Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαρροή αποχέτευσης μέσα στόν φωταγωγό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε  όλους.Είναι  χρόνια   μικροδιαρροή   και  ο υδραυλικός  της  πολυκατοικίας  και  ο  διαχειριστής  μου  είπαν  οτι  δεν  είναι  κοινόχρηστο  πρόβλημα.Ο  υδραυλικός  επισκέφτηκε  τον  από  πάνω  όροφο  και  δεν  διαπίστωσε  τίποτα.Τά  λύματα πέφτουν  τοσο στην βάση  του φωταγωγού  στους τοίχους ,τις  σωλήνες και  στο  παραθυρο  της κουζίνας μου(φωτογραφία0  από  όπου  ενίοτε  μπαίνουν  και  μέσα  στο  διαμέρισμα  σάν  μικρές  κηλίδες.Δέν ξέρω  τι να  κάνω.

IMG_20220217_131209_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

μόνο με μια φωτογραφία, κανένας δεν μπορεί να καταλάβει, τι-που - πως και γιατί συμβαίνει, ότι συμβαίνει ώστε  να πάρετε κάποια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

και γιατι να πιστεψει τον διαχειριστη και τον υδραυλικο "της οικοδομης"

Υπαρχει μια διαρροη, να την βρουνε και να την διορθωσουν

Να φωναξει μηχανικο να βρεθει το προβλημα και η λυση του..

[ακου ειπε ο διαχειριστης....:ph34r:]

[ασε που ειναι και υγειονομικα ελεγκτεα...απο την αρμόδια υπηρεσια]

τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ said:

Ο  υδραυλικός  επισκέφτηκε  τον  από  πάνω  όροφο  και  δεν  διαπίστωσε  τίποτα. Τά  λύματα πέφτουν...Δέν ξέρω  τι να  κάνω.

Τι είδους έλεγχο έκανε ο υδραυλικός;

Πως είστε σίγουρος ότι είναι λύματα; Αν είναι όντως λύματα έκανε κάποιος έναν έλεγχο με διεισδυτικά έγχρωμα υλικά; 

Υπάρχουν μέθοδοι μη καταστροφικού ελέγχου που μπορεί να κάνει ειδικό συνεργείο (θερμοκάμερα, τηλεκάμερα, διεισδυτική σκόνη για αποχετεύσεις κλπ). Θα σας συμβούλευα, πριν καλέσετε ένα παρόμοιο συνεργείο, να απευθυνθείτε σε μηχανικό που να γνωρίζει από τα σχετικά. 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Τι είδους έλεγχο έκανε ο υδραυλικός;

Πως είστε σίγουρος ότι είναι λύματα; Αν είναι όντως λύματα έκανε κάποιος έναν έλεγχο με διεισδυτικά έγχρωμα υλικά; 

Υπάρχουν μέθοδοι μη καταστροφικού ελέγχου που μπορεί να κάνει ειδικό συνεργείο (θερμοκάμερα, τηλεκάμερα, διεισδυτική σκόνη για αποχετεύσεις κλπ). Θα σας συμβούλευα, πριν καλέσετε ένα παρόμοιο συνεργείο, να απευθυνθείτε σε μηχανικό που να γνωρίζει από τα σχετικά. 

Ο  Υδραυλικός   ισχυρίστηκε  οτι  οι σωλήνες  ειναιι γεροί...Ότι  φταίει  κάποιος ιδιωτικός  σωλήνας  αποχέτευσης  χωρίς  να  κάνει  τον  παραμικρό  έλεγχο  από  οτι  γνωρίζω.Επισκέφτηκε  το  ακριβώς  από πάνω  διαμέρισμα  και  δεν  διαπίστωσε  τίποτα.Αφού  μου  ανακοίνωσε οτι  δεν  είναι  κοινόχρηστο   πρόβλημα και  ότι  το  έχει  αναλάβει  ο  συνεργάτης  του(ο  πατέρας  του)  μετά  από  λίγο  καιρό  αισθάνθηκα  ξεχασμένος.Είναι  δύσοσμα υγρά  με  σκούρο  περιεχόμενο(δεν  έχω  συλλέξει  και  δείγμα για το χημείο  του  κράτους αλλά  σκέφτομαι  να  το  κάνω) Εφ όσον  ο  διαχειριστής δεν παραδέχεται  κοινόχρηστο  π΄ρόβλημα πρέπει  να  πληρώσω  τήν  ενδοσκοπιή  κάμερα  και  λοιπές  μεθόδους  από την τσέπη  μου(200-300  ευρώ).Δέν περισσεύουν  χρήματα  για  τέτοια.Προτιμώ  την  σκέψη  να  σφραγίσω  το  παραθυρο!Άκρη δε  βρίσκει  κανείς.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ said:

