Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαστασιολόγηση σωμάτων σε προκάτ


marioboni

Recommended Posts

Καλησπέρα 

Κάνω ένα νεόδμητο προκάτ σπίτι

Έχω μελέτη από μηχανικό εννοείται για θέρμανση ψύξη κλπ την οποία αν γίνεται επειδή φαίνεται το όνομα του μηχανικού να την ανεβάσω

Η τοιχοποιία μου είναι 16 εκατοστά γραφιτουχα πολυεστερίνη εξωτερικά με πλέγμα και 2+2 εκ ενισχυμένος σοβάς

Εσωτερικά είναι 8εκ η γραφιτουχα και επάνω 10εκ στην οροφή

Στις φωτό φαίνονται οι απώλειες, θα είμαι οκ με αυτά τα σώματα;

Μάλλον θα μπει σε κάθε δωμάτιο κλιματιστικό και ο λέβητας θα δουλέψει πιο αραιά, μάλλον λέβητας υγραερίου για αρχή μέχρι να μπει στο δίκτυο του φυσικού αερίου Screenshot_2022-12-29-22-43-31-95_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.thumb.jpg.6de7acca4f63951e9c2a50819cfa1ad5.jpgIMG_20221229_224619.thumb.jpg.9f06cfe3ee9c3d0cf4baef84ac2fac24.jpgScreenshot_2022-12-29-22-43-31-95_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.thumb.jpg.6de7acca4f63951e9c2a50819cfa1ad5.jpgScreenshot_2022-12-29-22-44-45-34_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.thumb.jpg.6ccd2c8b708cc8a18424ffb39e0430a7.jpgScreenshot_2022-12-29-22-43-31-95_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.thumb.jpg.6de7acca4f63951e9c2a50819cfa1ad5.jpg

Screenshot_2022-12-29-22-44-39-42_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Edited by marioboni
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, marioboni said:

... θα είμαι οκ με αυτά τα σώματα;...

Συγνώμη μεν..... αλλά σας έκανε συνάδερφος μια μελέτη.....

Υποθέτω την πληρώσατε και έκανε κάποιες εργατοώρες να σας το φτιάξει και να σας το δώσει...

Τώρα ρωτάς στο φόρουμ αν είναι οκ? 

Να ξανα κάνει κάποιος άλλος μελέτη όλη εξ αρχής για να σας πει τι? 

ή θες με το μάτι από μακριά και με τηλεπάθεια να πει ααααα.... οκ είναι? ή δεν είναι οκ έτσι με το μάτι.....

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, marioboni said:

Έχω μελέτη από μηχανικό εννοείται για θέρμανση ψύξη κλπ την οποία αν γίνεται επειδή φαίνεται το όνομα του μηχανικού να την ανεβάσω

Οπότε ο δικός μας ο ρόλος έληξε. Εμείς εδώ προσπαθούμε να αναδείξουμε το ρόλο του μηχανικού και του επαγγελματία τεχνικού κλάδου στις κατασκευές και όχι να τον ελέγξουμε ή να τον υποκαταστήσουμε. Έχει δίκιο ο συνάδελφος @Didonis.

9 ώρες πριν, marioboni said:

Μάλλον θα μπει σε κάθε δωμάτιο κλιματιστικό και ο λέβητας θα δουλέψει πιο αραιά, μάλλον λέβητας υγραερίου για αρχή μέχρι να μπει στο δίκτυο του φυσικού αερίου 

Η μελέτη προβλέπει μία Αντλία Θερμότητας για ψύξη θέρμανση ανεξαρτήτως του αν υπάρχει λέβητας αερίου ή όχι. Αν εσείς πάτε και βάλετε κλιματιστικά σε κάθε δωμάτιο τότε κατεβάζετε στην πράξη την ενεργειακή κλάση του σπιτιού σας. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο σκελετός είναι μεταλλικός

Εγώ πλήρωσα για την οικοδομική άδεια που περιλαμβάνει κι αυτή τη μελέτη 

Απλά εμπειρικά μου φαίνονται μικρά τα σώματα 

Χοντρά χοντρά η ερώτηση ήταν αν πχ σε ένα δωμάτιο έχω 700w απώλειες αν θα είμαι οκ με 800 σώμα η καλό θα ήταν λιιιγο ακόμη μεγαλύτερο 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, marioboni said:

Χοντρά χοντρά η ερώτηση ήταν αν πχ σε ένα δωμάτιο έχω 700w απώλειες αν θα είμαι οκ με 800 σώμα η καλό θα ήταν λιιιγο ακόμη μεγαλύτερο 

Πιθανόν αλλά πρέπει να ερωτηθεί ο επιβλέπων (συνήθως είναι ο ίδιος ο μελετητής) των Η/Μ του έργου. Στο τέλος το σπίτι θα περάσει και ενεργειακή επιθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Konstantinos IB said:

Πιθανόν αλλά πρέπει να ερωτηθεί ο επιβλέπων (συνήθως είναι ο ίδιος ο μελετητής) των Η/Μ του έργου. Στο τέλος το σπίτι θα περάσει και ενεργειακή επιθεώρηση.

Ο μηχανικός μου, μου είπε πως και με κλιματιστικά είσαι οκ και με λέβητα φυσικού αερίου/υγραερίου

Το περίεργο είναι πως για ψύξη βλέπω μελέτη μόνο για το σαλόνι που το καλύπτει ένα 14αρι αν θυμάμαι καλά 

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, marioboni said:

Ο μηχανικός μου, μου είπε...

Εγώ νόμιζα ότι θέλετε να κάνετε μόνος σας κάτι. Αφού λοιπόν ο μηχανικός σας, "σας είπε", οι υπόλοιποι τι να λέμε; Τι ευθύνη φέρουμε; Μήπως αν κοπεί κανένα πρόστιμο θα έρθει στο όνομά μου, ή στο "michanikos";:D

Έχετέ του εμπιστοσύνη και μην σκέπτεσθε διαφορετικές ενέργειες ώσπου να ολοκληρωθούν όλες οι εργασίες και οι έλεγχοι. 

Καλή Χρονιά!

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, marioboni said:

Εγώ πλήρωσα για την οικοδομική άδεια που περιλαμβάνει κι αυτή τη μελέτη 

Απλά εμπειρικά μου φαίνονται μικρά τα σώματα 

Καλημέρα και χρόνια πολλά, επειδή φαίνεται να έχετε κάποιες αμφιβολίες σχετικά με τις μελέτες που κατέθεσε και  προς έκδοση της άδειας ο μηχανικός σας και προφανώς σας παρέδωσε, σε πρώτη φάση το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να κάνετε μία επαφή μαζί τους εκφράζοντας τις όποιες ανησυχίες και απορίες σας.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.