Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Από ΑΤΕΙ + BEng + MEng = Πολυτεχνείο ;


ΑΛΕΞ

Recommended Posts

Και για πιο λόγο ? Γιατί ? Αφού με 3 χρόνια στην Αγγλία και 1 μάστερ, δίνω 4-5 μαθήματα και με αναγνωρίζει αμέσως το ΤΕΕ. Γιατί εγώ με 3.5 - 4 έτη σπουδών και μεταπτυχιακά να πρέπει να μπω σε ένα εξάμηνο της συμφοράς ?

 

Γτ μπορεί να μην μπορείς οικονομικά να βγεις εκτός Ελλάδας και γτ το ίδιο το ίδρυμα δεν ευθύνεται για την κατάσταση των δικαιωμάτων σου. Το ζήτημα δεν είναι τα επαγγελματικά αλλά το εξωτερικό vs εσωτερικό.

 

Το γτ φθάσαμε σε αυτήν την επιλογή και γτ το πτυχίο από ΑΤΕΙ είναι (κατά την γνώμη σου) εξισωμενο με πτυχίο μαθηματικού είναι άλλο ζήτημα το οποίο έχει χιλιοειπωθεί. Αλλά δεν λες και απάτη μια οδό αποκατάστασης, όσο άδικη και αν είναι λόγο εξωπανεστημιακών καταστάσεων. Αν δεν την αντιλαμβάνεσαι ως τέτοια, απλά μην την επιλέγεις και άσε τους άλλους που την θέλουν να πάνε.

 

Στα μαθήματα δεν χρειάζεται να πηγαίνεις ιδίως αν έχεις πείρα ή είσαι καλυμένος για τον κύκλο/ροή που επέλεξες . Εργαστήρια εάν δεν μπορείς να κανονίσεις κάτι με τον καθηγητή να σε απαλάξει από τις υποχρεωτικές παρουσίες στο εργαστήριο (και να δίνεις μόνο τελική εξέταση εργαστηρίου κατευθείαν) τότε μπορείς απλά να επιλέξεις απογευματινές ώρες και να δουλεύεις το πρωί ως πτυχιούχος έστω και σε άσχετο αντικείμενο.

 

Και αν δεν είσαι ο πτυχιούχος που μόλις τελείωσε αλλά έχεις και κάποια εμπειρία τότε σίγουρα μπορείς να εκμεταλευτείς αποτελεσματικά την δυνατότητα να δηλώσεις περισσότερα μαθήματα από όσα αντιστοιχούν στο εξάμηνο. Με αυτό κατα νου μπορείς να το δεις σαν ένα μεταπτυχιακό των 2 ετών, και με πιθανή παράλληλη εργασία. Θα επιβιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεις να συνδιασεις παρακολουθηση π.χ. στο ΕΜΠ και να δουλευεις κιολας τα πρωινα!!!Ουτε μια στο ΔΙΣ. Το μονο που μπορεις να κανεις ιεναι να μαζευεις θεωρειες και να τις δινεις στο τελος μονο με διαβασμα σπιτι, κατι που δεν γινεται τοσο ευκολα.Θα συμφωνησω απολυτα με τον GeorgeS.

Και εγω οταν τα ζυγιζα δεν ελεγε κατατακτηριες..(που παιρνουν μεσον κτλ, που ειναι περιεργα τα θεματα και κυριως η αξιολογηση των γραπτων κτλ γνωστα).Τις 2 τελευταιες χρονιες επαιρνε το ΕΜΠ 7 απο ΤΕι και πηρε τελικα μονο 2!Αρα μιλαμε οτι χαλας λεφτα για ενετλως αβεβαιο αποτελεσμα.

Τελος οντως και εγω δεν θα αντεχα να μπω 3 ετος, να ξανακανω για εδαφη, να ξανακανω εισαγωγες στο μπετο, για νακανω το 4ο ετος οπλισμενο σκυροδεμα που ηδη ξερω και μετα να κανω το επομενο οπλ σκυροδεμα. που δεν ξερω και θα πρεπει να τρεχω να διαβαζω..Αρα στην αρχη μιλαμε για βαρεμαρα και μετα πως πρεπει να διαβαζεις...Και οπως ειπα και με δουλεια δεν βγαινει...Εκτος αν πεις δεν δουλευω 3 χρονια, και βγαζω το πολυτεχνειο..Ετσι οκ. Αλλα ποιος το κανει αυτο φτανοντας ετσι τα 30 του?Καλυτερα Αγγλια λοιπον..με λιγο ρισκο, αλλα ξερεις πως και θαμπεις και θα βγεις εγκαιρως...(γιατι με τις εδω κατατακτηριες αν χασεις κανα 2 χρονακια..αντε γεια..)Αν πας Αγγλαι αρχιζεις απο Σεπτεμβρη, αν μειενςι εδω, στην καλυτερη αν μπεις απο τον αλλο Σεπτεμβρη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεις να συνδιασεις παρακολουθηση π.χ. στο ΕΜΠ και να δουλευεις κιολας τα πρωινα!!!Ουτε μια στο ΔΙΣ. Το μονο που μπορεις να κανεις ιεναι να μαζευεις θεωρειες και να τις δινεις στο τελος μονο με διαβασμα σπιτι, κατι που δεν γινεται τοσο ευκολα.Θα συμφωνησω απολυτα με τον GeorgeS.

