Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία ανοίγματος Α.Μ.Ο.Ε. (Αριθμός Μητρώου Οικοδομοτεχνικού Έργου) στο ΙΚΑ


Lakis Bidis

Recommended Posts

Θα εκδόσεις την ΕΕΔΜΚ και μετά θα πάρεις ένα αντίγραφο μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά και θα πας να ανοίξεις ΑΜΟΕ στο υποκ/αμ του ΕΦΚΑ που ανήκει το έργο. Εναλλακτικά μπορείς να περιμένεις να σε καλέσουν από το ΕΦΚΑ αλλά αυτό μπορεί να πάρει κάποιο χρόνο και αν θες να αρχίσεις τις εργασίες σχετικά άμεσα τότε πάνε εσύ πρώτα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις τώρα, akis73 said:

Θα εκδόσεις την ΕΕΔΜΚ και μετά θα πάρεις ένα αντίγραφο μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά και θα πας να ανοίξεις ΑΜΟΕ στο υποκ/αμ του ΕΦΚΑ που ανήκει το έργο. Εναλλακτικά μπορείς να περιμένεις να σε καλέσουν από το ΕΦΚΑ αλλά αυτό μπορεί να πάρει κάποιο χρόνο και αν θες να αρχίσεις τις εργασίες σχετικά άμεσα τότε πάνε εσύ πρώτα.

Σας ευχαριστώ και πάλι! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γνωρίζω ότι όταν ένα Οικοδομοτεχνικό Έργο (πχ ανεγερση κατοικίας) δεν έχει "κλείσει" στο ΙΚΑ τότε το ΙΚΑ ειναι υποχρεωμένο εντός 10ετιας (και συνήθως πηγαίνει την τελευταία χρονιά) να κάνει επιτόπιο έλεγχο διότι μετά την 10ετια παραγράφονται τα χρέη (βεβαια υπάρχει και η εγκύκλιος Γενικό Εγγραφο ΙΚΑ: Ε.13/3/21.10.1999 που μιλάει για 20ετια).

Όμως σε ενα Ιδιωτικό Οικοδομοτεχνικό Έργο του 2015, που είχα την επίβλεψη, ο ιδιοκτήτης από οτι θυμόταν μου είχε πεί ότι ισως να δηλωσε αποπεράτωση αλλά σίγουρα ενώ του είχαν ζητήσει ραντεβού να πάνε για επιτόπιο έλεγχο αυτός το αμέλησε και δεν πηγε ποτέ επιτόπιος έλεγχος απο το ΙΚΑ και μου ζητησε, λόγω οτι ειναι υπερηλικας, να ορίσω ηλεκτρονικα ραντεβου στο τοπικό ΙΚΑ και να "κλεισω" το εργο. Ομως απο το ΙΚΑ μου είπαν οτι το εργο ειναι αποπερατωμενο και ρωταω εγω: αποπερατωμένο σημαίνει ότι έχει "κλεισει" το εργο ή και για τα αποπερατωμένα που δεν εχει γινει επιτόπιος έλεγχος είθισται να πηγαίνουν μετά εντός 10ετιας;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης.

Στο ΙΚΑ (ΕΦΚΑ) προκειμένου να κάνω αναγγελία έργου, πάω με πίνακα 1 (βάζοντας τα τετραγωνικά μέτρα του προς κατεδάφιση κτιρίου στην σειρά "κατεδαφίσεις με μηχανικά μέσα")

ή με πίνακα 3 (από την στιγμή που έχω έγκριση)? 

Με τον πίνακα 3 έχω το πρόβλημα έλλειψης ενότητας σχετικά με την κατεδάφιση με μηχανικά μέσα, καθότι προβλέπει μόνο καθαιρέσεις με τα χέρια (και εκεί τα ένσημα βγαίνουν 10 φορές περισσότερα από ότι το γκρέμισμα με τσάπα...) 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, gamvro said:

Με πίνακα 1 και τα ένσημα είναι 4% του εμβαδού κτιρίου προς κατεδάφιση.

Δέχεται το ΙΚΑ πίνακα 1 όταν δεν έχουμε άδεια αλλά έγκριση εργασιών?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για άδεια κατεδάφισης, εσύ τι εννοείς όταν λες έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης;

Είναι κάτι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, gamvro said:

Εγώ μιλάω για άδεια κατεδάφισης, εσύ τι εννοείς όταν λες έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης;

Είναι κάτι διαφορετικό;

Άδεια κατεδάφισης έχουμε στην περίπτωση που το κτίριο που θέλουμε να γκρεμίσουμε είναι νόμιμο.

Όταν είναι παράνομο δεν βγαίνει άδεια κατεδάφισης εφόσον πρώτα δεν εξαιρεθεί από την κατεδάφιση. 

Άρα σε αυτές τις περιπτώσεις έχουμε έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης.

Για αυτό σκέφτομαι τι κάνουμε με το ΙΚΑ και εάν αυτό παίρνει τον πίνακα 1 όταν έχουμε έγκριση εργασιών και όχι άδεια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι ότανν το κτίσμα ή μέρος αυτού έχει αυθαίρετα τότε κάνουμε πρώτα τακτοποίηση, πληρώνοντας μάλιστα μόνο το παράβολο και έπειτα εκδίδουμε άδεια κατεδάφισης.

Μήπως εσύ εννοείς την περίπτωση που η ΥΔΟΜ ήρθε και βρήκε το αυθαίρετο και έβγαλε πράξη κατεδάφισης; Άρα τότε πρέπει από μόνος σου να το κατεδαφίσεις;

Αν είναι έτσι δεν γνωρίζω να σου απαντήσω τι θέλει το ΙΚΑ, ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος γνωρίζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όσον αφορά το ΙΚΑ για κατεδάφιση πάντα με πιν.1, δεν νομίζω να έχει εφαρμογή ο πιν.3 επειδή θα εκδοθεί έγκριση εκτέλεσης εργασιών.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.