Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια για επιλογή θέρμανσης δωματίου


Ανδρέας Κ.

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Γεια σας!

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμία σχέση (επαγγελματική, τεχνική, επιστημονική) με το αντικείμενο της θέρμανσης.
Θα ήθελα βοήθεια για την επιλογή κύριου θερμαντικού μέσου για δωμάτιο το οποίο ανήκει σε διαμέρισμα χωρίς κεντρική θέρμανση.

Δίνω κάποια στοιχεία:

Περιοχή, βόρεια Ελλάδα, νομός Πιερίας. Όχι από τις πιο κρύες περιοχές της χώρας, δεν είναι Φλώρινα ή Νευροκόπι αλλά έχει κρύο και κυρίως υγρό κλίμα.
Τετραώροφη οικοδομή κατασκευής 1977-78 (όχι ιδιαίτερα καλή, έχουν χρησιμοποιηθεί και τσιμεντόλιθοι, εξωτερικά δεν έχει σοβατιστεί απ’ όλες τις πλευρές, δεν διαθέτει μόνωση).

Διαμέρισμα 4ου ορόφου (τελευταίου). Δεν διαθέτει κύρια θέρμανση, τα δωμάτια (κάποια από αυτά) θερμαίνονται ανεξάρτητα (A/C και σόμπες με λυχνίες). Η ταράτσα είναι απλά στεγανοποιημένη, χωρίς θερμομόνωση.

Δωμάτιο τετράγωνο, 12,5 τ.μ. με ύψος 2,87 μ.
Διαθέτει έναν μόνο εξωτερικό τοίχο βορειοδυτικού προσανατολισμού, στον οποίο πρόσφατα έγινε εσωτερική μόνωση με 7άρι φελιζόλ.
Μπροστά από αυτόν το τοίχο υπάρχει μεγάλη άπλα και η επόμενη οικοδομή είναι χαμηλότερου ύψους.
Στο κέντρο αυτού του τοίχου υπάρχει παράθυρο, έχουν αλλαχθεί κουφώματα-τζάμια.
Χρησιμοποιείται ως γραφείο-υπνοδωμάτιο δηλ. πολλές ώρες τη μέρα, αρκετές φορές και όλη μέρα. Σε αυτό διαμένουν και δύο κατοικίδια.
Δεν έχει ζεσταθεί ικανοποιητικά από την εποχή που βγήκε η κεντρική θέρμανση πετρελαίου.
Από τότε θερμαίνεται με διάφορες σόμπες (αλογόνου, χαλαζία, μίκα) και περιστασιακά γίνεται και χρήση αφυγραντήρα.
Τα αποτελέσματα, με πολλές ώρες λειτουργίας, στην καλύτερη περίπτωση μέτρια.
Το mica μόνο έκανε μια κάπως καλύτερη δουλειά αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο και δούλευε και πολλές ώρες. Είχε έναν θερμοστάτη της πλάκας που δεν έκανε δουλειά και γενικά όλη η κατασκευή ήταν φτηνιάρικη.

Η κατανάλωση είναι επίσης ένα θέμα γιατί είναι ήδη υψηλή (συνολικά του διαμερίσματος).
Χαρακτηριστικά, τα 3 τελευταία χρόνια κατά το χειμερινό τετράμηνο (Δεκεμβρίου-Μαρτίου) η κατανάλωση ήταν: 4637, 6687, 5645 kwh.

Ψάχνω λοιπόν για νέο μέσο θέρμανσης το οποίο πρέπει να εγκατασταθεί και να λειτουργήσει άμεσα και εύκολα.

Έχω σκεφτεί διάφορες λύσεις πχ σόμπα pellet αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν για τόσο μικρούς χώρους ή και αν συμφέρουν.
Αν είναι να πάω σε μια τέτοια λύση νομίζω πως πρέπει να την εντάξω στην γενική θέρμανση του διαμερίσματος και όχι αποκλειστικά του δωματίου.
Επίσης, για πρακτικούς λόγους δεν γίνεται τη δεδομένη στιγμή να πάω σε αυτή την επιλογή με τίποτα.
Πληροφοριακά όμως πείτε μου αν μπορεί/αξίζει να χρησιμοποιηθεί τέτοια σόμπα για ένα μόνο δωμάτιο (12,5τμ).

