Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατά παρέκκλιση αρτιότητα Ωραιόκαστρο - Απορία


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι και Χρόνια Πολλά για τις ημέρες!

θα ήθελα την γνώμη σας για την ερμηνεία του ΦΕΚ 434/Δ/1988-06-21 που αφορά στους όρους δόμησης του Δ. Ωραιοκάστρου, όπως φαίνεται να ισχύουν από το epoleodomia.

Λέει, λοιπόν, στο Άρθρο 4, ενότητα Α, παρ. 2, στοιχείο β): "εφόσον δημιουργούνται με την οριστική πράξη εφαρμογής της πολεοδομικής μελέτης..."

Επειδή δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία ακόμη στην ανάγνωση των ΦΕΚ, θα ήθελα μια γνώμη από συνάδελφο πιο πεπειραμένο: Η έκφραση αυτή σημαίνει ότι για όσα εφεξής οικόπεδα δημιουργούνται, ισχυουσών των πολεοδομικών κανόνων/τροποποιήσεων που εγκρίνονται στο εν λόγω ΦΕΚ, και πληρούν τα κριτήρια αυτά, θα είναι άρτια κατά παρέκκλιση; Αν έχουμε ένα υφιστάμενο οικόπεδο που πληροί τα όρια της κατά κανόνα αρτιότητος που περιγράφονται στην παράγραφο 1 (πχ 1000τμ), μπορούμε να το διαιρέσουμε σε δύο κατά παρέκκλιση άρτια και οικοδομήσιμα βάσει των κριτηρίων της παρ. 2, εφόσον τα πληρούν;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by ΠαναγιώτηςΡ
Link to comment
Share on other sites

   Προκειται για τροποποιηση σε συγκεκριμενη περιοχη και την συνδεση της με το υφισταμενο σχεδιο.

   Εγω βλεπω οτι ειναι το αρθρο 5 και οριζει τον κανονα

- 800  τμ.

 ... και παρεκλίσεις για

- τα υφισταμενα το 1985

- "εφοσον  δημιουργουνται με την ΠΕ, με ελαχιστο τα  200..."

κλπ.κλπ.

  Καθε κατατμηση, μετα την ΠΕ, θα πρεπει να ακολουθει τον κανονα.

Ξαναδες τα

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση, Δημήτρη!

Ναι έχεις δίκιο. Ήταν λάθος εκ παραδρομής, διότι αντέγραφα το κείμενο πληκτρολογώντας με εναλλαγή παραθύρων και το μάτι μου έπεσε ασυναίσθητα στο 4.

Καλή Χρονιά σου εύχομαι!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.