Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια σχετικά με ενδοδαπέδια θέρμανση


Christosfazer

Recommended Posts

Καλησπέρα Σε όλο το φόρουμ,

Είναι το πρώτο μου post εδώ και ο λόγος είναι ότι θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά την ρύθμιση της ενδοδαπέδιας θέρμανσης όπου έχω στο σπίτι μου!

Το σπίτι που βρίσκεται στην νότια Πελοπόννησο (κοντά στο Γύθειο) και μιλάμε για μία μονοκατοικία 130 τετραγωνικών. Το σπίτι έχει νότιο προσανατολισμό πυλωτή και οι πλευρές του είναι ελεύθερες (δεν υπάρχει μεσοτοιχία με άλλη οικία). Η πυλωτη είναι ντυμένη με Νταού τριάρι καθώς επίσης και οι περιμετρικοι τοίχοι.Η οροφή δεν γνωρίζω εάν έχει θερμομόνωση δυστυχώς αλλά έχει υγρομόνωση. Τα τζάμια του σπιτιού είναι δίπλα αλλά όχι τα νέας τεχνολογίας θερμοδιακοπής.

Όπως ανέφερα και στον τίτλο το σπίτι έχει εγκατεστημένη ενδοδαπέδια θέρμανση της rehau καθώς επίσης και αντιστάθμιση της siemens.

Ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανα μπαίνοντας στο σπίτι, αφού εννοείται νωρίτερα καθάρισα καυστήρα λέβητα και με την βοήθεια του μετρητή καυσαερίων έβαλα το σωστό μπεκ ήταν να μετρήσω με θερμοκάμερα τις επιστροφές των κυκλωμάτων ώστε να καταφέρω να έχω το ίδιο δ.τ. σε όλα μου τα κυκλώματα και να εξισορροπήσω το σύστημα.

Μία κρύα ημέρα λοιπόν όπου η προσαγωγη ήταν 42 βαθμοί έκατσα με υπομονή και έφτιαξα κλείνοντας τα βανάκια των επιστροφών (μιας και δεν είμαι τυχερός και οι προσαγωγές μου δεν έχουν ροομετρα)ωστε όλα τα δ.τ. να είναι ίδια! Ξέχασα να αναφέρω ότι αλλάχτηκε προληπτικά ο αυτόματος πλήρωσης ο οποίος και ρυθμίστηκε στα 1,6 bar (FAR) καθώς επίσης έκανα τσεκ στο δοχείο διαστολής το οποίο και φούσκωσα με 2 bar (αέρα όχι άζωτο)

Η διαφορά σε πίεση στον αυτόματο πλήρωσης με ζεστά νερά είναι περίπου στο 0,2 δηλαδή άντε να πάει στα 1,8 με 1,9 bar. το ύψος της οικοδομής μετρούμενο από το υπόγειο όπου βρίσκεται ο λέβητας πετρελαίου έως και την ταράτσα είναι περίπου στα 10m.

Το ζήτημα το οποίο αντιμετωπίζω είναι ότι ενώ ναι μεν έχω ρυθμίσει όλα τα δ.τ. και είναι ίδια τα βορινά δωμάτια έχουν μία διαφορά θερμοκρασίας της τάξης του 1-1.5 βαθμό συγκριτικά με το υπόλοιπο σπίτι. Τα δωμάτια αυτά έχουν ξύλινο πάτωμα ενώ το υπόλοιπο σπίτι γρανίτη. Η αντιστάθμιση είναι ρυθμισμένη με προγράμματα όπου καθημερινά στο διάστημα από τις 9:00 το πρωί έως τις 3:00 το μεσημέρι σβήνει αλλά δεν αφήνει το σπίτι να πέσει κάτω από 19,5 βαθμούς. Η ορισμένη θερμοκρασία που έχω για το σπίτι είναι στους 20,5 στην αντιστάθμιση η οποία φτάνει το σπίτι στο 21.5 (επομένως τα βορινά δωμάτια στο 20 - 20.3)

Επειδή η πληροφορία είναι μεγάλη και δεν ξέρω εάν γίνω κουραστικός στο να τη μεταφέρω μέσα σε αυτό το μήνυμα όποιος έχει την καλοσύνη και γνωρίζει μπορεί να με ρωτήσει οτιδήποτε θέλει ώστε να προσπαθήσουμε μαζί να βρούμε κάποια λύση!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά,

 

Edited by Christosfazer
Link to comment
Share on other sites

Ρύθμιση ενδοδαπέδιας με το ΔΤ δεν γίνεται διότι η θερμαντική επιφάνεια είναι πάρα πολύ μεγάλη και τις οποιεσδήποτε απρόοπτες αυξομειώσεις της θερμοκρασίας του εσωτερικού αέρα τις πολλαπλασιάζει.

