Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κώδικας Επαγγελματικής Δεοντολογίας


erling

Recommended Posts

διαφήμιση google που εμφανίζεται και στο michanikos.gr:

 

Κέρδισε έκπτωση έως 40% στην έκδοση της οικοδομικής άδειας

 

από δεοντολογία άλλο τίποτα ¨_

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απαγόρευση διαφήμισης μηχανικού στο internet.

 

Εχω διαβάσει σε διάφορα σημεία του φόρουμ αυτού ότι, απαγορεύεται η διαφήμιση από μηχανικούς.

 

Παρόλα αυτά όμως υπάρχουν δεκάδες διαφημίσεις μηχανικών, κυρίως στο internet.

 

Υπάρχει όντως αυτή η απαγόρευση; Αν ναι πως γίνεται και την αγνοεί τόσος κόσμος;

Link to comment
Share on other sites

δεοντολογια δεν υπαρχει....

 

σημερα εκνευριστηκα τοσο πολυ γιατι ολοι κοτες....και καλα ολοι ειχαν φωτογραφιες της αρχικης λιστας αλλα δεν μετραγε....θεμα τυχης που ετυχε κατι εκτακτο και επρεπε να φυγω...

 

λεω καλα το βραδυ θα εχω κανα αλβανο απο την οικοδομη για σκοπια !!

 

και απαντα ''συναδελφος'' ''ε οχι και αλβανος στην πολεοδομια''...

 

γιατι τουπα αυτοι που σκιζουν την λιστα ειναι καλυτεροι απο τον αλβανο επειδη και καλα ειναι μηχανικοι?

 

τελικα μπορει να του γινει το χατιρι γιατι αυτος που ειναι διαθεσιμος για σημερα ειναι αζερμπαιτζανος...οποιος παει σημερα αγια παρασκευη και τον δει μην τρομαξει

 

 

ερωτηση δεοντολογιας....με τους υπαλληλους πολεοδομιων ειμαστε ''συναδελφοι'' ?

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκνευριστηκα τοσο πολυ γιατι ολοι κοτες....και καλα ολοι ειχαν φωτογραφιες της αρχικης λιστας αλλα δεν μετραγε....

μα καλά είχατε φωτογραφίες της λίστας και δεν βρήκατε τον ΚΑΦΡΟ

πόσο δύσκολο ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Απαγόρευση διαφήμισης μηχανικού στο internet.

 

Εχω διαβάσει σε διάφορα σημεία του φόρουμ αυτού ότι, απαγορεύεται η διαφήμιση από μηχανικούς.

 

Παρόλα αυτά όμως υπάρχουν δεκάδες διαφημίσεις μηχανικών, κυρίως στο internet.

 

Υπάρχει όντως αυτή η απαγόρευση; Αν ναι πως γίνεται και την αγνοεί τόσος κόσμος;

 

Δεν απαγορεύεται γενικώς η διαφήμιση. Στον κώδικα (άρθρο 11) γράφει:

 

-

Να αποφεύγει την άμεσον ή έμμεσον αυτοδιαφήμισιν, κατά τρόπον ασυμβίβαστον προς επιστήμονα.

Link to comment
Share on other sites

βρε μυρι που να τον βρεις.....αφου ο πρωτος της λιστας λεει και καλα οτι την βρηκε λευκη...

και τον πιστευω...ο καφρος δεν ειναι ηλιθιος..φυσιολογικα πεταξε την λιστα και αφησε λευκη...

 

πας εσυ πχ και βλεπεις λευκη δεν θα γραψεις τονομα σου....οταν δει οτι εχουν γραψει καμια 15 αιτησεις παει και βαζει τονομα του....(τελικα ειχε δικιο ο συναδελφος που πηρε τα ονοματα των 20 πρωτων και λεει θα τους βγει χρυση η λιστα αλλα καποοιοι δεν φταινε)

 

κανεις δεν εκανε δεκτο τις φωτο απο κινητα....ειχαν κανει τουμπεκι ολοι οταν πηγα και συμβιβαστηκαν με την νεα λιστα...

τι να κανα μονος μου...???

 

σημερα οταν παω θα βγαλλω φωτογραφια και θα την κανω εκτυπωση και θα την πεταξω πλαστικοπιοημενη μεσα κατω απο την πορτα....

Link to comment
Share on other sites

όποτε ήμουν πρώτη στη σειρά, δεν υπήρχε λίστα

κανεις δεν εκανε δεκτο τις φωτο απο κινητα....ειχαν κανει τουμπεκι ολοι οταν πηγα και συμβιβαστηκαν με την νεα λιστα...

τι να κανα μονος μου...???

εγώ προσωπικά θα πέρναγα πρώτη και όποιος έκανε τουμπεκί ας ξαναγραφόνταν στη λίστα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω ανεβάσει εδώ το Ν. 3919/2011 που μεταξύ των άλλων αναφέρει :

 

1.α) Η αμοιβή των μηχανικών, για την μελέτη των έργων που αναφέρονται στο άρθρο 1 παρ. 1 του Π.Δ. 696/1974 (ΦΕΚ301 Α'), καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλομένων. Οι προβλεπόμενες στο προεδρικό διάταγμα τούτο ως υποχρεωτικώς ελάχιστες αμοιβές παύουν εφεξής να ισχύουν με αυτόν το χαρακτήρα.

Τα ανωτέρω ισχύουν αντιστοίχως και ως προς κάθε οριζόμενη από οποιαδήποτε διάταξη νόμου ως υποχρεωτικώς ελάχιστη αμοιβή για εργασίες που αναφέρονται στο άρθρο 59 του ν.δ. της 17.7/16.8.1923, όπως το άρθρο αυτό αντικαθίσταται με την παράγραφο 10 του παρόντος άρθρου.

β) Η Δ.Ε. του Τ.Ε.Ε., όταν περιέρχεται στην αντίληψη του περίπτωση συνομολογήσεως από μηχανικό σύμβασης, της οποίας η αμοιβή φαίνεται ασυνήθιστα χαμηλή, τον καλεί εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της, ζητώντας τις διευκρινίσεις που κρίνει σκόπιμες. Εφόσον οι εξηγήσεις του ενδιαφερομένου δεν κριθούν ικανοποιητικές, το Δ.Σ. του Τ.Ε.Ε. μπορεί να ασκεί πειθαρχική δίωξη κατά τις κείμενες διατάξεις.

...

...

...

 

Το περιμέναμε μεν , αλλά το είδαμε και γραμμένο ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.