Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Canon ipf750


makis83

Recommended Posts

Ο δικός μου 700 είναι made in Japan. Η Canon φαίνεται οτι κράτησε το Japan περισσότερο από την HP. Πάντως η ποιότητα των made in China αυξάνεται πολύ γρήγορα. Έχω διαβάσει οτι στα τηλεπικοινωνιακά (modems, routers) η μεγαλύτερη εταιρεία στον κόσμο είναι πλεον κινέζικη και έχει πρωτοποριακές τεχνολογίες.

 

Το made in china δεν σημαίνει από μόνο του τίποτα.

Ο εκάστοτε κατασκευαστής δίνει τις προδιαγραφές και το εργοστάσιο το κατασκευάζει.

Σε ένα ντοκιμαντέρ παλιότερα σχετικά με την παραγωγή στην Κίνα, παίρνανε συνεντεύξεις από ανθρώπους των γνωστών οίκων μόδας ( Versace, Gucci, Prada, κτλ) οι οποίοι λέγανε πως το τίμημα που πληρώνουν για την οικονομική παραγωγή είναι πως οι Κινέζοι αποκτήσανε την τεχνογνωσία να παράγουν καλή ποιότητα. Ούτε οι ίδιοι δεν μπορούν να καταλάβουν αν ένα προϊόν είναι από δικιά τους παρτίδα ή αν είναι αντίγραφο.

 

Ψάχνω για κατασκευή προϊόντων και έμαθα στην πορεία πως ο κινέζος δεν έχει όρια στην ποιότητα ούτε προς τα κάτω αλλά ούτε και προς τα πάνω.

Αν του στείλεις τα σχέδια για μια πλακέτα, πρέπει να του πεις και τον κωδικό του κάθε εξαρτήματος. Θες π.χ. πυκνωτή 0.1uF, θα σου πει "ποιον από όλους;".

Ενδεικτικά για τους πυκνωτές εκτός από τον τύπο τους υπάρχει μεγάλη γκάμα στις συνθήκες λειτουργίας όπως ελάχιστη θερμοκρασία λειτουργίας, μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας, μέγιστη τάση AC, μέγιστη τάση DC, υλικό διηλεκτρικού, κτλ.

Καθώς η τυποποίηση έχει εξελιχθεί, ότι παραγγέλνεις θα πάρεις.

 

Η εταιρεία που σου είπαν υποψιάζομαι είναι η Huawei. Είναι τέτοιου μεγέθους εταιρεία που ουσιαστικά δεν ασχολείται με πελάτες λιανικής, το δίκτυο πελατών της ασχολείται μόνο με εταιρικούς πελάτες και αυτοί στην συνέχεια προωθούν τα προϊόντα της.

 

Όσο για τον εκτυπωτή, ο ipf750 με έχει σώσει.

Συνιστώ να επιλέξετε στις ρυθμίσεις εκτύπωσης την αυτόματη περιστροφή για εξοικονόμηση χαρτιού καθώς και την επιλογή να μην αφήνει κενά στο πάνω και στο κάτω μέρος της σελίδας. Έχω γλιτώσει πολλά μέτρα χαρτιού με αυτές τις δύο ρυθμίσεις.

Μέγιστο μήκος χαρτιού έχει τα 3.5μ, ελπίζω να μην σας χρειαστεί ποτέ να διπλώσετε αυτό το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπως εγγραψα και στο προηγουμε ποστ, τα πλαστικα μερη του 780 (made in China) με τα πλαστικα μερη του 605 (made in Japan) δεν εχουν καμια σχεση.

 

T-911

Το πηρες με την προσφορα μαζι με το σκαννερ?

Link to comment
Share on other sites

Θα δειξει ο χρονος την ποιοτητα των μηχανηματων.

Αλλα το σκαννερ ειναι ολα τα λεφτα. Εχω σκανναρει ηδη 580 σχεδια!!!

Link to comment
Share on other sites

4200Ε + ΦΠΑ.

Επειδη το εψαξα, μονο το σκαννερ εχει πανω απο 5000Ε, η βαση 750Ε και η οθονη αφης 200Ε.

 

Η τιμη, χωρις προσφορα ειναι 6800Ε + ΦΠΑ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

εκτός από την intersys, υπάρχει άλλη εταιρεία που να κάνει service σε Canon plotter?

Είμαι από επαρχία και εδώ και τρείς εβδομάδες με συνδέουν καθημερινά με Κάιρο...

Link to comment
Share on other sites

οταν λες επαρχια εννοείς θεσνικη ή πιο επαρχία;

 

(εχω άτομο εκτος αντιπροσωπείας επίσημης, αλλα νομιζω επίσημου μεταπωλητή-νομίζω)

 

Στειλε μου πμ, απο που είσαι, και τι έχει για να του τα πω αν μπορεί να αναλάβει.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.