Και εγω οταν τα ζυγιζα δεν ελεγε κατατακτηριες..(που παιρνουν μεσον κτλ, που ειναι περιεργα τα θεματα και κυριως η αξιολογηση των γραπτων κτλ γνωστα).Τις 2 τελευταιες χρονιες επαιρνε το ΕΜΠ 7 απο ΤΕι και πηρε τελικα μονο 2!Αρα μιλαμε οτι χαλας λεφτα για ενετλως αβεβαιο αποτελεσμα.

Τελος οντως και εγω δεν θα αντεχα να μπω 3 ετος, να ξανακανω για εδαφη, να ξανακανω εισαγωγες στο μπετο, για νακανω το 4ο ετος οπλισμενο σκυροδεμα που ηδη ξερω και μετα να κανω το επομενο οπλ σκυροδεμα. που δεν ξερω και θα πρεπει να τρεχω να διαβαζω..Αρα στην αρχη μιλαμε για βαρεμαρα και μετα πως πρεπει να διαβαζεις...Και οπως ειπα και με δουλεια δεν βγαινει...Εκτος αν πεις δεν δουλευω 3 χρονια, και βγαζω το πολυτεχνειο..Ετσι οκ. Αλλα ποιος το κανει αυτο φτανοντας ετσι τα 30 του?Καλυτερα Αγγλια λοιπον..με λιγο ρισκο, αλλα ξερεις πως και θαμπεις και θα βγεις εγκαιρως...(γιατι με τις εδω κατατακτηριες αν χασεις κανα 2 χρονακια..αντε γεια..)Αν πας Αγγλαι αρχιζεις απο Σεπτεμβρη, αν μειενςι εδω, στην καλυτερη αν μπεις απο τον αλλο Σεπτεμβρη...

 

Διαφωνώ:

1) Δουλεύεις part-time

2) Πας στα μαθήματα ειδικότητας (όχι οικονομικα, μαθηματικά, περιβαλλοντική τεχν., δίκαιο κ.ο.κ.)

3)Οι 2 που πήραν είναι γιατί απλά κόπηκαν οι υπόλοιποι (έχει βάση σε κάθε μάθημα το 5)

4) Μπαίνεις στο 2ο έτος και όχι στο 3ο

5) Αν όπως λες τα ξέρεις τα μισά από το ΤΕΙ απλά δώστα και πέρνα τα (πάντως καμία σχέση το μπετό ΤΕΙ με Πολυτεχνείο)

6) Δεν είναι έτσι όπως τα λέτε, όχι τόσο άσχημα. Αν το πάρεις στα σοβαρά μπορείς να πετύχεις πολλά. Προσωπικά πέρασα στο 2ο έτος, έχοντας 4 μπροστά μου. Από την αρχή που μπήκα δουλεύω και όπως πάει θα το τελειώσω σε 3 και όχι σε 4 χρόνια. Θα γλυτώσω κι 1 χρόνο. Μην παρεξηγηθούμε, δεν το παίζω κάποιος. Απλά ξέρω τί θέλω, δεν έχω τη νοοτροπία που έχω στο ΤΕΙ. Ειλικρινά δεν είναι δύσκολο. Αρκεί να ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

6) ...Προσωπικά πέρασα στο 2ο έτος, έχοντας 4 μπροστά μου. Από την αρχή που μπήκα δουλεύω και όπως πάει θα το τελειώσω σε 3 και όχι σε 4 χρόνια. Θα γλυτώσω κι 1 χρόνο.

 

Με συγχωρείς αλλά αυτό πως γίνεται; Σε ΑΕΙ (αφού σου μένουν 4, τότε πέρασες σε 5ετή σχολή, άρα ΑΕΙ) μπορείς να πάρεις μαθήματα από επόμενα εξάμηνα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δηλώσεις επιπλέον μαθήματα αν θες από την στιγμή που είσαι προπτυχιακός άσχετα με το αν μπήκες από κατατακτήριες ή πανελλήνιες.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφέρω τα εξής σχετικά με το θέμα γιατί κάπου υπάρχει μπέρδεμα.Καταρχήν υπάρχει μεγάλη διαφορά στα έτη και στα μαθήματα μεταξύ Αγγλίας και Σκωτίας.Τα γράφω ξεχωριστά για διευκόλυνση

Αγγλία

Το Beng συνήθως είναι 3 έτη.(Υπάρχουν όμως και κάποιες εξαιρέσεις να είναι και 4 έτη σε συγκεκριμένες σχολές σε κάποια πανεπιστήμια)

Το Μeng μπορεί να είναι ένα από τα δύο:είτε συνεχές και ενίαιο πτυχίο(προπτυχιακό και μεταπτυχιακό μαζί, οπότε είναι 4 ή 5 έτη), είτε να είναι μεταπτυχιακός τίτλος ΜΟΝΟ διάρκειας 1 έτους.

