Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι Υπάλληλος με ΣΟΧ (8μηνο), σε ΟΤΑ. Έχω το δικαίωμα υπογραφής για ΕΕΔΜΚ (πχ Τεχνική Έκθεση Μηχανικού); Γενικά, μπορώ να βγάζω αυτές τις άδειες ή πρέπει να έχω κάνει και έναρξη επαγγέλματος στην εφορία; Δουλεύω ως μισθωτός μηχανικός. Από ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ να είμαι και τα δύο (μισθωτός και με μπλοκάκι)

Ορίστε αυτά που βρήκα: https://e-postirixis.gr/blog/law_explanation/δικαίωμα-υπογραφής-εγγράφων/

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, GeorgeEnveng said:

Καλησπέρα σας,

Είμαι Υπάλληλος με ΣΟΧ (8μηνο), σε ΟΤΑ. Έχω το δικαίωμα υπογραφής για ΕΕΔΜΚ (πχ Τεχνική Έκθεση Μηχανικού); Γενικά, μπορώ να βγάζω αυτές τις άδειες ή πρέπει να έχω κάνει και έναρξη επαγγέλματος στην εφορία; Δουλεύω ως μισθωτός μηχανικός. Από ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ να είμαι και τα δύο (μισθωτός και με μπλοκάκι)

Ορίστε αυτά που βρήκα: https://e-postirixis.gr/blog/law_explanation/δικαίωμα-υπογραφής-εγγράφων/

Σας ευχαριστώ

Μπορείς να είσαι και μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας.

Έχω την εντύπωση οτι ως υπάλληλος με ΣΟΧ δεν έχεις κάποιον περιορισμό στην άσκηση ελεύθερου επαγγέλματός. Καλό βέβαια είναι να ρωτήσεις την υπηρεσία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, GeorgeEnveng said:

Καλησπέρα σας,

Είμαι Υπάλληλος με ΣΟΧ (8μηνο), σε ΟΤΑ. Έχω το δικαίωμα υπογραφής για ΕΕΔΜΚ (πχ Τεχνική Έκθεση Μηχανικού); Γενικά, μπορώ να βγάζω αυτές τις άδειες ή πρέπει να έχω κάνει και έναρξη επαγγέλματος στην εφορία; Δουλεύω ως μισθωτός μηχανικός. Από ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ να είμαι και τα δύο (μισθωτός και με μπλοκάκι)

Ορίστε αυτά που βρήκα: https://e-postirixis.gr/blog/law_explanation/δικαίωμα-υπογραφής-εγγράφων/

Σας ευχαριστώ

Αυτό που βρήκες αφορά δυνατότητα υπογραφών ΣΟΧ σε υπηρεσιακά έγγραφα .

Δεν έχει σχέση με δυνατότητα άσκησης και ελεύθερου επαγγέλματος.

Για να δεις τι ισχύει σήμερα απευθύνσου με αίτημά σου (εγγράφως) στον ΟΤΑ που δουλεύεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, KF said:

Αυτό που βρήκες αφορά δυνατότητα υπογραφών ΣΟΧ σε υπηρεσιακά έγγραφα .

 

Δεν έχει σχέση με δυνατότητα άσκησης και ελεύθερου επαγγέλματος.

 

Για να δεις τι ισχύει σήμερα απευθύνσου με αίτημά σου (εγγράφως) στον ΟΤΑ που δουλεύεις.

 

 

 

Για να δω τι ισχύει σήμερα σχετικά με τις υπογραφές σε ΕΕΔΜΚ; Ή αν μπορώ να είμαι και με μπλοκάκι. Γιατί το 2ο απαντήθηκε και καταλαβαίνω πως δεν με συμφέρει να είμαι με μπλοκάκι.

Στο παράδειγμα που μου έστειλες, κατάλαβα ότι αυτός που ήταν υπεύθυνος σε θέση για την "φροντίδα και υποστήριξη καθημερινής λειτουργείας Αθλητικών Εγκαταστάσεων", είχε προσληφθεί ταυτόχρονα και ως 8μηνος ΠΕ Φυσικής Αγωγής, για αυτό ο Επίτροπος αρνήθηκε να θεωρήσει το χρηματικό ένταλμα.

Edited by GeorgeEnveng
Link to comment
Share on other sites

H ουσια της αποφασης του Ε.Σ ειναι οτι το αρθρο του Υπαλληλικου Κωδικα περι ιδιωτικης εργασιας δεν ισχυει για τους ΣΟΧ (βλ. κιτρινισμενο τμημα του κειμενου0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.