Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτήσεις πυρανίχνευσης σε συγκρότημα κτιρίων


Papikoss

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Παρακαλώ, θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής :

Μια μεταποιητική μονάδα (κατηγορία Α2) αποτελείται από συγκρότημα 15 αυτοτελών κτιρίων, με συνολική στεγασμένη επιφάνεια τέτοια που απαιτείται η εγκατάσταση συστήματος πυρανίχνευσης.

Ως αυτοτελή εννοώ κτίρια στο ίδιο οικόπεδο, της ίδιας ιδιοκτησίας, της ίδιας αυτόνομης χρήσης (ή συναφούς) και σε απόσταση μεταξύ τους (όχι μεσοτοιχίες)

Τα μέσα ενεργητικής εξετάζονται με την Υ.Α. Α.Π. 136860/1673/Φ15 για μεταποιητικές και συναφείς δραστηριότητες.

Το κάθε αυτοτελές κτίριο έχει κάλυψη μικρότερη από 2.000m², που είναι το όριο εφαρμογής του μέσου.

Παρόλα αυτά, πρέπει να επιβληθούν μέσα πυρανίχνευσης σε κάθε κτίριο ξεχωριστά, ακόμα και στα πιο μικρά σε κάλυψη (π.χ. φυλάκειο, οικίσκος ζυγιστηρίου κ.τ.λ.)

Θα εξετάζατε το κάθε αυτοτελές κτίριο μεμονωμένα ως προς αυτήν την απαίτηση;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Edited by Papikoss
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μπορώ να καταλάβω:

18 ώρες πριν, Papikoss said:

Παρόλα αυτά, πρέπει να επιβληθούν μέσα πυρανίχνευσης σε κάθε κτίριο ξεχωριστά, ακόμα και στα πιο μικρά σε κάλυψη (π.χ. φυλάκειο, οικίσκος ζυγιστηρίου κ.τ.λ.)

Θα εξετάζατε το κάθε αυτοτελές κτίριο μεμονωμένα ως προς αυτήν την απαίτηση;

Το "πρέπει" και το "ξεχωριστά" από που πηγάζει; 

Να το πάρουμε πιο απλά: Η Εγκατάσταση συνολικά θέλει. Το "ανά κτίριο" καθορίζεται από τις επιμέρους ανάγκες. Πχ θα είναι συνδεδεμένο το όλο σύστημα με 24ωρο κέντρο λήψης σημάτων και Πυροσβεστική; Βασικό!  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

με το "ξεχωριστά" εννοώ πως το μέτρο την πυρανίχνευσης πρέπει να καλύπτει κάθε ένα από τα 15 κτίρια της εγκατάστασης;

Η συνολική στεγασμένη μου επιφάνεια είναι μεγάλη και αυτό είναι που επιβάλλει το μέτρο γενικά για την εγκατάσταση

Το κάθε αυτοτελές κτίριο όμως είναι μεσαίο - μικρό και μου φαίνεται υπερβολή να βάλω πίνακες πυρανίχνευσης σε κάθε οικίσκο ή μικρό κτίριο.

 

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου: Αφού εξαιρεθούν βοηθητικά και κενά κτίρια από το "συνολική στεγασμένη επιφάνεια", τα υπόλοιπα κτίρια που απαρτίζουν την επιφάνεια αυτή πρέπει, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο, να είναι καλυμμένα από πυρανίχνευση. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 7:53 ΜΜ, Papikoss said:

Ως αυτοτελή εννοώ κτίρια στο ίδιο οικόπεδο, της ίδιας ιδιοκτησίας, της ίδιας αυτόνομης χρήσης (ή συναφούς) και σε απόσταση μεταξύ τους (όχι μεσοτοιχίες) Αφού τα 15 κτήρια δεν εφάπτονται μεταξύ τους και υπάρχει μια απόσταση 15-20μ (?) απόσταση το ένα απο το άλλο, πρέπει να τα εξετάσεις μεμονωμένα το κάθε ένα. 

 

Τα μέσα ενεργητικής εξετάζονται με την Υ.Α. Α.Π. 136860/1673/Φ15 για μεταποιητικές και συναφείς δραστηριότητες.

Το κάθε αυτοτελές κτίριο έχει κάλυψη μικρότερη από 2.000m², που είναι το όριο εφαρμογής του μέσου.

Παρόλα αυτά, πρέπει να επιβληθούν μέσα πυρανίχνευσης σε κάθε κτίριο ξεχωριστά, Θύμισε μου το που λέει αυτό? ακόμα και στα πιο μικρά σε κάλυψη (π.χ. φυλάκειο, οικίσκος ζυγιστηρίου κ.τ.λ.) Είμαι της άποψης να τα εξετάσεις ανάλογα τα τμ του κάθε κτηρίου.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Θύμισε μου το που λέει αυτό?

η Υ.Α. Α.Π. 136860/1673/Φ15 αναφέρει στο άρθρο 8, παράγραφος 2γ, πως πυρανίχνευση επιβάλλεται "...σε όλες τις εγκαταστάσεις της κατηγορίας Α2 με συνολική στεγασμένη επιφάνεια μεγαλύτερη των 2.000 m²"

Όλες οι εγκαταστάσεις δεν είναι όλα τα κτίρια;

Είμαι της άποψης να τα εξετάσεις ανάλογα τα τμ του κάθε κτηρίου.

Είναι το λογικό να γίνει, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν με καλύπτει η νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, για διάβασε τη παργ. 2 του άρθρου 3 της Υ.Α. 136860... μάλλον είναι αυτό που είπα πριν.

Για δες τη περίπτωση σου αν ανήκεις εκει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Δημήτρη αν έχω τρεις αποθήκες που η κάθε μία είναι 1000 τμ και είναι ανεξάρτητα πυροδιαμερίσματα αλλά στην ίδια κατηγορία τότε πρέπει να εφαρμοστούν τα μέτρα (πχ πυρανίχνευση) σε κάθε μία από αυτές με βάση την συνολική τους επιφάνεια δηλ. 3.000 τμ

Τα γραφεία που είναι ανεξάρτητα κτίρια θα εξεταστούν με βάση το τι ισχύει για την κατηγορία κινδύνου των γραφείων.

Αυτό δεν εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Ηλία καλησπέρα, αν και είμαι σε σύνδεση απο το πρωί, δεν μπήκα καθόλου μέσα να δω τα μηνύματα που ανέβηκαν και συγγνώμη για την καθυστέρηση να απαντήσω!

Για τις αποθήκες που λες, αν κατάλαβα σωστά και αν είναι ανεξάρτητα πυροδιαμερίσματα (το κάθε ένα σε απόσταση > απο 20-25μ, για να μην επηρεάζονται μεταξύ τους απο την μετάδοση φωτιάς) και είναι στην ίδια κατηγορία, ναι πάνε με τμ της κάθε αποθήκης.

Το ίδιο ισχύει και για τα γραφεία, αλλά με τις ίδιες προϋποθέσεις που έγραψα πριν για τις αποθήκες.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/11/2022 at 8:13 ΜΜ, Konstantinos IB said:

Άποψή μου: Αφού εξαιρεθούν βοηθητικά και κενά κτίρια 

Γιατί τα κενά; Όλα μετράνε όπως και στο μόνιμο υδροδοτικό, αν χρειάζεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.