Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια για επιλογή θέρμανσης δωματίου


Ανδρέας Κ.

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Ανδρέας Κ. said:

Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο;

Απάντησα από της συζύγου (έχει και αυτή προφίλ) πριν οπότε για να μη σε μπερδεύω δεν είμαι  μηχανικος για να σου εξηγήσω αναλυτικά . Απλά θεωρώ ότι αφού δεν μπορείς να κάνεις εξωτερική θερμομόνωση τότε η εσωτερική είναι η καλύτερη λύση. 

Εσύ είπες ότι εχ ις ήδη εσωτερική 7 εκατοστών φελιζολ ήδη; Η όχι;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kotor9 said:

Όσο καλύτερα μονώσεις ειδικά εσωτερικά μιας και θα έχεις κλιματιστικό για θέρμανση  τόσο το καλύτερο.

Tη συσχέτιση με το κλιματιστικό δεν καταλαβαίνω. Δηλ. αν ήταν άλλο μέσο τι διαφορά θα υπήρχε;

43 λεπτά πριν, kotor9 said:

Εσύ είπες ότι εχ ις ήδη εσωτερική 7 εκατοστών φελιζολ ήδη; Η όχι;

Στον εξωτερικό τοίχο ναι. Και σκέφτομαι μήπως κάνω και σε εσωτερικούς/ταβάνι.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Ανδρέας Κ. said:

Tη συσχέτιση με το κλιματιστικό δεν καταλαβαίνω. Δηλ. αν ήταν άλλο μέσο τι διαφορά θα υπήρχε;

Στον εξωτερικό τοίχο ναι. Και σκέφτομαι μήπως κάνω και σε εσωτερικούς/ταβάνι.

Έχω διαβάσει σε διάφορα άρθρα χωρίς να είμαι ειδικός ότι όταν η θέρμανση είναι με κλιματιστικό και θες γρηγορη απόδοση χωρίς αξιοποιηση της θερμοχωρητικότητας των δομικών στοιχείων τότε προκρίνεται η εσωτερική. Αλλά αυτά θα στα λύσει ένας ειδικός. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι αν μονώσεις ταβάνι έστω και εσωτερικά η διαφορά θα είναι αισθητή.

Απ' ότι κατάλαβα εσωτερική μόνωση εννοείς στους τοίχους που χωρίζουν δωμάτια. Διότι αυτό δεν είναι είναι διαφορά εσωτερικής εξωτςρικης. Εξωτερική είναι το κέλυφος εσωτερική όταν μονώσεις εσωτερικά τους τοίχους.

Λογικά αν μονώσεις και τους τοίχους χωριζουν το δωματιο σου από το υπόλοιπο σπίτι κάτι θα κερδίσεις μιας και δεν είναι θερμαινόμενοι χώροι 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Ανδρέας Κ. said:

Πόσα kw όμως χρειάζονται πραγματικά; Έχω βρει στο ίντερνετ διάφορους τύπους και υπολογιστικές μηχανές που μου δίνουν αρκετά διαφορετικά αποτελέσματα.

Ένα φορητό A/C 9000 btu μπορεί να με καλύψει;

Ένας καλός μπούσουλας θα ήταν να βρείτε την ονομαστική ισχύ του σώματος καλοριφέρ που έχει το δωμάτιο (από όταν λειτουργούσε η κεντρική θέρμανση). Αυτό θα σας δώσει μια ιδέα για το τι κλιματιστικό χρειάζεστε. Μελέτη δεν θα σας κάνει κανείς μέσα από ένα φόρουμ δυστυχώς για να σας δώσει ακριβή απάντηση.

Τα φορητά A/C συνήθως ΔΕΝ έχουν λειτουργία θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kotor9 said:

Απ' ότι κατάλαβα εσωτερική μόνωση εννοείς στους τοίχους που χωρίζουν δωμάτια. Διότι αυτό δεν είναι είναι διαφορά εσωτερικής εξωτςρικης. Εξωτερική είναι το κέλυφος εσωτερική όταν μονώσεις εσωτερικά τους τοίχους.

Αναφέρθηκα μόνο σε εσωτερική μόνωση και όχι σε εξωτερική. Ξέρω τι διαφορά τους.
Και αναφέρθηκα επίσης σε εσωτερικούς και εξωτερικούς τοίχους.
Ο ένας από τους 4 τοίχους είναι εξωτερικός και έχει εσωτερική μόνωση. Θα μπορούσε να έχει γίνει εξωτερική (κέλυφος).
Οι υπόλοιποι 3 τοίχοι είναι εσωτερικοί και δεν έχουν καθόλου μόνωση. Σε αυτούς μπορεί να γίνει μόνο εσωτερική μόνωση.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Ανδρέας Κ. said:

Αναφέρθηκα μόνο σε εσωτερική μόνωση και όχι σε εξωτερική. Ξέρω τι διαφορά τους.
Και αναφέρθηκα επίσης σε εσωτερικούς και εξωτερικούς τοίχους.
Ο ένας από τους 4 τοίχους είναι εξωτερικός και έχει εσωτερική μόνωση. Θα μπορούσε να έχει γίνει εξωτερική (κέλυφος).
Οι υπόλοιποι 3 τοίχοι είναι εσωτερικοί και δεν έχουν καθόλου μόνωση. Σε αυτούς μπορεί να γίνει μόνο εσωτερική μόνωση.

 

Οκ κατανοητό.

