Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροποποίηση ηλεκτρονικής ταυτότητας λόγω εσφαλμένων καταχωρήσεων και ελλείψεων


Recommended Posts

Για να να γίνει διόρθωση της εξουσιοδότησης και δήλωσης ιδιοκτήτη  ή γενικά ακύρωση - εισαγωγή άλλου δικαιολογητικού σε οριστική Η.Υ που υπάρχει πιστ. πληροτ., πάμε σε τροποποιητική καταχώρηση, ακυρώνουμε το αρχείο, εισάγουμε το νέο και συνεχίζουμε;

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

Faethon11

Νομίζω ότι αν δεν έχει παρέλθει το 2/μηνο μπορείς να πας σε τροπ/κή και να ανεβάσεις (όχι να ακυρώσεις)  ότι έγραφα θέλεις χωρίς να πληρώσεις για την επανέκδοση (η αρχική ισχύς της όμως δεν αλλάζει) 

Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑΔεν ξέρω αν μπορεί να γίνει για την εξουσιοδότηση.... δεν χρειάστηκε να το κάνω ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Faethon11

και εγώ δεν έκανα αλλαγή εξουσιοδότησης αλλά ας υποθέσουμε ότι εσύ δεν μου έκανες εξουσιοδότηση και εγώ βρίσκω τα στοιχεία σου και συντάσσω μια Η.Τ.Α χωρίς να τη χρησιμοποιήσω όμως πουθενά. Ποια η συνέπεια μου από  τη σύνταξη και μόνο. Ενώ αντίστοιχα αν την συντάξω χωρίς εξουσιοδότηση και τη χρησιμοποιήσεις δεν τεκμαίρεται άμεσα ότι με εξουσιοδότησες??  Επίσης το σύστημα ΤΕΕ δεν μας αφήνει να σβήσουμε καμιά Η.Τ. ακόμη και αν συντάχθηκε από προφανές λάθος μας.  Οπότε σε πολλές περιπτώσεις για το ίδιο ακίνητο υπάρχουν 2 και 3 Η.Τ. αλλά με μία ή και καμία χρησιμοποιημένη είτε γιατί χάλασε η μεταβίβαση είτε για Χ λόγους

υ.γ δηλαδή έχω τη γνώμη ότι η εξουσιοδότηση απαιτείται μόνο και μόνο για 2 λόγους

1. να μας εξασφαλίσει την αμοιβή μας και

2. την χρήση προσωπικών στοιχείων του πελάτη

και τίποτα περισσότερο! 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ Μα χωρίς εξουσιοδότηση δεν προχωρά το σύστημα..... και σε αυτή απλά αναγράφει ότι ο τάδε μας αναθέτει την ΗΤΚ της ιδιοκτησίας του..... (τουλάχιστον εγώ αυτά βάζω) :) 

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντάξει η εξουσιοδότηση, απλά εμπεριέχει  και την υπ. δήλωση του ιδιοκτήτη της οποίας το κείμενο (της υπεύθυνης δήλωσης δηλ.) θέλει διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Faethon 

Καλά πέραν της εξουσιοδότησης βάζεις και Υ.Δ ότι σου κατέθεσε Ο.Α κλπ?

Αν το κάνεις μάλλον είσαι η μοναδική!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.