Σκέφτηκα και για σόμπα υγραερίου. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, δεν το φοβάμαι όπως πολύς κόσμος.
Αλλά με 2 ηλικιωμένους ανθρώπους στο σπίτι που έχουν θέμα και αντιδρούν και 2 ζώα, η ιδέα εγκαταλείφθηκε.

Τη δεδομένη στιγμή πιστεύω ότι αναγκαστικά πρέπει να καταφύγω στη χρήση ηλεκτρισμού.

Εκεί υπάρχει η επιλογή του A/C που προτείνεται πολύ και συμφέρει απ’ ότι λένε οι περισσότεροι αλλά θέλω να την αποφύγω.
Δεν μου αρέσει για αποκλειστική πηγή θέρμανσης/ψύξης. Για λίγη ώρα ίσως… Ακόμη και το καλοκαίρι προτιμώ ανεμιστήρες.
Επίσης και εδώ υπάρχουν πρακτικοί λόγοι που δυσκολεύουν την εφαρμογή αυτής της επιλογής τη δεδομένη στιγμή, χωρίς να την αποκλείουν όμως.
Αν οι υπόλοιπες επιλογές φανούν ασύμφορες/μη αποδοτικές και το A/C μονόδρομος, τότε αναγκαστικά θα σκεφτώ και αυτή την επιλογή, αλλά προτιμώ να τη αποφύγω.

Οι επιλογές που κυρίως έχω καταλήξει είναι δύο:
- Θερμοπομπός
- Πάνελ υπερύθρων

Ίσως και μια 3η, το καλοριφέρ λαδιού. Δεν του δίνω ιδιαίτερες πιθανότητες αλλά κάπου στο βάθος του μυαλού μου υπάρχει και αυτό.

Από θερμοπομπό έχω κάποια εμπειρία. Εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε άλλο σπίτι.
Εκεί τον είχα σ’ ένα μικρό υπνοδωμάτιο (<10 τ.μ.) όπου πήγαινα μόνο για ύπνο το βράδυ.
Το υπόλοιπο σπίτι ζεσταινόταν πολύ καλά από σόμπα πετρελαίου.
Κάνα μισάωρο περίπου πριν παω στο δωμάτιο άναβα τον θερμοπομπό και έπιανε θερμοκρασία γρήγορα.
Τον άφηνα καμιά ώρα ή κάποιες φορές χαμήλωνα τον θερμοστάτη και τον άφηνα όλη νύχτα.
Δεν πρέπει να κατανάλωνε πολύ, αλλά δεν θυμάμαι και νούμερα. Για τη συγκεκριμένη χρήση ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
Μιλάμε για παλιότερης τεχνολογίας θερμοπομπό, 20ετιας. Αυτοί που κοιτάζω τώρα φαίνονται καλύτεροι.
Αλλά η χρήση που θα κάνω τώρα, σε αυτό το σπίτι, είναι πολύ διαφορετική.
Δεν πρόκειται για δωμάτιο που πηγαίνω μόνο για ύπνο αλλά το χρησιμοποιώ πολλές ώρες.
Επίσης, σε εκείνο το σπίτι υπήρχε όπως είπα σόμπα πετρελαίου που έκανε καλή δουλειά και ήταν τοποθετημένη στο διπλανό δωμάτιο (σχεδόν δίπλα στην πόρτα). Οπότε σίγουρα βοηθούσε και αυτή σε έναν βαθμό.Στο τωρινό δωμάτιο, δεν υπάρχει άλλη πηγή θερμότητας στους γειτονικούς χώρους.
Οι 3 εσωτερικοί τοίχοι του δωματίου συνορεύουν με χώρους που δεν θερμαίνονται καθόλου.
Θα παίρνω όλη τη θερμότητα που χρειάζομαι από το συγκεκριμένο μέσο.
Οπότε αν και έχω θετική εμπειρία από θερμοπομπό και μάλιστα παλαιότερης τεχνολογίας από τους σημερινούς, δεν ξέρω αν θα μείνω ευχαριστημένος επειδή οι συνθήκες θα είναι εντελώς διαφορετικές τώρα.

