Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

τακτοποίηση αποθήκης


MARIA_LOU

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Έχουμε ένα θέμα και μπήκα στο φόρουμ μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Το οικόπεδο αποτελείται από 4 Ορ Ιδ. 3 μαγαζιά στο ισόγειο και μια κατοικία (διαμέρισμα) στον 1ο όροφο. Το διαμέρισμα (ανήκει στους γονείς μου) θέλουμε να μπει σε κάποιο μελλοντικό εξοικονομώ και πρέπει να τακτοποιήσουμε αυθαιρεσίες. Αλλά θέλουμε να προσαρτήσουμε και μια αποθήκη "φάντασμα" (αν γίνεται) στην Ορ Ιδιοκτησία μας.

Το βασικό πρόβλημα που έχουμε είναι το εξής: υπάρχει μία αποθήκη (περίπου 10 τμ και ύψους 2μ) κολλητά στο διαμέρισμα αλλά σε επίπεδο χαμηλότερο από το διαμέρισμα κάτω από τον ανοιχτό ΗΧ που είναι μπροστά στην κεντρική είσοδο του διαμερίσματος.

Η αποθήκη χτίστηκε μαζί με την προσθήκη του α ορόφου (το ισόγειο χτίστηκε το 1970 και το διαμέρισμα το 1972) δηλ όταν χτίστηκε και το διαμέρισμα (όλα τα έχτισε ο παππούς μου και γύρω στο 1990 τα μοίρασε στα παιδιά του – γονείς και θείοι μου).

Η αποθήκη δεν αναφέρεται ούτε σε κάποιο συμβόλαιο ούτε φαίνεται στην άδεια. Επίσης πέρα από την διανομή των Ορ Ιδ στη σύσταση δεν αναφέρεται τίποτα για κοινόχρηστους χώρους, χώρους αποκλειστικής χρήσης κα. Δηλ τυπικά η αποθήκη έχει καταλάβει κοινόχρηστο χώρο στην αυλή. Να σημειώσω ότι η αποθήκη είναι εκ κατασκευής, εκεί είναι από πάντα καυστήρες κα του διαμερίσματος, τα ηλεκτρολογικά του είναι από πάντα συνδεδεμένα με το διαμέρισμα και ουδέποτε είχε κάποια λειτουργική σχέση με τα καταστήματα.

Επισκέφτηκα 2 μηχανικούς στην περιοχή που διαμένουν οι γονείς μου και πήρα 2 διαφορετικές απαντήσεις:

Ο ένας μηχανικός λέει ότι με βάση τη χρήση της, η αποθήκη μπορεί να τακτοποιηθεί και με το 50%+1 (το έχουμε το ποσοστό αυτό αφού μόνο ένας ιδιοκτήτης καταστήματος δεν συναινεί για ομόφωνη τροποποίηση της σύστασης) μπορεί να γίνει τροποποίηση της σύστασης και να προσαρτηθεί ως παρακολούθημα στο διαμέρισμα.

Ο άλλος λέει ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο γιατί δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι είναι παρακολούθημα μιας και δεν είναι επέκτασή της εν λόγω Ορ Ιδ.

Αυτά μου τα είπαν και οι 2 ερμηνεύοντας άρθρο 98 του 4495/17.

Πήγα και σε έναν συμβολαιογράφο της περιοχής αλλά μου είπε ότι θα δει το θέμα σε 2-3 μήνες γιατί έχει πολύ δουλειά τώρα.

Παραθέτω και ένα πρόχειρο σχέδιο (να είστε επιεικείς με την ζωγραφική μου)sxedio.thumb.jpg.0057a703057ab1f2aa6f592c092f5877.jpg μήπως και γίνω πιο κατανοητή.

Οποιαδήποτε βοήθειά σας θα ήταν πολύτιμη.

Edited by MARIA_LOU
ορθογραφικό
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά...

όμως με βάση αυτά που λες, αν θες να αποκτήσεις το ιδιοκτησιακό δικαίωμα άλλου χώρου που δεν σου ανήκει ή δεν ανήκει σε κανέναν τότε (μάλλον) είναι κοινόχρηστος

οπότε μόνο ΟΛΟΙ μαζί μπορούν να αποφασίσουν αν θα πάει σε κάποιον από εσάς ή όχι

Το αυθαιρεσία ή μη του χώρου αυτού εάν είναι κατασκευασμένο προ 28/Ιουλίου/2011 στις 95% των περιπτώσεων μπορεί να τακτοποιηθεί. Πολεοδομικά όμως... (το αν θα παει με 50% το πρόστιμο ή όχι είναι ασήμαντο ζήτημα στην περίπτωση σας)

Συμβολαιογραφικά ότι σου πει όταν σου πει η συμβολαιογράφος αν δεν βρεις άλλη.