Πάντως στην περίπτωση σου προσωπικά θα έθετα προτεραιότητα στη μόνωση το ταβάνι και τις κολόνες και σε δεύτερη φάση τους εσωτερικούς τοίχους. Αλλά όπως προείπα όσα περισσότερα δομικά στοιχεία μονώσεις τόσο το καλύτερο .

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Ανδρέας Κ. said:

Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο;

Όσο καλύτερη μόνωση έχουμε τόσο το καλύτερο ( με οτιδήποτε και αν θερμαινόμαστε ).

Αυτό με το κλιματιστικό δεν το καταλαβαίνω ούτε και γω...

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, antloukidis said:

Όσο καλύτερη μόνωση έχουμε τόσο το καλύτερο ( με οτιδήποτε και αν θερμαινόμαστε ).

Αυτό με το κλιματιστικό δεν το καταλαβαίνω ούτε και γω...

Όπως είπα δεν είναι ειδικός άρα μπορεί να κάνω λάθος αλλά κάπου είχα διαβάσει (αν το βρω θα σας το προωθήσω στο ποστ) ότι αν έχεις κύρια πηγή θέρμανσης κλιματιστικό και θες άμεση θέρμανση του χώρου τότε γρήγορα αποτελέσματα πετυχαίνεις με εσωτερική μόνωση για αυτό και το επιλέγουν σαν λύση σε περιπτώσεις γραφείων πχ τραπεζών κα.

Όπως έχω ξαναπεί (πολλάκις) μπορεί να σφαλω. Ελπίζω να έγινα πλέον κατανοητός .

Πάντως ξαναδιαβάζοντας το πρώτο ποστ σημειώνω ότι 

Δεν έχει ζεσταθεί ικανοποιητικά από την εποχή που βγήκε η κεντρική θέρμανση πετρελαίου.

πράγμα λογικό και αναμενόμενο.

επίσης διαβάζοντας τις απίστευτες καταναλώσεις για διάφορες ηλεκτρικές σόμπες αφυγραντήρες κα (συν το κλιματιστικό που θα βάλεις τώρα εσύ) ...

μήπως σε συμφέρει να κάνεις μια πιο ριζική και αποτελεσματική παρέμβαση ώστε να θερμανθεί όλο το διαμέρισμα συν τη μόνωση του δωματος;;; Πχ με κάποια αθ ή καυστήρα υγραερίου ή σόμπα πέλλετ συνδεδεμένη με τα σώματα ;;

για αυτό βέβαια θέλει ψάξιμο και συμβουλη μηχανολόγου και δεν σου λέω ότι θα το αποσβέσεις άμεσα αλλά σίγουρα με τις τιμές ενέργειας και ιδίως ρεύματος σε λίγα χρόνια θα έχει γίνει συν την θερμική άνεση του σπιτιού σου 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για οποιοδήποτε τρόπο θέρμανσης καθώς δεν χρειάζεται να θερμάνεις τα δομικά στοιχεία.

Το μειονέκτημα είναι ότι αν δεν τα θερμάνεις δεν εκμεταλλεύεσαι τη θερμοχωρητικότητά τους και ο χώρος κρυώνει πολύ γρήγορα μόλις σταματήσει να λειτουργεί η πηγή θερμότητας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, rootbreaker said:

Ένας καλός μπούσουλας θα ήταν να βρείτε την ονομαστική ισχύ του σώματος καλοριφέρ που έχει το δωμάτιο (από όταν λειτουργούσε η κεντρική θέρμανση).

Δυστυχώς δεν το έχω στην κατοχή μου πλέον, ξηλώθηκε και έφυγε.

10 ώρες πριν, rootbreaker said:

 Μελέτη δεν θα σας κάνει κανείς μέσα από ένα φόρουμ δυστυχώς για να σας δώσει ακριβή απάντηση.

Προφανώς για ένα απόλυτα ακριβές αποτέλεσμα χρειάζεται μελέτη. Αν επρόκειτο να εγκαταστήσω κάποιο κεντρικό σύστημα, θα τη θεωρούσα απαραίτητη και θα τη συνυπολόγιζα στα συνολικά έξοδα. Για τη συγκεκριμένη περίπτωση όμως θα μου επιτρέψετε να μην καταφύγω σε μελέτη. Δεν ζητάω μελέτη λοιπόν και φυσικά δεν ζητάω να μου την κάνουν μέσω ενός φόρουμ ή/και τζάμπα. Ζητάω έναν μπούσουλα όπως είπατε, μία καλύτερη προσέγγιση από αυτές που βρίσκω μέχρι τώρα οι οποίες έχουν μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους (από 1,1 μέχρι πάνω 2kw). Υπάρχει κάποιος τύπος που θα μπορούσα να εφαρμόσω για να πάρω ένα πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα (όχι με απόλυτη ακρίβεια);

10 ώρες πριν, rootbreaker said:

Τα φορητά A/C συνήθως ΔΕΝ έχουν λειτουργία θέρμανσης.

Βρίσκω φορητά που σαφώς αναφέρουν ότι είναι Ψύξης/Θέρμανσης.  Δίνουν και στοιχεία στα τεχνικά τους χαρακτηριστικά πχ:

  • Τύπος κλιματιστικού: 9.000 BTU
  • Ισχύς ψύξης (kW / h): 0,92 - 2,6 kW
  • Ισχύς θέρμανσης (kW / h): 0,74 - 2,3 kW
   
   
   
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.