Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία ανοίγματος Α.Μ.Ο.Ε. (Αριθμός Μητρώου Οικοδομοτεχνικού Έργου) στο ΙΚΑ


Lakis Bidis

Recommended Posts

6 ώρες πριν, akis73 said:

Γειά σου, θα φτιάξεις ένα Πίνακα 3 με τις εργασίες που θες να κάνες και θα πας με αυτόν στο ΙΚΑ μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά που έχουν αναφερθεί στο νήμα για να πάρεις ΑΜΟΕ και ακολούθως να πληρώσεις τις εισφορές.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Τα δικαιολογητικά δηλαδή είναι: η οικοδομική  άδεια, το συμβόλαιο, ο πίνακας 3, εξουσιοδότηση αν δεν πάει ο ιδιοκτήτης, η τεχνική άδεια και αν έχει γίνει τακτοποίηση στο ακίνητο και το 5σέλιδο. Επίσης γνωρίζετε αν μπορούμε να τα καταθέσουμε και να πάρουμε ΑΜΟΕ ηλεκτρονικά;

  • Upvote 1
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, katerina ktr said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Τα δικαιολογητικά δηλαδή είναι: η οικοδομική  άδεια, το συμβόλαιο, ο πίνακας 3, εξουσιοδότηση αν δεν πάει ο ιδιοκτήτης, η τεχνική άδεια και αν έχει γίνει τακτοποίηση στο ακίνητο και το 5σέλιδο. Επίσης γνωρίζετε αν μπορούμε να τα καταθέσουμε και να πάρουμε ΑΜΟΕ ηλεκτρονικά;

  •  

Για ΑΜΟΕ ηλεκτρονικά συνεννοήσου με το τοπικό υποκ/μα ΕΦΚΑ που ανήκει το έργο. Με ραντεβού θα γίνεται σίγουρα, χωρίς φυσική παρουσία δεν είναι 100% σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, akis73 said:

Για ΑΜΟΕ ηλεκτρονικά συνεννοήσου με το τοπικό υποκ/μα ΕΦΚΑ που ανήκει το έργο. Με ραντεβού θα γίνεται σίγουρα, χωρίς φυσική παρουσία δεν είναι 100% σίγουρο.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για τη διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής ΑΠΔ? Για να μπω στο ηλεκτρονικό σύστημα πρέπει να μου δώσουν κωδικούς από το ΙΚΑ κατά την απογραφή του έργου ή ακολουθώ τη διαδικασία εγγραφής?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@lamproud αφού κάνεις την απογραφή στο αρμόδιο υποκατάστημα (και παραλάβεις ΑΜΟΕ από το τμήμα οικοδομών) εισέρχεσαι στην διεύθυνση: https://www.efka.gov.gr/el

και ακολουθείς διαδρομή: Εργοδότες ---> Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες για Εργοδότες ---> Πιστοποίηση εργοδοτών  ... έτσι θα πάρεις κωδικούς, ώστε να μπορείς να υποβάλλεις ΑΠΔ στην ίδια σελίδα στο Ηλεκτρονική Υποβολή ΑΠΔ

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, το αντίστοιχο post το έβαλα και σε άλλο thread αλλά μάλλον δεν ήταν το κατάλληλο!

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τον προυπολογισμό και το ΙΚΑ σε μία άδεια μικρής κλίμακας που έχω να καταθέσω:

1. Σχετικά με τον προυπολογισμό, συμπεριέλαβα μόνο τις εργασίες για τις οποίες απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας κι όχι εργασίες τύπου ελαιοχρωματισμοί χωρίς ικριώματα και μικρές επισκευές στο εσωτερικό του κτιρίου σύμφωνα με το άρθρο 30 του 4495/2017. Έπραξα σωστά;

2. Σε συνέχεια με το προηγούμενο ερώτημα, σκοπεύω να κάνω το ίδιο και στο ΙΚΑ. Να δηλώσω μόνο όσες εργασίες απαιτούν άδεια μικρής κλίμακας, στην ουσία δηλαδή αυτές που έχω δηλώσει στην αντίστοιχη ΕΕΜΚ. Ο πελάτης έχει σκοπό να κάνει τις εργασίες με εστεγασμένη επιχείρηση η οποία έχει υποχρέωση καταβολής των εισφορών στους εργαζομένους της. Θα πω στον πελάτη να υπογράψουν το σχετικό συμφωνητικό και να προσέξει το τιμολόγιο που θα του κόψει για τις εργασίες που ορίσαμε στην ΕΕΜΚ να καλύπτει τα ένσημα σαν τιμή. Οι υπόλοιπες εργασίες που θα γίνουν και δεν απαιτούν ΕΕΜΚ νομίζω ότι δεν έχουν να κάνουν με το ΙΚΑ και δεν χρειάζεται να συμπεριληφθούν στον Πίνακα 3. Είναι σωστό σαν λογική;

3. Τέλος, ισχύει ότι πλέον μπορώ να ανοίξω φάκελο έργου στο ΙΚΑ μέσω του site του ΙΚΑ; Μου το είπε ο πελάτης που του το είπε ο εργολάβος του, αλλά δεν πολυέβγαλα άκρη στο site. Το έχει κάνει κανείς σας μέσω ιντερνετ αυτό;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, debkaracv said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, το αντίστοιχο post το έβαλα και σε άλλο thread αλλά μάλλον δεν ήταν το κατάλληλο!