Από πάνελ υπερύθρων δεν έχω καμία εμπειρία.
Πριν καμιά 10αριά χρόνια σε ένα μαγαζί που δούλευα, υπήρχαν κάτι περίεργα θερμαντικά, μικρά σε μέγεθος,
πολύ χαμηλά σε ύψος, σαν μακρόστενο φωτιστικό έμοιαζαν και ήταν τοποθετημένα ψηλά στον τοίχο κάνα μέτρο πάνω απ’ τα κεφάλια μας, κοιτώντας διαγώνια κάτω (περίπου 45 μοίρες).
Είχαν λυχνίες που φώτιζαν. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν αλογόνου.
Μου ψήνανε το κεφάλι, το ένιωθα άσχημα. Και την ίδια στιγμή κάτω χαμηλά είχε κρύο.

Μπορεί να ήταν κάποιο είδος υπέρυθρης θέρμανσης, δεν είμαι σίγουρος.
Δεν είχαν πάντως καμία σχέση οπτικά με αυτά που κοιτάζω τώρα.

Αυτά δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Έχω μόνο διαβάσει αυτά που λένε οι πωλητές, κριτικές χρηστών και κάποια άρθρα.
Ψάχνοντας για σχετικές πληροφορίες βρήκα και αυτό το φόρουμ. Συγκεκριμένα μία παλιά συζήτηση προ 10ετίας
(Υπέρυθρη θέρμανση) που είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Δεν ξέρω τι και αν άλλαξε 10 χρόνια μετά.

Θα ήθελα να διαβάσω κάποιες γνώμες σχετικά με το δίλημμα μου (θερμοπομπός/υπερύθρων) αλλά και γενικότερα. Τι προτείνετε για την περίπτωση μου;

Επίσης θα ήθελα βοήθεια στη επιλογή των watt. Με βάση τις πληροφορίες που συγκέντρωσα από κατασκευαστές/πωλητές/διαδίκτυο, δεν είναι σαφές.
Για θερμοπομπό προσανατολίζομαι στα 1500
W, αυτό μου προτείνουν οι περισσότεροι, αλλά νιώθω και λίγο ανασφαλής και σκέφτομαι και τα 2000.
Για υπέρυθρες οι συστάσεις είναι 800-1000
W και εδώ και αν νιώθω ανασφαλής!

Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις:
Όταν λέω “
θερμοπομπό”, αναφέρομαι σε ένα οριζόντιο μακρόστενο πάνελ σχετικά λεπτό, με οπές στο πάνω μέρος του, που μπαίνει χαμηλά στον τοίχο.
Τα “πάνελ υπερύθρων” που κοιτάζω μοιάζουν αρκετά στο σχήμα αλλά είναι πιο λεπτά και χωρίς οπές. Επίσης, είναι οριζόντιου ή κάθετου προσανατολισμού.

Βρίσκω και μία άλλη περίπτωση που ισχυρίζεται ότι είναι συνδυασμός των δύο παραπάνω.
Λειτουργεί με υπέρυθρη ακτινοβολία (infrared radiation) και φυσική ροή θερμού αέρα (natural convection). Στην όψη μοιάζει περισσότερο με θερμοπομπό.
Στην αρχή ψάρωσα,
μετά διαβάζοντας (και σε εκείνο το thread του φόρουμ που ανέφερα πριν) κατάλαβα ότι δεν είναι έτσι ακριβώς…
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όλα τα θερμαντικά σώματα λειτουργούν και με τους δύο τρόπους αλλά διαφέρουν τα ποσοστά.
Άλλο μεταδίδει τη θερμότητα
κυρίως μέσω αέρα (πχ θερμοπομπός) και άλλο κυρίως με ακτινοβολία (πχ πάνελ υπέρυθρων). Σωστά κατάλαβα;
Κάπου μάλιστα διάβασα ότι το κλασσικό καλοριφέρ είναι μία τέτοια περίπτωση και λειτουργεί με 60% ακτινοβολία και με 40% συναγωγή.