Τι εννοώ: Αν ανοίξεις ένα παράθυρο στο ένα δωμάτιο και μπει μέσα φρέσκος αέρας πχ 4οC τότε η ΔΤ της θερμοκρασίας προσαγωγής τους νερού από τη θερμοκρασία δαπέδου μεγαλώνει. Συνεπώς απορροφάται από τον εναλλάκτη δαπέδου περισσότερη θερμική ενέργεια ανά m2 επιφανείας απ' ότι στην περίπτωση που η θερμοκρασία δωματίου ήταν στους 20οC. Πολλαπλασίασέ τη τώρα αυτή την ενέργεια επί το εμβαδό δαπέδου που έχει μια αξιοσέβαστη επιφάνεια και έτσι θα δεις ότι η θερμοκρασία επιστροφής του συγκεκριμένου βρόχου θα είναι πολύ μικρότερη από τους βρόχους των υπόλοιπων δωματίων.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Πώς θα πρότεινες δηλαδή να γίνει στην δική μου περίπτωση η ρύθμιση της;

Κάποια ιδέα σχετικά με την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ των δωματίων;

Link to comment
Share on other sites

Στα κυκλώματα που τροφοδοτούν τα βορεινά δωμάτια άνοιξε λίγο τα βανάκια.

Εναλλακτικά μπορείς να κλείσεις λίγο όλα τα υπόλοιπα βανάκια.

Άσχετο με τη ρύθμιση θερμοκρασίας αλλά καλό να γίνει... η πίεση αέρα στο ΔΔ πρέπει να είναι λίγο χαμηλότερη ( 0.1-0.2 bar) από την ρύθμιση του αυτόματου πλήρωσης.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Christosfazer said:

Πώς θα πρότεινες δηλαδή να γίνει στην δική μου περίπτωση η ρύθμιση της;

Όπως σου λέει ο συνάδελφος πιο πάνω. 

Εκτός από τη θερμοκρασία του αέρα δωματίου παίζει ρόλο και η εκ κατασκευής απόδοση της ενδοδαπέδιας. Δεν έχουν όλα τα δωμάτια την ίδια απόδοση διότι δεν είναι ίδια η επικάλυψη. Άλλη η θερμική αγωγιμότητα του γρανίτη, άλλη του λεπτού πλακακιού και άλλη του ξύλου. Προβλέπονται οι διαφορές αυτές από τη μελέτη αλλά όχι ακριβώς και γι' αυτό πολλές φορές τις ρυθμίζουμε στην πράξη.

Αν ο συλλέκτης δεν έχει παροχόμετρα σε κάθε βρόχο τα πράγματα δυσκολεύουν. Θα περιμένεις ανταπόκριση του θερμομέτρου δωματίου. Όσο πιο αργή είναι η άνοδος της θερμοκρασίας τόσο πιο σταθερή θα είναι. Μην επιδιώξεις γρήγορη άνοδο γιατί αν σου ξεφύγει προς τα πάνω θα παιδευτείς για να τη σταθεροποιήσεις εκεί που θες.  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, antloukidis said:

Στα κυκλώματα που τροφοδοτούν τα βορεινά δωμάτια άνοιξε λίγο τα βανάκια.

Εναλλακτικά μπορείς να κλείσεις λίγο όλα τα υπόλοιπα βανάκια.

Άσχετο με τη ρύθμιση θερμοκρασίας αλλά καλό να γίνει... η πίεση αέρα στο ΔΔ πρέπει να είναι λίγο χαμηλότερη ( 0.1-0.2 bar) από την ρύθμιση του αυτόματου πλήρωσης.

Ευχαριστώ και εσένα  για την άμεσα απάντηση φίλε μου.

Τα βανάκια των βορεινων δωματίων είναι τέρμα ανοιχτά ενώ του υπολοίπου σπιτιού οι επιστροφές είναι μισοκλειστες! Θεωρητικά δηλαδή "σπρώχνω" την μεγαλύτερη παροχή προς τα βορεινά δωμάτια!

Θεωρείται ότι θα υπάρξει κάποιου είδους διαφορά εάν του χρόνου, γιατί τώρα δεν θέλω να κόψω το καλοριφέρ, βγάλω τα κολεκτέρ των προσαγωγών και τα αντικαταστήσω με ροόμετρα?

Εμένα κάτι μου λέει ότι δεν θα αλλάξει κάτι μιας και έχω ρυθμίσει τις επιστροφές just με την θερμοκάμερα :(

 

Εάν έκανα εξωτερική θερμομόνωση μόνο τον βορεινό τοίχο θα βοηθούσε?

