Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από ΑΤΕΙ + BEng + MEng = Πολυτεχνείο ;


ΑΛΕΞ

Recommended Posts

Γνωστός μου που έκανε εξ'ολοκλήρου σπουδές Αγγλία ακολούθησε την εξής πορεία.

 

1 έτος Foundation Ελλάδα + 3 έτη σπουδές για απόκτηση BEng (Bachelor of Engineering) + 1 χρόνο επιπλέον για MEng (Master of Engineering). Επέστρεψε Ελλάδα, ο ΔΟΑΤΑΠ τον ανάγκασε να δώσει 3-4 μαθήματα στο πολυτεχνείο και τώρα είναι ΟΚ.

 

Γιατί όχι κατατακτήριες στο ΕΜΠ; Επειδή θα χρειαστεί τουλάχιστον 9 μήνες σοβαρή προετοιμασία σε εξειδικευμένο φροντηστήριο -με την οποία δεν έχω πρόβλημα- για ένα αβέβαιο αποτέλεσμα. Επίσης επειδή έχω ακούσει ότι και εκεί παίζει μέσον. Και επειδή δεν προτίθεμαι να "χάσω" 9 μήνες minimum για ένα αβέβαιο αποτέλεσμα, προτιμώ με 2 χρόνια στην ώρα μου να έχω αυτό που θέλω. (με άλλο κόστος φυσικά)

 

Πώς έχεις προσωπική εμπειρία ότι είναι 100% καλύτερα στο ΕΜΠ αν δεν έχεις σπουδάσει και Αγγλία για να κρίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου που έκανε εξ'ολοκλήρου σπουδές Αγγλία ακολούθησε την εξής πορεία.

 

1 έτος Foundation Ελλάδα + 3 έτη σπουδές για απόκτηση BEng (Bachelor of Engineering) + 1 χρόνο επιπλέον για MEng (Master of Engineering). Επέστρεψε Ελλάδα, ο ΔΟΑΤΑΠ τον ανάγκασε να δώσει 3-4 μαθήματα στο πολυτεχνείο και τώρα είναι ΟΚ.

 

Πώς έχεις προσωπική εμπειρία ότι είναι 100% καλύτερα στο ΕΜΠ αν δεν έχεις σπουδάσει και Αγγλία για να κρίνεις;

 

Εισαι απολυτως σιγουρος οτι πηρε MEng και οχι MSc ? Kαι αν ναι, τοτε ποσα χρονια το δηλωνει το uni στο οποιο το εκανε ? 1-2 ή 4-5 ?

Και εξηγουμε,

BEng = 3χρονια ή 4 (sandwich)

MEng = 4χρονια ή 5 (sandwich)

Αν, τα χρονια στο BEng ειναι: A + B + Γ

και τα χρονια του ΜΕng ειναι: A + B + Γ' + Δ, πως ακριβως ελαβε ΜΕng εφοσον του λειπει το ετος Γ' ???

 

Εφοσον γραφεις και για το Newcastle Uni, αντιγραφω επακριβως:

"The MEng degree treats the subject in more depth, but as the first three years of both programmes are very similar, you can move from the BEng to the MEng up to the end of Stage 2 if you do well enough academically. You can also transfer from the MEng to the BEng at this point if you wish."

 

Very Similar = Not the same

Stage 2 = μαλλον εννοει 2ο χρονο

 

Πηγη: http://www.ceg.ncl.ac.uk/undergrad/civeng/civeng.htm#3

 

Οσο για το last comment, κρινε απο τα γραφομενα μου αν εχω κανει Αγγλια ή οχι ! :D Γνωριζω και τις δυο πλευρες πολυ καλα

 

Παντα φιλικα και συναδελφικα

 

CVENG

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή μίλησα πριν από λίγο. Προς αποκατάσταση της αλήθειας, έχεις δίκιο CVENG. Έκανε 1 ετος Foundation + 3 έτη BEng + 1 έτος για MSc (και όχι MEng όπως είχα καταλάβει)

 

Με αυτά εξίσωσε το πτυχίο του με πολυτεχνείο και γράφτηκε ΤΕΕ δίνοντας όμως και 3-4 μαθήματα στο πολυτεχνείο.

