Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτηση για αντλια θερμοτητας και ενδοδαπεδια


akis2691990

Recommended Posts

Καλησπέρα,  

Έχω την εξής απορία. 

Εχω εγκαταστήσει μια  αντλια θερμοτητας για δροσισμο και θέρμανση με ενδοδαπεδια και ΖΝΧ

Ο υδραυλικός έβαλε  στο  buffer  μόνο την επιστροφή από το σύστημα της ενδιδαπεδιας και από το δοχείο του ΖΝΧ. Η προσαγωγή γίνεται στην ενδοπεδια αμέσως μετά την τριοδη χώρις κυκλοφορητή και χώρις να περνάει από το buffer . 

Θα ήθελα την άποψη σας αν αυτό είναι σωστό . Να αναφέρω ότι το διαμέρισμα είναι πολύ μικρό,  γύρω στα 50 τμ .  

Αυτό που έχω παρατηρήσει επειδή φέτος το λειτουργώ πρώτη φορά είναι ότι αν βάλω το νερό στους 30 στο κολλεκτερ τα θερμομετρα δείχνουν 25  και φυσικά καθώς κλείνει ο συμπιεστης και πέφτει η θερμοκρασία πέφτει αντίστοιχα και του κολλεκτερ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Δεν έχω απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα σου, αλλά ίσως σε βοηθήσει να δεις πως σχεδίασε ο υδραυλικός μου παρόμοια εγκατάσταση με αντλία για ενδοδαπέδια/θέρμανση και fancoils/ψύξη. Μπορείς να δεις ότι υπάρχει 100lt buffer. 444640271_ScreenShot2022-11-16at1_22_51PM.thumb.png.6cc99d29f3923d2c043ae9c796b96829.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2022 at 1:25 ΠΜ, akis2691990 said:

Καλησπέρα,  

Έχω την εξής απορία

Ο υδραυλικός έβαλε  στο  buffer  μόνο την επιστροφή από το σύστημα της ενδιδαπεδιας και από το δοχείο του ΖΝΧ. Η προσαγωγή γίνεται στην ενδοπεδια αμέσως μετά την τριοδη χώρις κυκλοφορητή και χώρις να περνάει από το buffer . 

Αυτό που έχω παρατηρήσει επειδή φέτος το λειτουργώ πρώτη φορά είναι ότι αν βάλω το νερό στους 30 στο κολλεκτερ τα θερμομετρα δείχνουν 25  και φυσικά καθώς κλείνει ο συμπιεστης και πέφτει η θερμοκρασία πέφτει αντίστοιχα και του κολλεκτερ 

 

 

Η απάντηση είναι απλή. Επειδή στο buffer πέφτει και η επιστροφή του ζνχ δεν θέλει να μπλέξει το καλοκαίρι την ανάμιξη κρύου νερού (δροσισμός) και ζεστού (ζνχ).  

Η πσρατήρησή σου σχετικά με τα κολλεκτερ δεν μου λέει κάτι. Η ερώτηση είναι ζεσταίνεσαι ή όχι;

Edited by vgeorg1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλά έκανε. Το buffer στην ουσία δεν σου το έβαλε για buffer αλλά για να γεμίσει νερό το δίκτυο και να πιάσει την ελάχιστη ποσότητα ώστε να μην βγάζει η αντλία. Έτσι η αντλία δίνει κατευθείαν στις καταναλώσεις και δουλεύει καλύτερα σαν inverter.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.