Το συγκεκριμένο δεν αναφέρει ποσοστά. Είναι απλά μάρκετινγκ, ένας απλός θερμοπομπός ή κάτι περισσότερο;
Η τιμή του είναι ακριβότερη από
θερμοπομπούς/υπερύθρων που κοιτάζω. Είναι μάλιστα διπλάσια από την τιμή απλού θερμοπομπού της ίδιας εταιρείας (στα ίδια watt).

Συγνώμη για το σεντόνι, ελπίζω η έκταση του κειμένου να μην αποτρέπει από το να διαβαστεί.
Απλά ήθελα να δώσω όσο περισσότερες πληροφορίες γίνεται για να γίνει κατανοητό περί τίνος πρόκειται.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

το A/C EINAI μονόδρομος, αν δεν θες να κάνεις πλούσιο τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας...

τα υπόλοιπα είναι για περιστασιακή χρήση σε εξοχικά κτλ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, astrah said:

το A/C EINAI μονόδρομος, αν δεν θες να κάνεις πλούσιο τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας...

Δηλ. για τι καταναλώσεις μιλάμε, μπορεί να γίνει μία προσέγγιση;
Για τον χώρο και τις συνθήκες που περιγράφω, πόσες kwh απαιτούνται μηνιαίως (χειμώνα) από A/C και πόσες από τα τα υπόλοιπα μέσα;

Και τι A/C χρειάζεται; Ιnverter φαντάζομαι, 9αρι ή 12αρι; Άλλα χαρακτηριστικά;

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Ανδρέας Κ. said:

Δηλ. για τι καταναλώσεις μιλάμε, μπορεί να γίνει μία προσέγγιση;
Για τον χώρο και τις συνθήκες που περιγράφω, πόσες kwh απαιτούνται μηνιαίως (χειμώνα) από A/C και πόσες από τα τα υπόλοιπα μέσα;

Και τι A/C χρειάζεται; Ιnverter φαντάζομαι, 9αρι ή 12αρι; Άλλα χαρακτηριστικά;

Ένα 9αρι ινβερτερ είναι οκ. Όλα τα άλλα που αναφέρεις είναι η κλασική κουβέντα που γίνεται εδώ και 12 χρόνια με τη θέρμανση και είναι κουβέντα αδιέξοδη (μια κουβέντα που συγκρίνει διάφορες μηχανές κατανάλωσης ρεύματος που όπως είπε και παραπάνω ο astrah κάνουν πλουσιου τους παρόχους). Αφού δεν έχεις δυνατότητα κανονικής θέρμανσης προφανώς η καλύτερη από τις χειρότερες λύσεις είναι ένα καλό κλιματιστικό. (Οι πάροχοι θα παραμείνουν πλούσιοι βέβαια )

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Ανδρέας Κ. said:

Δηλ. για τι καταναλώσεις μιλάμε, μπορεί να γίνει μία προσέγγιση;
Για τον χώρο και τις συνθήκες που περιγράφω, πόσες kwh απαιτούνται μηνιαίως (χειμώνα) από A/C και πόσες από τα τα υπόλοιπα μέσα;

Και τι A/C χρειάζεται; Ιnverter φαντάζομαι, 9αρι ή 12αρι; Άλλα χαρακτηριστικά;

Η κατανάλωση εξαρτάται από το COP του κλιματιστικού σε λειτουργία θέρμανσης. Αυτό το μέγεθος ίσως να είναι διαθέσιμο (μπορεί να υπάρχει σαν W/W). Υπάρχουν και άλλα μεγέθη όπως EER και SEER που δίνουν μια ιδέα για το θέμα απόδοσης.

https://www.daikin.co.uk/en_gb/faq/what-is-meant-by-the-terms-cop-and-eer-.html#:~:text=What is COP and EER,relative to its input power.

Παράδειγμα, αν χρειάζονται 5kW για να θερμανετε το δωμάτιο και το κλιματιστικό έχει COP 2.5 σε λειτουργία θέρμανσης τότε θέλει 2.5kW ηλεκτρικής ισχύος.

