Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία ανοίγματος Α.Μ.Ο.Ε. (Αριθμός Μητρώου Οικοδομοτεχνικού Έργου) στο ΙΚΑ


Lakis Bidis

Recommended Posts

Θα πας και το συμβόλαιο του εκμισθωτή και το μισθωτήριο, έχω την αίσθηση ότι ζητάνε η καρτέλα να ανοιχτεί στο όνομα του ιδιοκτήτη, θα σου πούνε από εκεί.

Ξέχασα να γράψω ότι θα πας και την τεχν έκθεση της ΕΕΔΜΚ. Αν έχεις καθαιρέσεις προσοχή γιατί θα σου ζητήσουν και απομάκρυνση μπαζών + τοιχοποιίες + σύνοδες εργασίες (σοβατίσματα κλπ) και τους χρωματισμούς φυσικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 λεπτά πριν, akis73 said:

Θα πας και το συμβόλαιο του εκμισθωτή      εννοείς της αγοράς οικοπέδου?ειναι αδύνατον να το βρω, δεν το εχει στη διαθεση του ο μισθωτης

Ξέχασα να γράψω ότι θα πας και την τεχν έκθεση της ΕΕΔΜΚ. Αν έχεις καθαιρέσεις προσοχή γιατί θα σου ζητήσουν και απομάκρυνση μπαζών + τοιχοποιίες + σύνοδες εργασίες (σοβατίσματα κλπ) και τους χρωματισμούς φυσικά.    τοιχοποιιες δεν έχω, μόνο καθαίρεση τοιχου, αλλαγη πατωματος και βάψιμο σε οτι μεινει. Πρέπει το βάψιμο και πατωματα να υπάρχουν και  στην εεδμκ ?

 

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, LESS said:

εννοείς της αγοράς οικοπέδου?ειναι αδύνατον να το βρω, δεν το εχει στη διαθεση του ο μισθωτης

Όχι του οικοπέδου το συμβόλαιο που αφορά το ακίνητο δηλ. το μαγαζί. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρίσκεται, πίεσε τους να στο προσκομίσουν.

25 λεπτά πριν, LESS said:

τοιχοποιιες δεν έχω, μόνο καθαίρεση τοιχου, αλλαγη πατωματος και βάψιμο σε οτι μεινει. Πρέπει το βάψιμο και πατωματα να υπάρχουν και  στην εεδμκ ?

Ωραία, άρα έχεις καθαιρέσεις, μπάζα, αποκατάσταση δαπέδου και μερεμέτια σε επιχρίσματα + χρωματισμούς. Φρόντισε να τα περιγράψεις όλα αυτά στην τ.ε. και αν δεν τα βάλεις στον πιν.3, θα το δούνε και ίσως απαιτήσουν να μπουν έστω 1-2 ημερομίσθια. Κατά τα άλλα έχει και υπόψη σου ότι εκ του νόμου δικαιούνται να κάνουν αυτοψία μετά την αποπεράτωση και να χρεώσουν και άλλες εργασίες αν κρίνουν ότι γίνανε χωρίς να δηλωθούν.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε δημοσιο έργο το όποιο εκτελείται, υπογράφτηκε συμπληρωματική σύμβαση. Θα γίνει εκ νέου αναγγελία και θα βγει καινούργιος ΑΜΟΕ ή συνεχίζουμε με τον παλιό ΑΜΟΕ και απλά υποβάλλουμε την συμπληρωματική σύμβαση και τον ΑΠΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

τώρα με τον κορονοιο , για ΕΕΜΚ (εξωτερική θερμο/ση) που μάλλον δεν μπορούμε να πάμε στο τοπικό ΙΚΑ, πως γίνεται (εάν γίνεται) η αναγγελία και η απόδοση ΑΜΟΕ ηλεκτρονικά???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Δεν έχω ιδιαίτερη πείρα όσον αφορά τα οικοδομικά έργα και την ασφάλιση του οπότε αν θέλει κάποιος ποιο έμπειρος ας με βοηθήσει.

Για να εκτελέσουμε μια σειρά εργασιών που δεν χρειάζονται πλέον Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας πως θα υπολογιστεί και θα πληρωθεί η ασφάλιση στο ΙΚΑ του τεχνίτη;

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, katerina ktr said:

Δεν έχω ιδιαίτερη πείρα όσον αφορά τα οικοδομικά έργα και την ασφάλιση του οπότε αν θέλει κάποιος ποιο έμπειρος ας με βοηθήσει.

Για να εκτελέσουμε μια σειρά εργασιών που δεν χρειάζονται πλέον Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας πως θα υπολογιστεί και θα πληρωθεί η ασφάλιση στο ΙΚΑ του τεχνίτη;

Γειά σου, θα φτιάξεις ένα Πίνακα 3 με τις εργασίες που θες να κάνες και θα πας με αυτόν στο ΙΚΑ μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά που έχουν αναφερθεί στο νήμα για να πάρεις ΑΜΟΕ και ακολούθως να πληρώσεις τις εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω περίπτωση ΕΕΔΜΚ : (λε) για εργασίες εγκατάστασης ανεμογεννήτριας. Τι δηλώνω στο ΙΚΑ? Οι εργασίες θα εκτελεστούν από εξειδικευμένη εταιρεία (στεγασμένη επιχείρηση). Έχει κάποιος εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, voodoochile said:

Καλησπέρα, έχω περίπτωση ΕΕΔΜΚ : (λε) για εργασίες εγκατάστασης ανεμογεννήτριας. Τι δηλώνω στο ΙΚΑ? Οι εργασίες θα εκτελεστούν από εξειδικευμένη εταιρεία (στεγασμένη επιχείρηση). Έχει κάποιος εμπειρία?

Καλησπέρα αφού μιλάμε για στεγασμένο συνεργείο προφανώς θα σου ζητήσουν να προσκομίσεις τιμολόγια υλικών κλπ. Προσωπικά και αφού η εεδμκ θα προωθηθεί σε αυτούς από την Υδομ ούτως ή άλλως και για να προλάβεις δυσάρεστες καταστάσεις να πας να συνεννοηθείς μαζί τους εξαρχής. Εννοείται ότι αν τελικά προκύψουν εργασίες μη στεγασμένες, πχ. σκυροδετήσεις κλπ δικαιούνται να τα χρεώσουν όπως επίσης ότι έχουν το δικαίωμα αυτοψίας εκ των υστέρων προκειμένου να διαπιστώσουν τα ως άνω.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.