 

Εγώ θέλω να κάνω το αντίστοιχο, με τη διαφορά ότι έχω τελειώσει ήδη μια σχολή 4τους φοίτησης και με δέχονται κάποια πανεπιστήμια στο 3ο έτος.

Σημειωτέον δε ότι θα έχω και ένα MSc in Energy. Σημαίνει αυτό σε κάποια περίπτωση ότι δεν χρειάζεται να κάνω έναν χρόνο επιπλέον για MSc έξω; Άρα με ένα χρόνο Αγγλία για BEng καθαρίζω;

 

Συνεπώς μιλάμε με νέα δεδομένα. :D

 

CVENG, δώσε μου τα φώτα σου!

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΕΞ, πρόσεξε γιατί μπορεί να μην είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Δηλαδή, το ΜSc θα το έχεις αποκτήσει πριν τελειώσεις το πανεπιστήμιο στην Αγγλία οπότε πιθανόν να ΜΗΝ το δεχθούν στο ΔΟΑΤΑΠ. Έχουμε να κάνουμε με έναν απίστευτο παραλογισμό τον οποίο συντηρεί φυσικά η συντεχνία του ΤΕΕ. Δηλαδή, έχοντας 4 χρόνια σπουδές στα ΤΕΙ και MSc δεν μας δέχονται. Προτιμάνε όμως να κάνεις 3 χρόνια Αγγλία + MSc και μετά δίνοντας κάποια μαθήματα να γράφεσαι κανονικά στο ΤΕΕ και να αποκτάς ΠΛΗΡΗ δικαιώματα στην ειδικότητά σου. Τελικά, όλοι εμείς που τελειώσαμε τα Ελληνικά δημόσια ανώτατα ιδρύματα θα πρέπει να βρούμε κανά κολέγιο ή κανά πανεπιστήμιο της Αγγλίας να κάνουμε 1-2 έτη μπας και μπορέσουμε να δουλέψουμε.

[...]

 

Κανόνες Συμμετοχής:

9. Οι δημοσιεύσεις μας εκφράζουν αποκλειστικά και μόνο τις προσωπικές μας απόψεις και όχι τις απόψεις του forum και των Διαχειριστών αυτού. Φροντίζουμε να τεκμηριώνουμε όσο γίνεται καλύτερα τις θέσεις μας ώστε να είναι κατανοητές από τα υπόλοιπα μέλη. Φυσικά και μπορούμε να εκφράζουμε ελεύθερα την όποια άποψή μας ακολουθώντας τους άγραφους κανόνες της ευγένειας και της καλής συμπεριφοράς, κόσμια, χωρίς βωμολοχίες, σεβόμενοι παράλληλα τους Όρους Εγγραφής, τους Κανόνες του Michanikos.gr και πρωτίστως τους συνομιλητές μας, μη προβαίνοντας σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και προσβολές, καθώς και αποφεύγοντας οποιαδήποτε ειρωνικά σχόλια που δεν προάγουν τη συναδελφικότητα και δεν ωφελούν σε τίποτα τη συζήτηση. Με τον ίδιο σεβασμό αναφερόμαστε και στα συλλογικά όργανα των μηχανικών καθώς και στις διοικήσεις αυτών.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη λιγο η περιπτωση.

Καταρχην το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις μια επισκεψη στο Δοαταπ (πλατεια Καραισκακη - Αθηνα) και να ρωτησεις καποιον υπευθυνο και που να ξερει κατι παραπανω απο ολους μας.

Προσωπικα αν προσπαθησω να το δω οσο πιο αντικειμενικα γινεται, το Δοαταπ πιθανων (αν το δεχτει) θα θεωρησει ΑΣΠΑΙΤΕ + 1χρονο ΒΕng = BEng. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ! Ειναι ριψοκινδυνη περιπτωση, μπορει να παρεις και αρνητικη απαντηση.

Οποτε θα ειναι σαν εχεις BEng + MSc ! Tελικο αποτελεσμα, πιθανων 2-6 μαθηματα σε "καποιο" πολυτεχνειο. Πιθανων !