Σκωτία

Το Beng κατά κανόνα είναι 4 έτη.

Το Μeng μπορεί να είναι ένα από τα δύο:είτε συνεχές και ενίαιο πτυχίο(προπτυχιακό και μεταπτυχιακό μαζί, οπότε είναι 5 έτη), είτε να είναι μεταπτυχιακός τίτλος ΜΟΝΟ διάρκειας 1 έτους.

Το Μaster στη Βρετανία για τους μηχανικούς ονομάζεται είτε Μaster of Engineering in ..... ή Master of Science in..........Στην ουσία δεν έχει διαφορά σαν πτυχίο, απλώς το κάθε πανεπιστήμιο το απονέμει όπως θέλει.

Για να πάρει κάποιος όμως το τίτλο Meng (4 ή 5 έτη) δε μπορεί να μπει σε όποιο έτος θέλει,γιατί τα μαθήματα είναι συνδεδεμένα από έτος σε έτος.

Από προσωπική εμπειρία να αναφέρω τα εξής επίσης.Εγώ σπούδασα Σκωτία και ήμουν στο Meng (5 συνεχή έτη).Στο 2 έτος αναγκάστηκα να το γυρίσω σε Beng γιατί το ΔΙΚΑΤΣΑ ένα καλό πρωί άλλαξε γνώμη και δεν αναγνώριζε τα Μeng πτυχία.Έτσι αφού τελείωσα το Beng (4 έτη), έκανα ΜSc (1 έτος).Σύνολο 5 έτη.Λογικά κάποιος θα έλεγε ότι 5 έτη στη Βρετανία=5 έτη στην Ελλάδα, άρα κανένα πρόβλημα με ΔΙΚΑΤΣΑ.Και όμως για να βρω το δίκιο μου χρειάστηκε να βάλω δικηγόρο.Είναι να μη μπλέξεις γιατί πάνε χαμένοι οι κόποι σου με το ΔΙΚΑΤΣΑ.

 

Όσο για εσένα ΑΛΕΞ επειδή είναι λίγο μπέρδεμα αυτό που θες να κάνεις, πρόσεξε με το ΔΙΚΑΤΣΑ γιατί στο τέλος μπορεί να μην σου αναγνωρίσουν τίποτα και θα φας φρίκη.Να στηρίζεσαι σε αυτά που λένε στο ΔΙΚΑΤΣΑ μόνο αν στα δώσουν εγγράφως(συμβουλή δικηγόρου), γιατί κάθε φορά λένε και άλλα.Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν λέω να μην κάνει κανείς αυτή τη διαδικασία. Λέω ότι την θεωρώ προσβλητική για το πτυχίο μας και πέρα ως πέρα τραγική και άδικη. Θα το επαναλάβω ξανά. Δεν μπορεί τον πτυχιούχο με 3 ή 4 χρόνια + master από Αγγλία, Ιταλία, Βουλγαρία κλπ να τον βάζεις να δίνει 3-4 ή 5 μαθήματα και τέρμα και τα δικά μας παιδιά, των Ελληνικών ΤΕΙ με 4 χρόνια + master να τους λες ξαναμπές με εξετάσεις (κατατακτήριες) και κάτσε άλλα 4 χρόνια και ξαναδώσε 30 μαθήματα και ξαναγράψε διπλωματική και εξεταστικές. Ε λοιπόν, αν αυτή την αδικία δεν την αντιλαμβάνονται μερικοί τι άλλο να πούμε.

Link to comment
Share on other sites

...διάβασα όλα τα παραπάνω πόστς και η απορία μου είναι η εξής :

άν πέρασες με τη πρώτη

4 χρόνια τει

beng 1 χρόνο(10000 ευρώ )

meng 1 χρόνο(10000 ευρώ)

στρατός 1 χρόνο πλέον...

...στην καλύτερη ξεκινάς να δουλεύεις στα 26-27, θα αποσβέσεις τα 20.000(στο περίπου έβαλα τιμές ,δεν ξέρω ακριβώς) για την "ανωτατοποίησή " σου και σε πόσο χρόνο?

 

και για να κάνουμε και λιγο χιούμορ..

(.... αν ξεκινάς να δουλεύεις τόσο αργά θες 2-3 χρόνια να μπεις στο νόημα, αλλα 3-4 να μαζέψεις κανένα φράγκο, καλά 35 δηλαδή , πότε θα κάνεις οικογένεια ???)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.