Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιτρεπόμενο Ύψος


axoul

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω μια άδεια σε μια πολεοδομία και αυτή την φορά νομίζω ότι ο πολεοδομός με δουλεύει.

Όροι δόμησης λένε Ύψος κατά ΓΟΚ2000

Έχω ΣΔ=1,8

Ο ΓΟΚ λέει μέχρι ΣΔ=1,6 ->Υψος=18μ

μέχρι ΣΔ=2,0 ->Υψος=21μ

Εγω λοιπόν αφού έχω ΣΔ=1,8 έλαβα Υψος επιτρ.=21μ στην μελέτη μου.

Πάω εχθές στον έλεγχο και λέει ο πολεοδομός όχι.

Το σωστό είναι να κάνω γραμμική παρεμβολή και να λάβω τον μέσο όρο,δηλ.H=19.5m!!!!!

(επειδή 1,6 < ΣΔ=1,8 < 2,0)

Help....

Ξέρει κανείς κάτι γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι να ΄ναι ρε παιδιά ζητάνε, ερμηνεύουν το νόμο όπως θέλουν, θα τρελαθούμε εντελώς!

Και γω πρώτη φορά το ακούω αυτό!

Μιλάει ο Γ.Ο.Κ. για γραμμικές παρεμβολές και δεν το ξέραμε???????:-x

Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει ΜΕΧΡΙ τόσο Σ.Δ. = τόσο ύψος... Όχι ΓΙΑ τόσο Σ.Δ = τόσο ύψος και ΓΙΑ τόσο Σ.Δ. = τόσο ύψος (οπότε και να προτρέπει σιωπηρά προς εφαρμογή γραμμικής παρεμβολής).

 

Καλά το έλεγα ότι εμείς οι μηχανικοί θα πρέπει να ξέρουμε και καλή Έκθεση από το Λύκειο... Βλέπετε τώρα; Έρχεται ένας μηχανικός της πολεοδομίας που δεν ξέρει να διαβάσει ελληνικά και προκαλεί προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομία Περιστερίου.

Πήγα πολεοδομία Περισσό και μου είπαν ότι λέτε κι εσείς, κι οτι είχα καταλάβει κι εγώ.

Τελικά επέμεινα στον υπάλληλο και μου είπε οτι θα μου το περάσει αλλά ο ιδιοκτήτης θα του χρωστάει μεγάλη χάρη!!!!!!!

(ο νοών νοείτο)

Ευχαριστώ πολύ για την άμεσα ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

καμμιά φορά σκέφτομαι σοβαρά, σε κάθε κουβέντα με υπάλληλο δημοσίου να εμφανίζω μαγνητοφωνάκι, με παρανοϊκό χαμόγελο, και να ενημερώνω ότι η συζήτησή μας θα ηχογραφήθεί.

Link to comment
Share on other sites

καμμιά φορά σκέφτομαι σοβαρά, σε κάθε κουβέντα με υπάλληλο δημοσίου να εμφανίζω μαγνητοφωνάκι, με παρανοϊκό χαμόγελο, και να ενημερώνω ότι η συζήτησή μας θα ηχογραφήθεί.

χαχα!:)

Λες έτσι να κόψουν τις μ@κιες ?????

Δε νομίζω αδιόρθωτοι είναι οι τύποι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.