 

Προσωπικα, οπως προειπα, θα κοιταγα την εισαγωγη μου στο 4ο ετος (αν γινεται και ειναι εφικτο) με το ΑΣΠΑΙΤΕ + ΜSc σε ενα απο τα πολυτεχνεια της χωρας, οχι απολυτα ΕΜΠ / ΑΠΘ. Τι θα κερδισεις ? Το πηγαινε - ελα απο χωρα σε χωρα, την δυσκολια (ισως) της γλωσσας στην αρχη ! Το εξτρα κοστος ! Την αβεβαιοτητα για το μελλον, για το αν θα πανε χαμενοι οι κοποι σου ή οχι, εξαρτωμενος απο το πως θα το δει "εκεινη" την ημερα ο προεδρος της επιτροπης.

 

Ψαξτο αρκετα, δεν ειναι easy !

 

Κουραγιο και ευχομαι οτι καλυτερο. Ενημερωσε μας αν θες στο μελλον για την εξελιξη !

 

CVENG

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, οι κατατακτήριες είναι μια απάτη. Θες 1 χρόνο προετοιμασία. Τα θέματα είναι αρκετά δύσκολα. Οι θέσεις ελάχιστες. Όσοι περάσουν (από ΤΕΙ) ξεκινάνε από το 3ο έτος, δηλαδή έχουν να ολοκληρώσουν 3ο, 4ο, 5ο έτος σαν να είναι φοιτητές 20 χρονών. Πρόκειται για μια κοροϊδία υψίστου βαθμού. Δεν μπορεί ένας μηχανικός ΤΕΙ με 4 χρόνια, εμπειρία, μεταπτυχιακά που έχει τη δουλειά του και την οικογένεια του να κάνει το φοιτητή σε κάποιο εξάμηνο και να κάνει άσχετα πράγματα για 3+ χρόνια. Θα έπρεπε να υπάρχει εδώ και καιρό ειδικός κύκλος για τους πτυχιούχους ΤΕΙ αλλά τι να λέμε τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, οι κατατακτήριες είναι μια απάτη. Θες 1 χρόνο προετοιμασία. Τα θέματα είναι αρκετά δύσκολα. Οι θέσεις ελάχιστες. Όσοι περάσουν (από ΤΕΙ) ξεκινάνε από το 3ο έτος, δηλαδή έχουν να ολοκληρώσουν 3ο, 4ο, 5ο έτος σαν να είναι φοιτητές 20 χρονών. Πρόκειται για μια κοροϊδία υψίστου βαθμού. Δεν μπορεί ένας μηχανικός ΤΕΙ με 4 χρόνια, εμπειρία, μεταπτυχιακά που έχει τη δουλειά του και την οικογένεια του να κάνει το φοιτητή σε κάποιο εξάμηνο και να κάνει άσχετα πράγματα για 3+ χρόνια. Θα έπρεπε να υπάρχει εδώ και καιρό ειδικός κύκλος για τους πτυχιούχους ΤΕΙ αλλά τι να λέμε τώρα....

 

Ε νταξ σίγουρα θα μπορούσε να είναι και καλύτερα αλλά από την άλλη δεν μπορούν όλοι να φύγουν για εξωτερικό για διάφορους προσωπικούς τους λόγους, πρωτίστως το οικονομικό. Μην ξεχνάμε ότι εν το μεταξύ έχεις ένα πτυχίο, όσο αδύναμο και αν είναι αυτό σε σχέση με το δίπλωμα. Μην μου πεις τώρα ότι δεν μπορείς να κάνεις και κάποια δουλειά παράληλα όσο σπουδάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Ε νταξ σίγουρα θα μπορούσε να είναι και καλύτερα αλλά από την άλλη δεν μπορούν όλοι να φύγουν για εξωτερικό για διάφορους προσωπικούς τους λόγους, πρωτίστως το οικονομικό. Μην ξεχνάμε ότι εν το μεταξύ έχεις ένα πτυχίο, όσο αδύναμο και αν είναι αυτό σε σχέση με το δίπλωμα. Μην μου πεις τώρα ότι δεν μπορείς να κάνεις και κάποια δουλειά παράληλα όσο σπουδάζεις...