Το COP εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (εξωτερική θερμοκρασία, μήκος σωληνώσεων κλπ) οπότε τα μεγέθη που δίνουν οι κατασκευαστές είναι κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

Για τα ίδια 5kW θέρμανσης ένα ηλεκτρικό σώμα θέλει 5kW ηλεκτρικής ισχύος.

Στην περίπτωσή σας το ΑC είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ανδρέας Κ. said:

πόσες kwh απαιτούνται μηνιαίως (χειμώνα) από A/C και πόσες από τα τα υπόλοιπα μέσα;

Περίπου το 1/3 σε σχέση με τα συμβατικά μέσα, για A/C με SCOP 3+

Το 9αρι για 12m2 είναι υπεραρκετό

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Κάποιες επιπλέον ερωτήσεις:

On 9/12/2022 at 12:19 ΜΜ, rootbreaker said:

Παράδειγμα, αν χρειάζονται 5kW για να θερμανετε το δωμάτιο

Πόσα kw όμως χρειάζονται πραγματικά; Έχω βρει στο ίντερνετ διάφορους τύπους και υπολογιστικές μηχανές που μου δίνουν αρκετά διαφορετικά αποτελέσματα.

Το κλιματιστικό που έχω στο σαλόνι αναφέρει στα specs: 13600 btu/h (cooling), 17100 btu/h (heating).  Πόσα btu θεωρείται;

Ένα φορητό A/C 9000 btu μπορεί να με καλύψει;

Και κάποιες απορίες σχετικά με τη μόνωση:

Στον εξωτερικό τοίχο που έκανα εσωτερική μόνωση με φελιζόλ, δεν μονώθηκαν οι κολώνες δεξιά-αριστερά του τοίχου. Πρέπει να μονωθούν;

Δεδομένου ότι τα διπλανά δωμάτια δεν θερμαίνονται, θα βοηθήσει σημαντικά να επεκτείνω την εσωτερική μόνωση και στους εσωτερικούς τοίχους;

Επειδή με την οικοδομή ενδέχεται να μη βγάλω ποτέ άκρη για τη μόνωση της ταράτσας, να αρχίσω να σκέφτομαι την περίπτωση εσωτερικής μόνωσης της (τουλάχιστον για το συγκεκριμένο δωμάτιο);

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Ανδρέας Κ. said:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Κάποιες επιπλέον ερωτήσεις:

Πόσα kw όμως χρειάζονται πραγματικά; Έχω βρει στο ίντερνετ διάφορους τύπους και υπολογιστικές μηχανές που μου δίνουν αρκετά διαφορετικά αποτελέσματα.

Το κλιματιστικό που έχω στο σαλόνι αναφέρει στα specs: 13600 btu/h (cooling), 17100 btu/h (heating).  Πόσα btu θεωρείται;

Ένα φορητό A/C 9000 btu μπορεί να με καλύψει;

Και κάποιες απορίες σχετικά με τη μόνωση:

Στον εξωτερικό τοίχο που έκανα εσωτερική μόνωση με φελιζόλ, δεν μονώθηκαν οι κολώνες δεξιά-αριστερά του τοίχου. Πρέπει να μονωθούν;

Δεδομένου ότι τα διπλανά δωμάτια δεν θερμαίνονται, θα βοηθήσει σημαντικά να επεκτείνω την εσωτερική μόνωση και στους εσωτερικούς τοίχους;

Επειδή με την οικοδομή ενδέχεται να μη βγάλω ποτέ άκρη για τη μόνωση της ταράτσας, να αρχίσω να σκέφτομαι την περίπτωση εσωτερικής μόνωσης της (τουλάχιστον για το συγκεκριμένο δωμάτιο);

Όσο καλύτερα μονώσεις ειδικά εσωτερικά μιας και θα έχεις κλιματιστικό για θέρμανση  τόσο το καλύτερο. 

Οι κολόνες αν είναι αμονωτες σίγουρα θα πρέπει να μονωθουν.

Ότι μπορείς κάνε μιας και δεν μπορείς να κάνεις ριζικές και ολοκληρωμένες παρεμβάσεις 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kotor9 said:

Όσο καλύτερα μονώσεις ειδικά εσωτερικά μιας και θα έχεις κλιματιστικό για θέρμανση  τόσο το καλύτερο.

Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.