 

Ας γράψουν και το σχετικό ερώτημα κάποιος απο τους δύο συναδέρφους που πήγες.... θα μεταφέρουν με πιο πλήρη περιγραφή τα δεδομένα που υπάρχουν απο εσάς.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Didonis said:

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά...

όμως με βάση αυτά που λες, αν θες να αποκτήσεις το ιδιοκτησιακό δικαίωμα άλλου χώρου που δεν σου ανήκει ή δεν ανήκει σε κανέναν τότε (μάλλον) είναι κοινόχρηστος

οπότε μόνο ΟΛΟΙ μαζί μπορούν να αποφασίσουν αν θα πάει σε κάποιον από εσάς ή όχι

Το αυθαιρεσία ή μη του χώρου αυτού εάν είναι κατασκευασμένο προ 28/Ιουλίου/2021 στις 95% των περιπτώσεων μπορεί να τακτοποιηθεί. Πολεοδομικά όμως... (το αν θα παει με 50% το πρόστιμο ή όχι είναι ασήμαντο ζήτημα στην περίπτωση σας)

Συμβολαιογραφικά ότι σου πει όταν σου πει η συμβολαιογράφος αν δεν βρεις άλλη.

 

Ας γράψουν και το σχετικό ερώτημα κάποιος απο τους δύο συναδέρφους που πήγες.... θα μεταφέρουν με πιο πλήρη περιγραφή τα δεδομένα που υπάρχουν απο εσάς.

θα το προτείνω . και θα περιμένω και την απάντηση του συμβολαιογράφου. εννοείτε 28 Ιουλίου 2011 προφανώς; ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

σωστα

με την συμπληρωση οτι,  πας με το 98 παρ. 9, δλδ με το 50% και ανω.

που δεν ζηταει "επεκταση" αλλα απλη  καταληψη κοινοχρηστου χωρου.

[δξ τι κατηγορια ειναι....]

Η δε τακτοποιηση, λυνει το πολεοδομικο θεμα.  Ιδιοκτησιακα, μπορει να υπαρξουν προβληματα...]

9. Για την υπαγωγή στον παρόντα των υπόλοιπων περιπτώσεων οριζόντιας ιδιοκτησίας [πλην των περιπτώσεων της παρ. 8],

που αφορούν σε κατάληψη κοινόχρηστου χώρου ή αυθαιρεσίες επί κοινοχρήστων, απαιτείται η συναίνεση άνω του πενήντα (50) τοις εκατό των συνιδιοκτητών. Με το ίδιο ποσοστό συναίνεσης είναι δυνατή η αντίστοιχη τροποποίηση της πράξης σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

καλησπερα διδονη

 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, MARIA_LOU said:

....εννοείτε 28 Ιουλίου 2011 προφανώς;..

συγνώμη 

εγώ είχα γράψει λάθος 2021

προ 28/Ιουλίου/2011

 

χάλοοοο Δημήτριε 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, dimitris GM said:

σωστα

με την συμπληρωση οτι,  πας με το 98 παρ. 9, δλδ με το 50% και ανω.

που δεν ζηταει "επεκταση" αλλα απλη  καταληψη κοινοχρηστου χωρου.

[δξ τι κατηγορια ειναι....]

Η δε τακτοποιηση, λυνει το πολεοδομικο θεμα.  Ιδιοκτησιακα, μπορει να υπαρξουν προβληματα...]

9. Για την υπαγωγή στον παρόντα των υπόλοιπων περιπτώσεων οριζόντιας ιδιοκτησίας [πλην των περιπτώσεων της παρ. 8],

που αφορούν σε κατάληψη κοινόχρηστου χώρου ή αυθαιρεσίες επί κοινοχρήστων, απαιτείται η συναίνεση άνω του πενήντα (50) τοις εκατό των συνιδιοκτητών. Με το ίδιο ποσοστό συναίνεσης είναι δυνατή η αντίστοιχη τροποποίηση της πράξης σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

καλησπερα διδονη

 

καταρχάς ευχαριστώ

αν κατάλαβα καλά ...

