Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιτρεπόμενες κατασκευές στην πρασιά (προκήπιο)


md

Recommended Posts

Σε πρασιά μπορούμε να φτιάξουμε μια πέργκολα που στηρίζεται σε δυο κολόνες πέτρινες όπου οι κολόνες αυτές να είναι μέσα στην πρασιά ή να γίνουν στα όρια της οικοδομικής γραμμής και να προεξέχει η πέργκολα με κάποια δοκάρια? Κάτι σαν αυτό στην φωτογραφία.

post-479-131887262129_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας!Έχω μία περίπτωση ενός κτίσματος που βρίσκεται σε οριοθετημένο οικισμο (εντός οικισμού) και έχει οικοδομική άδεια του 1967. Η παλαιά οικοδομική άδεια το εμφανίζει σε επαφή με τον κοινοτικό δρόμο , πάνω στην ρυμοτομική γραμμή δηλαδή , όπως και είναι πράγματι τοποθετημένο. Το οικόπεδο είναι ένα στρέμμα περίπου. Διάβασα ότι στα άνω των 500 μέτρων οικόπεδα επιβάλεται τα κτίσματα να απέχουν τουλάχιστον 4 μέτρα απο τον δρόμο! Δηλαδή υπάρχει πρασιά τεσσάρων μέτρων και στους οικισμούς? Εγώ που θέλω να κάνω προσθήκη στέγης στο παραπάνω κτίσμα μπορώ να την κάνω ή όχι επειδή είναι σε επαφή με τον δρόμο , δηλαδή εντός πρασιάς αν θεωρείται πρασιά? Ευχάριστω και παρακαλώ όποιον ξέρει ας με βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

costassel

 

Αφού το κτίριο έχει άδεια είναι νόμιμο εκεί που βρίσκεται και δεν νομίζω να σου απαγορεύσουν να κάνεις την προσθήκη στέγης και στο τμήμα των 4,00μ.

 

Πριν μερικές μέρες βρήκα αυτό που έψαχνα εδώ και μήνες ότι δεν ισχύει δηλαδή αυτή η απαίτηση οπισθοχώρησης των 4,00μ για οικόπεδα > 500,00μ2 (εκτός εάν... αλλά δεν νομίζω.)

 

apostash4moxi005.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

Γιατί 4.0μ και όχι 2.5 μ; (εκτός αν υπάρχει απόφαση Νομάρχη)

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με ανέγερση νέας οικοδομής σε οικ 950μ2 σε οικ<2000 (αλλά το οικόπεδο βρισκόταν σε διανομή του Υπουργείου Γεωργίας) και το ξεπέρασα βάσει της παρ 9 που επισυνάπτω παρακάτω που πιθανώς να βολεύει και σένα -και την οποία βρήκα κατά λάθος μετά από μεγάλη μου απογοήτευση –γιατί τα είχα πληρωμένα όλα)

 

 

Π.Δ. ΤΗΣ 24.4/3.5.1985 (ΦΕΚ 181 Δ΄)

 

 

«Άρθρο 6.

 

 

Γραμμή Δόμησης.

 

β) Σε οικόπεδο μεγαλύτερο των 500 τ.μ. το κτίριο τοποθετείται σε απόσταση τουλάχιστον 2,50 μέτρων από την παραπάνω οριζόμενη γραμμή δόμησης.

9. Οι παραπάνω διατάξεις του άρθρου αυτού, δεν ισχύουν στις περιπτώσεις που εμπίπτουν σε τμήματα με εγκεκριμένο σχέδιο.»

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ τα 4 μ ήταν για τους οικισμούς με το διάταγμα 138 Δ /81 , τα 2,5μ είναι για τους οικισμούς με το 181 Δ/85.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη

Στους οικισμούς προ του 1923 καταργήθηκαν τα 4.0 μ με την εγκ 113/26-5-86 (διευκρίνήσεις Ν 1577/85 αρθ 28 παρ 3)

Δεν γνωρίζω αν επανήλθε με την αναθεώρηση του 2000

και επειδή δεν γράφει ο συνάδελφος σε τι οικισμό βρίσκεται υπέθεσα <2000 κατ οπου ισχύουν αυτά που ανέφερα

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ο οικισμός που σας αναφέρω είναι < 2.000 κατοίκων ,προ του 23 και οριοθετημένος από πολλά χρόνια....Σας ευχαριστώ για την βοήθεια! Νομίζω ότι μπορώ να προχωρήσω στην προσθήκη στέγης άφοβα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτάς και στην πολεοδομία για καλό-κακό γιατί εγώ νομίζω πως αν οικοδομείς με την νομοθεσία για τους κάτω των 2000κατ, νομίζω πως θέλεις 2.5μ πρασιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

''Σε περιπτώσεις ανηφορικών οικοπέδων, προκειμένου να αποφευχθεί η δημιουργία ορυγμάτων, επιτρέπεται, ύστερα από έγκριση της ΕΠΑΕ, η κατασκευή ενός χώρου στάθμευσης ή εισόδου, εξόδου χώρων στάθμευσης κάτω από την επιφάνεια των προκηπίων. Ο χώρος πάνω από τις κατασκευές αυτές πρέπει να φυτεύεται'' Άρθρο 17, ΓΟΚ 2000.

 

Γνωρίζει κανείς πότε ισχύει περαιτέρω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.