Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΕΕ: Ηλεκτρονική υποβολή δικαιολογητικών υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών στις διατάξεις των Ν.4178/2013 & Ν.4495/2017


Recommended Posts

Εμένα δε μου κάνει καθόλου εντύπωση @sarcs, είναι του «είδους» θα «βαράμε το νταούλι και θα ανεβαίνουν τα δικαιλογητικά» που απάντάται μόνο στην περιοχή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά ανεβάζουμε αρχεία όμως δεν προκύπτει πουθενά να περαιώσουμε ή οριστικοποιήσουμε την  δήλωση έτσι? Παράταση θα δοθεί βέβαια αλλά  έτσι από περιέργεια γιατί έχω μια δήλωση που τα έχω ανεβάσει αλλά δεν την έχω σε οριστική υπαγωγή-περαιωμενη

 

μηχανικός υποχρεούται να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών, α) έως τις 31 Δεκεμβρίου 2022 για δηλώσεις με ημερομηνία πληρωμής παραβόλου έως και την 31η Δεκεμβρίου 2020, και β) εντός εικοσιτεσσάρων (24) μηνών από την πληρωμή του παράβολου για δηλώσεις με ημερομηνία πληρωμής παραβόλου από την 1η Ιανουαρίου 2021.
Επεξεργασία δηλώσεων υπαγωγής, οι οποίες έχουν καταστεί οριστικές, για διόρθωση υποβαλλόμενων στοιχείων επιτρέπεται μόνο ύστερα από αίτημα που υποβάλλεται στο ηλεκτρονικό σύστημα υπαγωγής διαβιβάζεται στην οικεία Επιτροπή Εξέτασης Προσφυγών Αυθαιρέτων του άρθρου 17, η οποία αποφασίζει για την αποδοχή του αιτήματος.

Edited by Elounda
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ την περαίωση την έχουν αφήσει εκτός προθεσμίας όπως τα έχουν γράψει.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον το ψάχνει : Στο νομοσχέδιο που κατατέθηκε προς ψήφιση του Υπουργείου Υγείας βρίσκονται τελικά οι παρατάσεις υποβολής των δικαιολογητικών αυθαιρέτων κλπ

 

https://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Katatethenta-Nomosxedia?law_id=60d57e5e-cf04-4427-af0c-af6b016015f5

Κατεβαίνει στο πρώτο αρχείο pdf  Άρθρο 86  ( Διατάξεις Σχεδίου ή πρότασης νόμου )

 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια άποψη για το παρακάτω;

<Επεξεργασία δηλώσεων υπαγωγής, οι οποίες έχουν καταστεί οριστικές, για διόρθωση υποβαλλόμενων στοιχείων επιτρέπεται μόνο ύστερα από αίτημα που υποβάλλεται στο ηλεκτρονικό σύστημα υπαγωγής διαβιβάζεται στην οικεία Επιτροπή Εξέτασης Προσφυγών Αυθαιρέτων του άρθρου 17, η οποία αποφασίζει για την αποδοχή του αιτήματος.»

Αυτο σημαίνει ότι θα ζητείται πλέον έγκριση ΣΥΠΟΘΑ και για περιπτώσεις διορθώσεων με <20% διαφορά στο πρόστιμο; Αν πρόκειται για κάτι τέτοιο, μιλάμε για γκάφα ολκής...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ChristinaK said:

Άκη,το κείμενο ειναι πανομοιοτυπο με το ισχύον (εκτός απ τις ημερομηνίες φυσικά).Αυτό υπήρχε πάντα.😃

Οκ, άρα φαίνεται να μην έχει αλλάξει κάτι ως προς το συγκεκριμένο...ευχαριστώ Χριστίνα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλημέρα, όχι δεν υπάρχει κάποια παγίδα αναφορικά με τις συγκεκριμένες παρατάσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.