1. μπορούμε να τακτοποιήσουμε ώστε η αποθήκη "φάντασμα" να είναι πολεοδομικά εντάξει.

2. μπορούμε να κάνουμε τροποίηση σύστασης με το 50%+1 και να το προσαρτήσουμε με νέο συμβόλαιο στο διαμέρισμα.

αλλά ως προς το 2 μπορεί να υπάρξουν στο μέλλον θέματα π.χ αν κάποιος από τους άλλους ιδιοκτήτες το αμφισβήτησει και το πάει δικαστικά;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι λέει αυτό ο Δημήτρης, Καλησπέρα Δημήτριε και Διδώνη! Το σκέφτομαι λίγο, καταρχήν μην την λες αποθήκη "φάντασμα" γιατί σκέφτεται ο νους μας διάφορα, όπως και ότι μπορεί να ζητάς να την κάνεις τώρα.
Λέγε απλά μια αυθαίρετη αποθήκη, που δεν την δείχνουν τα σχέδια της άδειας δηλαδή.
 Δεν μου λες, καταρχήν με μπέρδεψες με το που βρίσκεται αυτή η αποθήκη, λες κάτω από τον ημιυπαίθριο που βρίσκεται στο διαμέρισμα, δηλαδή σε επίπεδο είναι σχεδόν στην στάθμη που βρίσκεται το πάτωμα καταστημάτων και όσο αφορά την αυλή γύρω της, είναι ισόγεια?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Arche said:

δεν νομίζω ότι λέει αυτό ο Δημήτρης, Καλησπέρα Δημήτριε και Διδώνη! Το σκέφτομαι λίγο, καταρχήν μην την λες αποθήκη "φάντασμα" γιατί σκέφτεται ο νους μας διάφορα, όπως και ότι μπορεί να ζητάς να την κάνεις τώρα.
Λέγε απλά μια αυθαίρετη αποθήκη, που δεν την δείχνουν τα σχέδια της άδειας δηλαδή.
 Δεν μου λες, καταρχήν με μπέρδεψες με το που βρίσκεται αυτή η αποθήκη, λες κάτω από τον ημιυπαίθριο που βρίσκεται στο διαμέρισμα, δηλαδή σε επίπεδο είναι σχεδόν στην στάθμη που βρίσκεται το πάτωμα καταστημάτων και όσο αφορά την αυλή γύρω της, είναι ισόγεια?

Η αποθήκη όπως φαίνεται στο πρόχειρο σχέδιο βρίσκεται στην πίσω αυλή. Το οικόπεδο είναι κεκλειμμένο οπότε το επίπεδο της πίσω αυλής είναι περίπου 2 μέτρα ψηλότερα από τον δρόμο που έχουν είσοδο τα ισόγεια καταστήματα (τα καταστήματ έχουν ύψος περίπου 4μ). Η αποθήκη λοιπόν είναι μεν στην στάθμη του ισογείου αλλά το πάτωμά της ξεκινά από το μέσον του ύψους των καταστημάτων. Αυτό που ταυτίζεται είναι το ταβάνι της αποθήκης με το ταβάνι των καταστημάτων.

Επαναλαμβάνω: δεν φτιάχτηκε με την κατασκευή των καταστημάτων αλλά με την προσθήκη του 1ου ορόφου. Εκεί που έρειξαν το πα΄τωμα του ανοιχτού ΗΧ φτιάξαν από κάτω και μια αποθηκούλα. Αυτό μπορώ να το αποδείξω ακόμη και με παλιές φωτογραφίες που έχει η οικογένειά μου (άλλωστε κναέις δεν το αμφισβητεί). Ουδέποτε είχε κάποια λειτουργική ή άλλη σύνδεση με τα καταστήματα. Δεν τίθεται θέμα προθέσεων του 1ου ιδιοκτήτη όλου της οικοδομής (του παππού και της γιαγιάς μου) για το τί εξυπηρετούσε η συγκεκριμένη αποθήκη. Απλά στα συμβόλαια του 1990 τίποτε δεν περιέργαφει σχετικά με αυτή ούτε με τη χρήση της αυλής. Ούτε τη διεκδικεί (αποθήκη) κάποιο από τα καταστήματα. Μιλάμε για μια λωρίδα 1μ επί 10μ και ύψος ούτε 2μ. Αν είχαμε καλές σχέσεις με όλες τις ιδιοκτησίες θα κάναμε με ομοφωνία μια τροποποίηση να τελειώναμε. Ή έστω θα την τακτοποιηούσαμε και θα την θεωρούσαμε κοινόχρηστη. Τώρα ο ένας δεν συμφωνεί σε κανένα από τα δύο . Ο ένας στους 4 (ποσοστό 16%) ουσιαστικά λέει αφήστε την έτσι να υπάρχει και ένα αυθαίτερο στο οικόπεδο από άποψη να μην μας ματιάζουν. Εμένα τόσα χρόνια οι γονείς μου το δηλώνουν στο Ε9 κανονικά ως παρακολούθημα. Αλλά συμβολαιογραφικά και πολεοδομικά είναι κατάληψη κοινοχρήστου και το καταλαβαίνω. Ρωτώ λοιπόν αν μπορεί να μπει στο παραπάνω νόμο και να κερδίσουμε κάτι από αυτές τις ευνοϊκές ρυθμίσεις. Εμείς δεν έχουμε αντιδικία με κανέναν για το σε ποιον ανήκει η χρήση της. Απλά θέλουμε ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να την προσαρτήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

