει αυτος πλεον για κατι πού αγνοουσε αυτος και το "απέκρυψε" ο μηχανικος.

αλλά και προς αποδειξη οτι υπηρχαν "τότε" που εγινε η βεβαίωση και οχι κάποτε "μετά".

  Για την περιπτωση της μη τακτοποίησης και της μη καταγραφής τους, όταν κριθει, τελικά, απο τα Δικαστηρια το  θεμα...περί της "ευθύνης ή μή του μηχανικου" , τα ξαναλεμε.

  Οσο για αυτό,

"ο πρότελευταιος πέρασε ως Διαμερισμάτωση τα 2 τμ που έφαγε ένα άλλο διαμέρισμα απο το κοινόχρηστο διάδρομο του κλιμακοστασίου ενώ με τα λίγα που έχω μάθει διαβάζοντας εδώ, η διαμερισμάτωση είναι μάλλον κάτι διαφορετικό 😄"

....ισχυουν όσα προείπεν ο ιάσονας

....ειναι μέγα λάθος.

καλη συνέχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους ... νομίζω πως έχω κατατοπιστεί σχετικά καλά επι του θέματος και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Όλες οι επενδύσεις έχουν και τις κακοτοπιές τους υποθέτω, αλλά δεν παραπονιέμαι :) (άσε που μου αρέσει το αντικείμενο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, σε συνέχεια σχετικού θέματος, αν πωληθεί σήμερα ένα ακίνητο με ηλεκτρονική ταύτοτητα, μπορεί να έχει καταγεγραμμένες (ή μη) πολεοδομικές παραβάσεις που δεν έχουν ρυθμιστεί / υπαχθεί σε κάποιο νόμο αλλά υπάρχουν ?  Και αν έχουν καταγραφτεί πως γίνεται να μην έχουν ρυθμιστεί/τακτοποιηθεί ?  Δεν καταλαβαίνω γιατί ο 4495/17 στην τελευταία του μορφή (μετα και τον Ν.5007/2022) και στο άρθρο 82 αφήνει πάλι εκτός ελέγχου προ της μεταβίβασης κάποιες κατηγορίες παραβάσεων (αυτές δηλαδή της παρ.3 του άρθρου 81 εκτος απο βγδ και εξαιρείται τυπικά απο τον έλεγχο πάλι όλη η κατηγορία 3) και πως όλο αυτό είναι συμβατό με την ταυτότητα ακινήτου (και την τρέχουσα κάτοψη που πρέπει να υποβληθεί) ?  

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  Οι πολλαπλες ερωτήσεις  δεν οδηγουν σε "σαφή" απαντηση..

-  Ναι, οι κατ. 3 δεν ειχαν προθεσμία.

-  Η  αποψή μας ειναι οτι επρεπε να εχουν τακτοποιηθει πρίν την οποιαδήποτε μεταβίβαση,  για τους λογους που επανειλημένα αναφεραμε ή, τουλαχιστον, να εχουν καταγραφει απο τον μηχανικό.

- οχι, δεν γινεται ΗΛΤΑ - άρα ούτε μεταβιβαση- με μη τακτοποιημ'ένες κατ. 3.

 

 

-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitris GM said:

- οχι, δεν γινεται ΗΛΤΑ - άρα ούτε μεταβιβαση- με μη τακτοποιημ'ένες κατ. 3.

 

Μια παράβαση κατηγορίας 3 δεν ανήκει -πλεον- στις περιπτώσεις παραβάσεων που ''εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82''  σύμφωνα με τον ανανεωμένο 4495/17 ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.