Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία ανοίγματος Α.Μ.Ο.Ε. (Αριθμός Μητρώου Οικοδομοτεχνικού Έργου) στο ΙΚΑ


Lakis Bidis

Recommended Posts

Δεν το μεταφέρουμε το θέμα στο wiki?Την ώρα που θα χρειαστεί μπορεί να μην το βρίσκουμε μέσα στον κυκεώνα........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά τι ισχύει για τους πίνακες? Πρέπει να είναι θεωρημένοι?

Επίσης αν το μεταφερέτε στο wiki εμείς δε θα μπορουμε να έχουμε πρόσβαση???

Link to comment
Share on other sites

όσες φορές πήγα στο ΙΚΑ οι πίνακες δεν χρειαζόταν να είναι θεωρημένοι

 

απλά επειδή δεν ήμουν σίγουρη προτιμούσα να κάνω έναν έλεγχο με τον φοροτεχνικό της πολεοδομίας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι,πως μπορεί να εξασφαλιστεί ο εργοδότης-ιδιοκτήτης έναντι κακόβουλης καταγγελίας?Αρκεί το ημερολόγιο έργου θεωρημένο απ την επιθεώρηση εργασίας?Σε περίπτωση διαφωνίας με απασχολούμενο προσωπικό,όχι μόνο για τις ημέρες εργασίας αλλα κυρίως για την παρουσία τους ή οχι στο συγκεκριμένο έργο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
σε όλες τις αλλαγές χρήσης που έχω κάνει ζητούν πίνακα3

 

δεν γνωρίζω αν υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις

 

Τελικά στην αλλαγή χρήσης ισχύει ο πίνακας 3 ή υπάρχουν εξαιρέσεις;;

 

edit:Αποφ-Φ21/405/02 (ΦΕΚ-418/Β/5-4-02)

Στη συγκεκριμένη απόφαση βρήκα ότι γίνεται αναφορά σε αλλαγές χρήσεις και διαρρυθμίσεις ---> Πίνακας 3.

Όσοι γνωρίζουν τι γίνεται στη πράξη παρακαλώ να επιβεβαιώσουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει; Έχω σε μια οικοδομή, που βρίσκεται σε εξέλιξη, το εξής πρόβλημα με τα ένσημα του ΙΚΑ. Στην πρώτη φάση (σκυροδέματα, τοιχοποιίες & επιχρίσματα) έχω "κολλήσει" πολύ λιγότερα ένσημα από τα ελάχιστα καταβλητέα που μου έχει κοινοποιήσει το ΙΚΑ, ενώ στην δεύτερη φάση (δάπεδα, χρωματισμοί & λοιπές εργασίες αποπεράτωσης) στην οποία και βρίσκομαι, υπολογίζω ότι θα απαιτηθούν περισσότερα από τα ελάχιστα. Τι γίνεται σ' αυτήν την περίπτωση; Υπάρχει συμψηφισμός για τις δύο φάσεις; Υπάρχει τρόπος (π.χ. με ένσταση στο αρμόδιο ΙΚΑ) να μειωθούν τα απαιτούμενα της πρώτης φάσης & και να αυξηθούν της δεύτερης;

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση συμψηφισμού δεν υπάρχει. Περίπτωση μείωσης μέσω ένστασης θεωρητικά μπορεί να υπάρξει αλλά δεν έχω ακούσει να επιτυγχάνεται κάτι τέτοιο. Άσε δε που για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο θα πρέπει με κάποιον τρόπο να αποδειχθεί ότι όντως θα έπρεπε να υπολογισθούν λιγότερα ένσημα. Ο μόνος τρόπος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο πίνακας 3 από τον οποίον όμως συνήθως προκύπτουν περισσότερα ένσημα απ' ότι με τον πίνακα 1.

 

Μόνη εξαίρεση η περίπτωση κτηρίου με σκελετό από υλικό πλην σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κολλήσει γιά εργασία 4 , συμπλήρωσε την εργασία 3 .

Γενικά δεν ρωτάμε τους υπαλλήλους γιατί πάντα παίρνουν το δυσμενέστερο γιά να είναι κατοχυρωμένοι .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τελικά στην αλλαγή χρήσης ισχύει ο πίνακας 3 ή υπάρχουν εξαιρέσεις;;

 

edit:Αποφ-Φ21/405/02 (ΦΕΚ-418/Β/5-4-02)

Στη συγκεκριμένη απόφαση βρήκα ότι γίνεται αναφορά σε αλλαγές χρήσεις και διαρρυθμίσεις ---> Πίνακας 3.

Όσοι γνωρίζουν τι γίνεται στη πράξη παρακαλώ να επιβεβαιώσουν.

 

Εφόσον θα πας με αναλυτικό προϋπολογισμό θα προσκομίσεις και πίνακα 3 με όλες τις εργασίες που θα γίνουν. Το καλύτερο είναι να γίνει ο έλεγχος του αναλυτικού στην πολεοδομία για να είσαι σίγουρος οτι θα συμφωνεί με τις εργασίες και μετα για την έκδοση ΑΜΟΕ προσκομίζεις πίνακα 3, για εξαιρέσεις δε γνωρίζω κάτι, όμως αυτο που ξέρω είναι οτι όταν πηγαίνεις με αναλυτικό τότε έχεις πάντα πίνακα 3.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή μου έτυχε πρόσφατα, πρέπει να γνωρίζετε συνάδελφοι οτι στην περίπτωση που δεν έχετε τίτλο ιδιοκτησίας, το ΙΚΑ είναι υποχρεωμένο να σας απογράψει το έργο, αρκεί να προσκομίσετε υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής του, που να δηλώνει οτι το εν λόγω ακίνητοτου ανήκει και πρόσφατο Ε9 που να φαίνεται οτι δηλώνει στην εφορία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.