 

Συμφωνώ απόλυτα mred-akias. Κι εγώ το ίδιο κάνω. Έχω τη δουλίτσα μου, όπου να ναι τελειώνω και το Πολυτεχνείο και είμαι μια χαρά. Ελάχιστα έχασα και αξίζει. Άσε που η νοοτροπία αλλάζει και δεν κ@λ*βαράς στο Πολυτεχνείο γιατί απλά έχεις άλλα μυαλά, άρα το τελειώνεις γρήγορα + τις όποιες βάσεις έχεις από το ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ εμείς οι "ευνοημένοι" των Πολυτεχνείων και Πολυτεχνειακών δεν μπορούμε να το κάνουμε γτ απλούστατα ο τίτλος που έχουμε στα χέρια μας είναι... το απολυτήριο λυκείου! Γμτ!:D

 

/offtopic

 

 

Πάντως σε κάθε πρόγραμμα σπουδών εάν δεν κάνω λάθος αναφέρεται το πως βγαίνει ο βαθμός διπλώματος, τι συντελεστές έχουν τα επιμέρους μαθήματα και πόσο "πιάνει" η διπλωματική και κάθε πρόγραμμα σπουδών υπάρχει στο net...

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει. Μου φαίνεται ότι μερικοί είστε από άλλο πλανήτη, συγνώμη κιόλας. Όταν δουλεύεις από το πρωί 9.00 μέχρι τις 6.00 και έχεις και οικογένεια μπορείς να παρακολουθήσεις το πολυτεχνείο και μάλιστα σε ένα πρόγραμμα που είναι οργανωμένο για φοιτητές τα πρωϊνά ? Για σοβαρευτείτε ρε παιδιά. Δεν μπορώ να ακούω τέτοια πράγματα. Οι μηχανικοί των ΤΕΙ, θα έπρεπε να μπορούν να συμμετέχουν σε ειδικό κύκλο, πιθανόν και part time -(γιατί άραγε έγιναν τα part time προγράμματα ? προφανώς γιατί αυτό που λέτε δεν γίνεται). Οι κατατακτήριες είναι ένας αποτυχημένος θεσμός που δεν μπορεί να αφορά τους πτυχιούχους ΤΕΙ των σχολών μηχανικών αφού είναι ήδη μηχανικοί. Το πτυχίο ΤΕΙ, ως πρώτος ακαδημαϊκός τίτλος τεχνολόγου μηχανικού Ελληνικού Ανώτατου ιδρύματος δεν μπορεί να αντιμετωπίζεται ως προπτυχιακός κύκλος για να συνεχίσεις στο 5ο εξάμηνο, ούτε μπορεί να μπαίνει στην ίδια μοίρα με κάποιον που τέλειωσε μαθηματικός. Εγώ δηλαδή που είμαι ηλεκτρολόγος με μεταπτυχιακό και εμπειρία σε εργοτάξια κοντά 10 χρόνια, να μπω να κάνω τι σε αυτό το κύκλο του πολυτεχνείου ? ασκήσεις στη Fortran στις 10.00 το πρωί και να λύνω στο πίνακα εξισώσεις Φυσικής σαν να είμαστε στο σχολείο ?

 

Και για πιο λόγο ? Γιατί ? Αφού με 3 χρόνια στην Αγγλία και 1 μάστερ, δίνω 4-5 μαθήματα και με αναγνωρίζει αμέσως το ΤΕΕ. Γιατί εγώ με 3.5 - 4 έτη σπουδών και μεταπτυχιακά να πρέπει να μπω σε ένα εξάμηνο της συμφοράς ? Είναι σαν να λέτε ότι όσοι τέλειωσαν ένα 3ετές ή 4ετές πανεπιστήμιο στην Αγγλία να δίνουν κατατακτήριες και να μπαίνουν στο 3ο έτος και να κάνουν άλλα 3 χρόνια σπουδές και να δώσουν άλλα 25 μαθήματα και διπλωματική. Έλεος πια με αυτές τις νοοτροπίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.