Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΩΝ


Recommended Posts

 

Καλημέρα  σέ  όλους!

Θέλω  να  πουλήσω  ένα  διαμέρισμα  και  να  βγάλω   την  βεβαίωση  που αναφέρω  στό   παραπάνω  θέμα:

α)  Άν  έχω  ένα  ακριβές  αντίγραφο  από  το  πρωτότυπο  του  φακέλλου  της  οικοδομικής  άδειας(σχέδιο  οροφοδιαμερίσματος-κάτοψη)  θεωρά  εγώ

και β)  το  συμβόλαιο  του  σπιτιου  μου  με τα  τετραγωνικά   όλων  των  χώρων(δωματίων) =α 

μπορώ να  βρώ  από  την  διαφορά  β-α (αν  αθροίσω  τα  εμβαδά  των  δωματίων  και  άλλων  χώρων),

πχ  64 τ.μ - 59  τ.μ.  ,

οτι  υπάρχει  αυθαιρεσία ;

και  οτι  δεν  θα  πάρω  την  βεβαίωση;  

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όχι δεν γίνεται έτσι.

Για οποιαδήποτε δικαιοπραξία χρειάζεται Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου η οποία εμπεριέχει και την βεβαίωση του μηχανικού.

Για να δεις αν έχεις αυθαιρεσίες καθώς και για την σύνταξη της Η.Τ.Κ. πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό ο οποίος θα κάνει όλη την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, papathvas said:

..σε μηχανικό ο οποίος θα κάνει όλη την διαδικασία.

και θα μετρήσει την σημερινή υφιστάμενη κατάσταση με τις πραγματικές μετρικές διαστάσεις της διηρημένης ιδιοκτησίας και όχι μόνο με τις επιφάνειες.

 

'Ομως για το ίδιο ζήτημα που σε απασχολεί το έχεις ρωτήσει και είχες λάβει απαντήσεις.

Αν υπάρχει κάποιο νεότερο δεδομένο που προέκυψε αυτό ας το δούμε,

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Didonis said:

και θα μετρήσει την σημερινή υφιστάμενη κατάσταση με τις πραγματικές μετρικές διαστάσεις της διηρημένης ιδιοκτησίας και όχι μόνο με τις επιφάνειες.

 

'Ομως για το ίδιο ζήτημα που σε απασχολεί το έχεις ρωτήσει και είχες λάβει απαντήσεις.

Αν υπάρχει κάποιο νεότερο δεδομένο που προέκυψε αυτό ας το δούμε,

Γειά  σας  Didonis.Στην  1η  περίπτωση  ήταν  διαπιστωμένη  η αυθαιρεσία  από  μηχανικό  ενώ στήν  2η  πρόκειται  γιά  άλλο  (οροφοδιαμέρισμα) ,θέμα

και  δεν έχει  γίνει  ακόμα  ανάθεση.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ said:

.... 2η  πρόκειται  γιά  άλλο  (οροφοδιαμέρισμα) ,θέμα

...

οκ.

Ισχύουν οι ίδιες επισημάνσεις που έχουν γίνει με τα έως τώρα δεδομένα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.