Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία ανοίγματος Α.Μ.Ο.Ε. (Αριθμός Μητρώου Οικοδομοτεχνικού Έργου) στο ΙΚΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε 1η φάση πολεοδομικά δεν έχεις να διορθώσεις κάτι αφού βγήκε η ΕΕΔΜΚ και οι εργασίες όπως λες γίνανε ή γίνονται τώρα. Από την άλλη μου φαίνεται περίεργο που δεν σας ειδοποίησε ήδη το αρμόδιο υποκ/μα του ΕΦΚΑ ότι τους πήγε υπηρεσιακά η εν λόγω  ΕΕΔΜΚ. Η μόνη λύση να πάτε τώρα και να ανοίξετε ΑΜΟΕ για το έργο έστω και καθυστερημένα, ενώ αν τους πείτε ότι οι εργασίες γίνανε ήδη, να ετοιμάζεστε και για επιβολή προστίμου. Επίσης τα ελάχιστα ημ/σθια δεν βγαινουν από τον αναλυτικό αλλά από Πιν.3 που θα συντάξετε και θα τους προσκομίσετε.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνοι, έχω βγάλει ένσημα με πίνακα 3, περίεργο μου φάνηκε κι εμένα που δεν είχαμε κάποια ειδοποίηση.

Μήπως γνωρίζει κάποιος για τι ύψος προστίμου μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενημερώνω το νήμα επειδή βγαίνει στα πρώτα αποτελέσματα αναζήτησης... 

 

 

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για απογραφή ιδιωτικού οικοδομοτεχνικού έργου;

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

  1. Σημείωμα κατάθεσης εισφορών για την έκδοση της οικοδομικής άδειας εις διπλούν.
  2. Συμπληρωμένος Πίνακας 1,2,3 (ανάλογα με το είδος του έργου) εις διπλούν.
  3. Τίτλοι ιδιοκτησίας.
  4. Οποιοδήποτε έγγραφο στοιχείο από το οποίο προκύπτει ο Α.Φ.Μ. του Φυσικού ή Νομικού Προσώπου.
  5. Φωτοαντίγραφα ταυτότητας Υπευθύνων.
  6. Επιπλέον για μη Φυσικό πρόσωπο (κύριος ή εργολάβος που κατασκευάζει με το σύστημα της αντιπαροχής) απαιτείται:

    - Για Ο.Ε., Ε.Ε. φωτοαντίγραφο εταιρικού.

    - Για Ε.Π.Ε. φωτοαντίγραφο καταστατικού και Φ.Ε.Κ.(περίληψη δημοσίευσης καταστατικού).

    - Για Α.Ε. φωτοαντίγραφο καταστατικού και Φ.Ε.Κ.(περίληψη δημοσίευσης καταστατικού) ή ανακοίνωση καταχώρησης στο οικείο μητρώο (Μ.Α.Ε.) της Υπηρεσίας του Υπουργείου Εμπορίου της αρμόδιας Νομαρχίας της διοικητικής απόφασης της Α.Ε. για την σύσταση της εταιρείας. Επίσης την έγκριση του καταστατικού της και εφόσον έχουν επέλθει αλλαγές στην σύνθεση του Δ.Σ. της Α.Ε., Φ.Ε.Κ. για την σύνθεση του νέου Δ.Σ. ή φωτοαντίγραφο πρακτικών Δ.Σ. μέχρι της σχετικής δημοσίευσης.

    - Για κοινοπραξία, το συστατικό έγγραφο της κοινοπραξίας (και των κατά περίπτωση δικαιολογητικών, αναλόγως της νομικής μορφής των κοινοπρακτούντων μελών, όπως αναφέρονται παραπάνω).

 

(Τελευταία Ενημέρωση: 23/02/2021)

https://www.efka.gov.gr/el/apographe

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω,

Θα γίνει καθαίρεση ενός μικρού τοίχο στο εσωτερικό ενός διαμερίσματος και θα γίνει με ΕΕΔΜΚ, χρειάζεται να ανοίξουμε ΑΜΟΕ?

 Ή απλά συμπληρώνω τον πίνακα 3 και αυτόν ανεβάζω και τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα κάνεις απογραφή έργου στο ΙΚΑ (ΕΦΚΑ). Δεν ελέγχονται και δεν αναρτώνται φορολογικά στις ΕΕΔΜΚ όπως στις κανονικές Ο.Α. Οι ΕΕΔΜΚ αποστέλλονται αμελλητί στο ΙΚΑ. Αναφέρεται στο νόμο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απαιτείται. Ακόμα και για πλακάκια απαιτείται, όπως άλλωστε και για όλες τις εργασίες του πινακα 3.

Θεωρητικά η ΥΔΟΜ κοινοποιεί στον ΕΦΚΑ... Πρακτικά αγνωστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωρίζει κανείς αν λειτουργεί η ηλεκτρονική απογραφή οικοδομικού εργου? Προσπαθώ να δηλώσω έργο αλλά η πλατφόρμα https://apps.e-efka.gov.gr/ePrivateConstructions/ φαίνεται να μην λειτουργεί. 

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κανονικά, έχω ανοίξει έργο δηλαδή. Εκτός αν αναφέρεσαι για σήμερα, για τώρα για το οποίο δεν έχω εικόνα

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, jbosdas said:

Λειτουργεί κανονικά, έχω ανοίξει έργο δηλαδή. Εκτός αν αναφέρεσαι για σήμερα, για τώρα για το οποίο δεν έχω εικόνα

εδω και μια εβδομάδα προσπαθώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.