 

Edited by Christosfazer
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η θερμομόνωση βορεινών τοίχων βοηθάει και είναι η κσλύτερη λύση αν είναι εφικτή τεχνικά και οικονομικά.

Αφού έχεις τελείως ανοικτά τα βανάκια προς τα εκεί, κλείσε λίγο (1/4 της στροφής) τα υπόλοιπα.

Τα ροόμετρα βοηθάνε μόνο στις αρχικές ρυθμίσεις. Αν ρυθμίσεις ικανοποιητικά φέτος μη ασχοληθείς με εγκατάσταση ροομέτρων.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, antloukidis said:

Σίγουρα η θερμομόνωση βορεινών τοίχων βοηθάει και είναι η κσλύτερη λύση αν είναι εφικτή τεχνικά και οικονομικά.

Αφού έχεις τελείως ανοικτά τα βανάκια προς τα εκεί, κλείσε λίγο (1/4 της στροφής) τα υπόλοιπα.

Τα ροόμετρα βοηθάνε μόνο στις αρχικές ρυθμίσεις. Αν ρυθμίσεις ικανοποιητικά φέτος μη ασχοληθείς με εγκατάσταση ροομέτρων.

Τα δ.τ. με τη θερμοκάμερα τα ρύθμισα πέρυσι. Αφού έκανα όλα τα υπόλοιπα που έγραψα στο αρχικό μήνυμα όπως πληρώση του δοχείου διαστολής πχ πίστευα ότι το πρόβλημα θα έχει αποκατασταθεί!

Ξέχασα επίσης να γράψω ότι έκανα και εξαέρωση από τα εξαεριστικά στα κολεκτέρ..

Όταν η εξωτερική θερμοκρασία έπεσε στους πέντε βαθμούς το πρόβλημα αυτό εμφανίστηκε ξανά. Άρα κλείνω είτε ότι φταίει το ξύλινο δάπεδο είτε η μόνωση του Βόρειου τοίχου.

 

Το ξέρω πως αυτό που θα ζητήσω είναι μπακάλιστικο αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος έστω και μέσω εμπειρίας για να καταλάβω τι θα κερδίσω Σε εσωτερική θερμοκρασία χώρου εάν τοποθετήσω μία θερμομόνωση 5 η 7 cm?

Edited by Christosfazer
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο θα κερδίσεις. Μόνο με υπολογισμούς βγαίνει.

Σωστή ρύθμιση με τις βάνες δεν έχεις όταν το ΔΤ νερού είναι παντού ίδιο.

Σωστή ρύθμιση έχεις όταν όλοι οι χώροι έχουν την επιθυμητή θερμοκρασία ( όχι απαραίτητα ίση παντού).

Σωστή ρύθμιση επίσης έχεις όταν όλοι οι χώροι έχουν χαμηλότερη θερμοκρσσία από την επιθυμητή κατά 1 ή 2 βαθμούς ή ίσως ψηλότερη κατά 1 ή 2 βαθμούς.

Αφού πετύχεις σωστή ρύθμιση σύμφωνα μα τα ανωτέρω, αν η θερμοκρασία χώρων είναι χαμηλότερη ανεβάζεις είτε τη θερμοκρασία νερού είτε την παροχή και το αντίστροφο αν η θερμ. Χώρων είναι ψηλή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας και πάλι,

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και πλέον Οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι σχεδόν 5 βαθμούς κελσίου!

Έκανα αυτό που είπαν παραπάνω τα παιδιά κλείνοντας τα βρυσάκια στους χώρους στους οποίους η θερμοκρασία ήταν μεγαλύτερη (στη σαλονοτραπεζαρια με τον γρανίτη για πάτωμα) και για μερικες ημέρες το σπίτι είχε την ίδια θερμοκρασία Σε όλα τα δωμάτια!

Αυτό τώρα με τις θερμοκρασίες στους πέντε βαθμούς εξωτερική πλέον εξαφανίστηκε :(

Η διαφορά πλέον στους χώρους είναι 21,5 στους χώρους με μαρμάρινο πάτωμα και 20 βαθμούς στα βορινά δωμάτια με ξύλινο πάτωμα!

Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εάν οι στρώσεις στα βορινά δωμάτια είναι σωστές επομένως οι εναλλακτικές που έχω (νομίζω) είναι δύο:

Είτε να κάνω θερμοπρόσοψη τους εξωτερικούς βόρειους τοίχους 

Είτε να αλλάξω τα ξύλινα πατώματα με πλακάκι τύπου ξύλο για παράδειγμα!

 

Τι θεωρείται ότι είναι σωστότερο? Τι θα βοηθήσει πιστεύετε καλύτερα στο να εξισορροπηθούν οι θερμοκρασίες όταν έξω η θερμοκρασία πέφτει?

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.