Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπαζωμένη βεράντα (χαρακτηριστικά)


Ellh

Recommended Posts

@gkaram

 

Η "βεράντα" θεωρητικά πατάει σε μπάζα/χώμα/σε-κάτι-τέλος-πάντως ...άρα αν "ίπταται" θεωρείται εξώστης...

 

Δεν έχει σημασία πώς το έχεις λύσει στατικά...

Link to comment
Share on other sites

πάντως θέλει προσοχή, διοτι κάποιες φορές ζητούν τα στατικά

για να υπολογίσουν τους εξώστες

οπότε θέλει προσοχή ;)

Link to comment
Share on other sites

εάν δείχνεις αυτόν τον "εξώστη" ότι από κάτω μπαζώνεται, τότε θεωρείται βεράντα και δε μετρά στα τετραγωνικά των εξωστών

Επίσης εάν η βεράντα είναι και ασκεπής, δεν μετράει και στην απόσταση Δ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θυμάμαι για περιορισμού στο ύψος εξωστών που βλέπουν σε δρομο (κοινόχρηστους χώρους)....νομιζω πάνω από 2.50μ απ το έδαφος...

Link to comment
Share on other sites

3. Οι εξώστες δεν επιτρέπεται να προεξέχουν από το οριακό επίπεδο της οικοδομικής γραμμής (κατακόρυφο ή κεκλιμένο), όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 9, παρ. 6α και 6β, περισσότερο από ένα δέκατο του πλάτους του δρόμου, όπως καθορίζεται στο άρθρο 10 του παρόντος και μέχρι 2.00 μ. το πολύ.

4. Εξώστες που κατασκευάζονται πάνω από κοινόχρηστους χώρους ή χώρους παραχωρημένους σε κοινή χρήση, κατά το άρθρο 12, πρέπει να βρίσκονται σε ύψος τουλάχιστον 3 μ. από κάθε σημείο της στάθμης του πεζοδρομίου ή της οριστικής στάθμης του παραχωρημένου χώρου.

5. Εξώστες που κατασκευάζονται πάνω από κοινόχρηστους χώρους σε ύψος μικρότερο από 5 μ. πρέπει να βρίσκονται τουλάχιστον 0,50 μ. μέσα από το άκρο του κρασπέδου του πεζοδρομίου σε οριζόντια προβολή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην εκτός σχεδίου δόμηση και σε κεκλιμένο οικόπεδο

έχω μπαζωμένη βεράντα (προς την κατωφέρεια).

Φαντάζομαι πως η μπαζωμένη βεράντα λαμβάνεται ως "διαμόρφωση" και οφείλει να έχει ελάχιστο πλάτος τα 5.00 μ.

Ισχύει ο συλλογισμός μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό το πρόβλημα με το ελάχιστο πλάτος το έχω και εγώ. Ξέρει κάποιος κάτι;

 

Μπαζωμένη βεράντα που βρίσκεται μέσα στο οικοδομήσιμο τμήμα του οικοπέδου (δηλαδή όχι μέσα στο Δ) μπορεί να σκεπαστεί με πρόβολο απο πάνω ή επιτρέπεται μόνο περγκολα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.