Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύσταση εταιρείας Ε.Ε. από μηχανικό


Nkfs

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας για το παρακάτω θέμα που με απασχολεί. Θα προχωρήσω σε σύσταση εταιρείας Ε.Ε. και το ερώτημα που θέτω είναι το εξής: Είμαι πτυχιούχος Ηλ. Μηχανικός Τ.Ε. με Αρ. Μητρώου ΤΕΕ στο όνομα μου. Οι μελέτες πολεοδομίας που αναλαμβάνω θα πρέπει να σφραγίζονται με την σφραγίδα της εταιρείας μόνο ή θα πρέπει να σφραγίζω και με την σφραγίδα του Μηχανικού; Λάβετε υπόψιν ότι δεν έχω ατομική εταιρεία παράλληλα. Το σωστό είναι να βάζω και τις δύο σφραγίδες ή θα πρέπει να έχω και ατομική; Κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι αν δηλώσω στο ΤΕΕ ότι την σφραγίδα μηχανικού μου χρησιμοποιεί η εταιρεία μου και σφραγίζω κ με τις δύο είναι οκ...Κάποιος τα φώτα του;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. Βάζω την σφραγίδα εταιρείας και από κάτω γράφω ολογράφως το ονοματεπώνυμο μου, ειδικότητα και τελος; 

Δηλ. Είναι οκ. Νομιμο; 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, Θαλής said:

@Nkfs βάζεις και τις δύο σφραγίδες. Η υπογραφή σου συνοδεύει τη δική σου σφραγίδα.

Την σφραγίδα της εταιρείας θα πρέπει επίσης να την συνοδεύει υπογραφή; Το ομόρρυθμο μέλος θα είμαι εγώ, οπότε μπορεί να φέρει υπογραφή από το ετερόρυθμο; 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Nkfs said:

Την σφραγίδα της εταιρείας θα πρέπει επίσης να την συνοδεύει υπογραφή; ...

χωρίς υπογραφή δεν νομίζω να υπάρχει καμία περίπτωση να έχει αξία η σφραγίδα ...

και (χωρίς να είμαι ειδικός στα λογιστικά) και να έχεις πιο πολλές σφραγίδες και υπογραφές δεν θα λάβεις πρόστιμο από κάποια ΔΟΥ, άν εχεις λιγότερες όμως παίζει πρόβλημα.

Όμως αφού έχεις σκοπό να κάνεις σύσταση εταιρείας .... υποθέτω υποχρεωτικά θα έχεις και λογιστή έμπειρο με αυτά..... Έχεις μιλήσει μαζί του να σε οδηγήσει τα τι και τα πως?

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, Nkfs said:

Την σφραγίδα της εταιρείας θα πρέπει επίσης να την συνοδεύει υπογραφή;

Όχι. Η σφραγίδα της εταιρείας (νομικό πρόσωπο) μπαίνει λόγω του ότι η αμοιβή θα κατατεθεί σε λογαριασμό της.
Η δική σου υπογραφή και σφραγίδα μπαίνουν γιατί αναλαμβάνεις την ευθύνη της μελέτης ως μηχανικός (φυσικό πρόσωπο).

Αντί για την εταιρική σφραγίδα μπορείς να γράφεις το κείμενο του συναδέλφου Adavis, όπως θα σου πει και ο λογιστής σου.
Δηλαδή η εταιρική σφραγίδα δεν είναι απαραίτητη· αρκεί η υπογραφή του νόμιμου εκπροσώπου της εταιρείας, το όνομά του και η περιγραφή της ιδιότητάς του.
Αυτό που δεν είναι θέμα λογιστή είναι το δεύτερο σκέλος της απάντησής μου περί υπογραφής και σφραγίδας του μελετητή.

Edited by Θαλής
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

χωρίς υπογραφή δεν νομίζω να υπάρχει καμία περίπτωση να έχει αξία η σφραγίδα ...

και (χωρίς να είμαι ειδικός στα λογιστικά) και να έχεις πιο πολλές σφραγίδες και υπογραφές δεν θα λάβεις πρόστιμο από κάποια ΔΟΥ, άν εχεις λιγότερες όμως παίζει πρόβλημα.

Όμως αφού έχεις σκοπό να κάνεις σύσταση εταιρείας .... υποθέτω υποχρεωτικά θα έχεις και λογιστή έμπειρο με αυτά..... Έχεις μιλήσει μαζί του να σε οδηγήσει τα τι και τα πως?

Είμαστε στο ψάξιμο με τον λογιστή...Οπότε απευθύνομαι κι εδώ για να σιγουρευτώ...

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, Nkfs said:

Είμαστε στο ψάξιμο με τον λογιστή.....

οκ...

αφού το ψάχνει και ο λογιστής εγώ πάσο ..... 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ακριβώς ότι έχει γράψει παραπάνω ο συνάδελφος @Θαλής. Τα ίδια θα σας πει και το ΤΕΕ, αν καλέσετε στο αρμόδιο τμήμα.

Προτείνω πολύ μεγάλη προσοχή στη συγγραφή των ιδιωτικών συμφωνητικών κάθε μελέτης ή επίβλεψης που αναλαμβάνετε.

Edited by ppanag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.