η αποθήκη μπορεί να μην είναι κοινόχρηστη! Τα μαγαζιά άλλωστε με ότι ξέρω ως τώρα, δεν βγαίνουν στην αυλή πίσω.
Δεν μπορώ να πω αν σωστά δηλώνεται στο E9, γιατί ένας χώρος με 1μετ. πλάτος επί 10μ μήκος και ύψος μικρότερο από 2μ δεν είναι κανονικός χώρος, ούτε όροφος δεν μπορεί να θεωρηθεί. 
Νομίζω πως όταν έγινε η άδεια, για την προσθήκη του Α' ορόφου, προέκυψε ένας χώρος κάτω από σκάλα, κάτω από ημιυπαίθριο ή κάτω από μπαζωμένο εξώστη, δεν ξέρουμε ακόμα ακριβώς κάτω από τι. Που κάποιος λογικά σκέφτηκε να τον εκμεταλευτεί,  σαν "αποθήκη" παρότι εκεί ξύλα για καύση, και ελάχιστα μικρά πράγματα μπορείς να αποθηκεύσεις λόγο των μικρών διαστάσεων. 
Νομίζω θα λύσει απορίες να δούμε στα σχέδια τα εγκεκριμένα της άδειας πως φαίνεται. Δημοσίευσε την κάτοψη και των 2 επιπέδων, την τομή που την κόβει και τις όψεις που την δείχνουν μετά να δούμε πως θα μπορέσουμε να πούμε για αυτήν. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Arche said:

η αποθήκη μπορεί να μην είναι κοινόχρηστη! Τα μαγαζιά άλλωστε με ότι ξέρω ως τώρα, δεν βγαίνουν στην αυλή πίσω.
Δεν μπορώ να πω αν σωστά δηλώνεται στο E9, γιατί ένας χώρος με 1μετ. πλάτος επί 10μ μήκος και ύψος μικρότερο από 2μ δεν είναι κανονικός χώρος, ούτε όροφος δεν μπορεί να θεωρηθεί. 
Νομίζω πως όταν έγινε η άδεια, για την προσθήκη του Α' ορόφου, προέκυψε ένας χώρος κάτω από σκάλα, κάτω από ημιυπαίθριο ή κάτω από μπαζωμένο εξώστη, δεν ξέρουμε ακόμα ακριβώς κάτω από τι. Που κάποιος λογικά σκέφτηκε να τον εκμεταλευτεί,  σαν "αποθήκη" παρότι εκεί ξύλα για καύση, και ελάχιστα μικρά πράγματα μπορείς να αποθηκεύσεις λόγο των μικρών διαστάσεων. 
Νομίζω θα λύσει απορίες να δούμε στα σχέδια τα εγκεκριμένα της άδειας πως φαίνεται. Δημοσίευσε την κάτοψη και των 2 επιπέδων, την τομή που την κόβει και τις όψεις που την δείχνουν μετά να δούμε πως θα μπορέσουμε να πούμε για αυτήν. 

θα κοιτάξω να ανεβάσω αυτά που γράψατε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

επίσης θα ανεβάσω και μια φωτό του χώρου έξω από την αποθήκη μήπως βοηθήσει.

πάντως και οι 2 μηχανικοί μου είπαν ότι πουθενά στα σχέδια, στην άδεια και στα σχέδια, τοπογραφικά κα που προσαρτήθηκαν στα συμβόλαια δεν υπάρχει αυτή η αποθήκη.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.