Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πάχος οδοστρώματος


Recommended Posts

 

ΠΡΟΣ ΤΟΝ rigid_joint

 

ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΘΕΟΣ ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΤΙΣ ******* ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ. ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ ΟΠΟΙΟΣ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ XL ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.ΤΕΛΟΣ

στο πνεύμα σου λοιπόν κάνω και γω quote με μόνη διαφορά ότι δεν το κάνω στον ευατό μου.

 

1ον. το να ρωτάει κάποιος να μαθει σ'ενα forum κάτι και να λαμβάνει κάποιες απαντήσεις από κάποιους άλλους, οι οποίες για σένα δεν ειναι σωστές, δεν σημαίνει ότι ειναι XL μηχανικοί οι άλλοι. σημαίνει ότι απλά προσπάθησαν να τον βοηθήσουν.

 

2ον. Η ημιμάθεια είναι καλύτερη από την αμάθεια γιατί τουλάχιστον κάποιος έδειξε ενδιαφέρον για κάτι, απλά δεν το έμαθε σωστά. δεν σημαίνει ότι θα το εφαρμόσει σώνει και καλά π.χ. δες εσένα που 8 posts κάνεις quote στον ευατό σου, δεν πρόκειται να μάθεις ποτέ το σωστό όσες φορές και να το διαβάσεις

 

3ον. η παράθεση γνώσεων, διαβαζοντάς αυτά που έγραψες, βοήθησαν κάποιον? τι του λες? να διαβάσει την παγκόσμια βιβλιογραφία για τα δύσκαμπτα οδοστρώματα? είσαι σοβαρός?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ένα μέλος σε αυτό το νήμα είναι XL πολ/μηχ, αυτός είναι ο karahaas. Δεν είναι μόνο το Γιάννης κερνάει, γιάννης πίνει που έχει γίνει το νήμα, αλλά και η συνεχόμενη παραλογία της μη-τήρησης όρων που έχει ήδη αποδεχθεί και στόχο έχουν την εύρυθμη λειτουργία της δικτυακής κοινότητας στην οποία από ότι φένεται μπορεί να προσφέρει(τα μέγιστα?) .

 

Τέτοια δεν κάνω ούτε εγώ!:P:cool:

 

Συνάδελφε αν δεν γνωρίζεις πως γίνεται η διαδικασία του edit και quote δεν είναι ντροπή να ρωτήσεις (σε άλλο νήμα και κατηγορία προφανώς ή μέσω πμ). Ντροπή είναι να γίνεται το μπάχαλο που βλέπουμε στο παρών νήμα.

 

bravo βρε GRTOPO που συμάζεψες λίγο την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει δίνοντας μου πληροφορίες για το που μπορώ να βρω υλικό (στα ελληνικά) σχετικά με τις διάφορες διεθνής μεθόδους που χρησιμοποόύνται για τη διαστασιολόγηση εύκαμπτων οδοστρωμάτων. Κάνω τη πτυχιακή εργασία μου και έχω βρει περισσότερα στοιχεία από αγγλικά βιβλία και site. Επίσης επειδή είμαι από Κύπρο θα ήθελα να μου πείτε κατα πόσο η μέθοδος που έχει χρησιμοποιηθεί στην Εγνατία οδό θεωρείται στην Ελλάδα ως επίσημη μέθοδος διαστασιολόγησης.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

δες τα

Οδοποιια Οδοστρώματα-Υλικά Αθ.Νικολαιδης

Οδοστρώματα Ι.Κοφίτσας

Οδοστρώματα Φρανζής

Αρχές σχεδιασμού οδοστρωμάτων Yoder (εκδ. Γκιούρδας)

Οδοποιιά Αν Μουρατίδης

η μέθοδος διαστασιολόγησης της Εγνατίας Οδού έχει ενσωματωθεί στην Τεχνική Συγγραφή Υποχρεώσεων (ΤΣΥ) της εταιρείας και επίσης σε ΤΣΥ του τέως ΥΠΕΧΩΔΕ βρίσκεται στο στάδιο του προσχεδίου για να γίνει Εθνική Προδιαγραφή

περισσότερα για την μέθοδο αλλά και εκτεταμένη βιβλιογραφία θα βρείς στο βιβλίο του Αθ. Νικολαιδη Εύκαμπτα Οδοστρώματα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τα ελληνικά βιβλία για το θέμα, προτείνω:

 

1. AASHTO

 

2. Asphalt Institute

 

3.

Titel: Pavement Analysis and Design

Reihe: Prentice Hall

Autor: Yang H. Huang

Verlag: Prentice Hall

Einband: Hardcover

Auflage: 2

Sprache: Englisch

Seiten: 792

Erschienen: November 2003

ISBN13: 9780131424739

ISBN10: 0-13-142473-4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.