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τον προυπολογισμό και το ΙΚΑ σε μία άδεια μικρής κλίμακας που έχω να καταθέσω:

1. Σχετικά με τον προυπολογισμό, συμπεριέλαβα μόνο τις εργασίες για τις οποίες απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας κι όχι εργασίες τύπου ελαιοχρωματισμοί χωρίς ικριώματα και μικρές επισκευές στο εσωτερικό του κτιρίου σύμφωνα με το άρθρο 30 του 4495/2017. Έπραξα σωστά;

2. Σε συνέχεια με το προηγούμενο ερώτημα, σκοπεύω να κάνω το ίδιο και στο ΙΚΑ. Να δηλώσω μόνο όσες εργασίες απαιτούν άδεια μικρής κλίμακας, στην ουσία δηλαδή αυτές που έχω δηλώσει στην αντίστοιχη ΕΕΜΚ. Ο πελάτης έχει σκοπό να κάνει τις εργασίες με εστεγασμένη επιχείρηση η οποία έχει υποχρέωση καταβολής των εισφορών στους εργαζομένους της. Θα πω στον πελάτη να υπογράψουν το σχετικό συμφωνητικό και να προσέξει το τιμολόγιο που θα του κόψει για τις εργασίες που ορίσαμε στην ΕΕΜΚ να καλύπτει τα ένσημα σαν τιμή. Οι υπόλοιπες εργασίες που θα γίνουν και δεν απαιτούν ΕΕΜΚ νομίζω ότι δεν έχουν να κάνουν με το ΙΚΑ και δεν χρειάζεται να συμπεριληφθούν στον Πίνακα 3. Είναι σωστό σαν λογική;

3. Τέλος, ισχύει ότι πλέον μπορώ να ανοίξω φάκελο έργου στο ΙΚΑ μέσω του site του ΙΚΑ; Μου το είπε ο πελάτης που του το είπε ο εργολάβος του, αλλά δεν πολυέβγαλα άκρη στο site. Το έχει κάνει κανείς σας μέσω ιντερνετ αυτό;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Γειά σου, για τα νο.1 + 2 επειδή προσωπικά έχω κάνει απογραφή σε εργασίες του αρθ.30 καλύτερα να το συζητήσεις μαζί τους όταν θα πάς να πάρεις ΑΜΟΕ από το υποκ/μα του ΕΦΚΑ. Γενικά επειδή οι εργασίες του αθρ. 30 δεν χρειάζονται άδεια, δε σημαίνει και ότι δεν χρήζουν απογραφής. ΑΠΔ μπορείς να κάνεις ηλεκτρονικά αλλά γι' αυτό θες ΑΜΟΕ το οποίο παίρνεις με φυσική παρουσία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Billy_Huge said:

1. Ναι

2. Νομίζω ναι

3. Ναι (ηλεκτρονική υποβολή ΑΠΔ)

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

Γειά σου, για τα νο.1 + 2 επειδή προσωπικά έχω κάνει απογραφή σε εργασίες του αρθ.30 καλύτερα να το συζητήσεις μαζί τους όταν θα πάς να πάρεις ΑΜΟΕ από το υποκ/μα του ΕΦΚΑ. Γενικά επειδή οι εργασίες του αθρ. 30 δεν χρειάζονται άδεια, δε σημαίνει και ότι δεν χρήζουν απογραφής. ΑΠΔ μπορείς να κάνεις ηλεκτρονικά αλλά γι' αυτό θες ΑΜΟΕ το οποίο παίρνεις με φυσική παρουσία.

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Επίσης, παίρνω ΑΜΟΕ πριν την έκδοση της ΕΕΜΚ ή μετά και πριν την έναρξη των εργασιών;

Τέλος, στο έντυπο απογραφής έργου, θα βάλω τα στοιχεία του ιδιοκτήτη σαν φυσικό πρόσωπο. Σε περίπτωση που αναλάβει εργολάβος το έργο συμπληρώνω τα στοιχεία του στην θέση του νομικού προσώπου, ή είναι άσχετο; 

Με συγχωρείτε για τις πολλές ερωτήσεις, είναι η πρώτη φορά που εφαρμόζω την διαδικασία και γεννιόνται πολλές απορίες!

Edited by debkaracv
πρόσθεση ερωτήσεων
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.