Εφ όσον  ο  διαχειριστής δεν παραδέχεται  κοινόχρηστο  π΄ρόβλημα πρέπει  να  πληρώσω  τήν  ενδοσκοπιή  κάμερα  και  λοιπές  μεθόδους  από την τσέπη  μου(200-300  ευρώ).

Φυσικό είναι να μην το παραδέχεται γιατί δεν τεκμηριώνεται το σκεπτικό σας από κατάλληλο επαγγελματία. Μην ξεχνάτε ότι ο κάθε διαχειριστής διαχειρίζεται κοινά χρήματα. Γι' αυτό σας είπα φέρτε ένα μηχανικό και μάλιστα πριν αρχίσετε να πληρώνετε "μεθόδους" δεξιά και αριστερά. Μόλις αυτός τεκμηριώσει εγγράφως ότι το πρόβλημα είναι (αν πραγματικά είναι) κοινόχρηστο ο διαχειριστής θα υποχωρήσει. γιατί αλλιώς θα μαζεύει μηνύσεις με το φτυάρι.

Εκτός από μηχανικό δεν συστήνω τίποτε άλλο στην παρούσα φάση, αλλά να ξέρετε ότι η τηλεκάμερα που βλέπει εσωτερικά συνδέσεις και σωλήνες κοστίζει περίπου 50 Ε + ΦΠΑ. 

4 ώρες πριν, ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ said:

Προτιμώ  την  σκέψη  να  σφραγίσω  το  παραθυρο!

Δεν σφραγίζετε όμως το πρόβλημα, ακόμη και αν αυτά που μας δείχνετε δεν είναι λύματα. Αν είναι δεν το συζητάμε..."κλαίει ο Μπάμπης". 

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω  περισσότερες  φωτογραφίες  οχι  γιατί  με  έλκει  το  θέμα  αλλά  γιατί  αυτή η  συνεχής  μικροδιαρροή  πρέπει  να  είναι πάνω  από  15  χρόνια.Στήν  αρχή νόμιζα  ότι  είναι  απλά  ακαθαρσίες  του  φωταγωγού.Μετά  συνδύασα το  ακουστικό  ερέθισμα  να  τραβάει  κάποιος καζανάκι  από  υψηλότερο  όροφο  και  μετά  από  2 έως  4 δευτερόλεπτα  να  βρέχεται  το  παραθυρό  και   μου  που  βλέπει  στον  φωταγωγό  και  να  ακούω  να  πιτσιλιέται επίσης  η  βάση του  φωταγωγούΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΙΑΡΡΟΗΣ.doc.(Είναι το  παράθυρο που  έχω ανοικτό   στις  φωτογραφίες.)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΙΑΡΡΟΗΣ.doc

Link to comment
Share on other sites

Γειά  σας.Πραγματικά  έιναι  εστία  μόλυνσης  για  ηπατίτιδα  Α  και  άλλες  παθήσεις.Αλλά  ποιά  να  είναι η αρμόδια  αρχή ή  υπηρεσία  να  προσφύγω;

Link to comment
Share on other sites

Η κατ' εξοχήν αρμόδια υπηρεσία είναι η Υγειονομική Υπηρεσία. Κατ' αρχήν τους καλείς τηλεφωνικώς. Σε σοβαρές περιπτώσεις, η Υγειονομική Υπηρεσία στέλνει αυτεπάγγελτα ειδοποίηση στην ΕΥΔΑΠ και την Πολεοδομία.

Αν είσαι στην Αττική μπορεί - ίσως - να σε βοηθήσει και η ΕΥΔΑΠ αυτοτελώς. Αν και αυτή έρχεται σε μεγάλες ζημιές, δεν χάνεις κάτι αν τους καλέσεις στο 1022. 

Πιστεύω ότι για ξεκίνημα καλύτερα θα είναι να πας στην Υγειονομική.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.