Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Kαλησπέρα σας και καλή χρονιά! Θα ήθελα να σας ρωτήσω για μια υπόθεση στην οποία υπάρχει ισόγειο με υπόγειο κτίσμα προυφιστάμενο του 1955. Έχω ενα συμβόλαιο του 1972 (του προκατόχου του σημερινού ιδιοκτήτη) που αναφέρει διώροφη οικία χωρίς να αναφέρει τετραγωνικά κι έχω και τελευταίο συμβόλαιο του 1991 (τίτλος κτήσης του σημερινού ιδιοκτήτη) που αναφέρει ισόγεια οικία 140τ.μ. και υπόγεια αποθήκη 97 τ.μ. Κατόπιν αυτοψίας, διαπιστώθηκε ισόγεια οικία 142 τ.μ. και υπόγειο με χρήση κατοικίας επιφάνειας 120 τ.μ. και  κλείσιμο χώρου (κάτω απο τον η/χ του ισογείου) με χρήση αποθήκης υπογείου περίπου 27 τ.μ. (Υπάρχει και μπαζωμένος χώρος στο υπόγειο) . Καλούμαι να τακτοποιήσω την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης του υπογείου απο αποθήκη (με βάση τον τελευταίο τίτλο) σε κατοικία , το κλείσιμο του η/χ του υπογείου, και άλλες λοιπές παραβάσεις (κουφώματα, μεταλλική κλίμακα προς το δωμα, διαμορφωσεις περιβάλλοντα χώρου κλπ.). Θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να αποδείξω την παλαιότητα της αλλαγής χρήσης, καθώς και το κλείσιμο του χώρου στο υπόγειο ή ακόμη και την αλλαγή κάποιων κουφωμάτων) Το ακίνητο φαίνεται σε αεροφωτογραφία ΕΚΧΑ 1945-1960 καθως και σε αεροφωτογραφία ΓΥΣ 1971. Έστω οτι οι διαμορφώσεις του περ. χώρου και η κλίμακα προς το δώμα φαίνονται σε αεροφωτογραφία εκχα 07-09, όλα τα υπόλοιπα που αφορούν το σύνολο του κτιρίου ως περίγραμμα πως αποδεικνύω οτι δεν έγιναν εχτες; (κατα τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη η αλλαγή χρήσης και το κλείσιμο του χώρου στο υπόγειο χρονολογούνται περίπου το 1975-1980.)
Ο ιδιοκτήτης είναι συγγενής και γνωρίζω κι εγω ο ίδιος το ακίνητο (εννοώντας ότι όντως οι αυθαιρεσίες δεν είναι πρόσφατες, το θέμα μου είναι πως θα το αποδείξω)
Το ακίνητο βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό και θα πρέπει να πάρει έγκριση απο ΣΑ (τουλάχιστον για τις παραβάσεις που έγιναν μετα την κύρηξη του οικισμού ως παραδοσιακού -έτος 1991).
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ζητώ συγνώμη αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mitsosrezerve said:

κλείσιμο του η/χ του υπογείου

Η/Χ κ υπόγειο; Με μπέρδεψες, αν εννοείς κλειστό χώρο κάτω από Η/Υ αυτό πάει με τμ όχι με αναλυτικό.

Από τη στιγμή που έχεις α/φ κ συμβόλαια μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για την ή τις παλαιότητες από τα υλικά κ τον τρόπο κατασκευής (άρρηκτα συνδεδεμένο κλπ). Πάντως από την περιγραφή του παλιού συμβολαίου μάλλον για ημιυπόγειο κ όροφο πρόκειται (ανώι - κατώι).

Για την αλλαγή χρήσης θες έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, αλλιώς παλαιότητα 1.1.2004. Λογικά το ε9 αρκεί.

Άρθρο 87 αν δεν με απατά η μνήμη μου.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, zazeng said:

Η/Χ κ υπόγειο; Με μπέρδεψες, αν εννοείς κλειστό χώρο κάτω από Η/Υ αυτό πάει με τμ όχι με αναλυτικό.

Από τη στιγμή που έχεις α/φ κ συμβόλαια μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για την ή τις παλαιότητες από τα υλικά κ τον τρόπο κατασκευής (άρρηκτα συνδεδεμένο κλπ). Πάντως από την περιγραφή του παλιού συμβολαίου μάλλον για ημιυπόγειο κ όροφο πρόκειται (ανώι - κατώι).

Για την αλλαγή χρήσης θες έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, αλλιώς παλαιότητα 1.1.2004. Λογικά το ε9 αρκεί.

Άρθρο 87 αν δεν με απατά η μνήμη μου.

Σωστά ημιυπόγειο και "όροφος". Το πρόβλημα μου είναι ότι το κτίριο είναι ενιαίο (δεν υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες και δεδομένου ότι η αρχική κατασκευή προϋφίσταται του έτους 1955), στο ε9 θα πρέπει να φαίνεται ως μια καταγραφή με συγκεκριμένα τετραγωνικά,χρήσεις και έτος κατασκευής. Επομένως πως θα χρησιμοποιήσω το ε9 για την παλαιότητα της αλλαγής χρήσης ; Από την άλλη μεριά, το παλιό συμβόλαιο (του 1972) το περιγράφει ως διώροφη οικία, και το πιο πρόσφατο (1991), σχετικά, συμβόλαιο το περιγράφει ως οικία με υπόγεια αποθήκη. Ελπίζω να γίνεται αντιληπτός ο προβληματισμός μου  και σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, ως προς την αλλαγή χρήσης σε καίει λίγο το συμβόλαιο του 1991. Υπάρχει περίπτωση αν είναι 2 λειτουργικά ανεξάρτητα να είναι σωστότερο να γραφτούν σε 2 ξεχωριστές γραμμές στο ε9 (δες το με το λογιστή αυτό). Τώρα τι λέει το ε9? (μήπως είναι οκ κ δεν χρειάζεται να κάνεις τροποποιήσεις).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το Ε9 λέει (σε μία καταγραφή) τα τετραγωνικά του τελευταίου συμβολαίου (δηλαδή 140 τ.μ. κύριοι χώροι και 97 τ.μ. βοηθητικοί χώροι) με έτος κατασκευής 1955. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται τροποποίηση, απλά προσπαθώ να καταλάβω για τέτοιες περιπτώσεις (που δεν νομίζω πως είναι σπάνιες, δηλαδή εντός νομίμου όγκου και περιγράμματος να έχουμε αλλαγή χρήσης), πως αυτή την αποδεικνύουμε. (Βέβαια όπως εγώ δεν μπορώ να αποδείξω ότι έγιναν προ 2011, αντίστοιχα και κάποιος άλλος δεν μπορεί να αποδείξει ότι έγιναν "χτες", αλλά δεν θεωρώ ότι είναι ορθός τρόπος σκέψης αυτός.)  

Edited by Mitsosrezerve
Τυπογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

  Ειμαστε σε οικοδομη χωρις συσταση

  Αποτελειται απο υπογεια αποθηκη  και ισογειο , κατασκευής  του 55

Δεν λες αν ειναι ανεξαρτητο το υπογειο [μαλλον ειναι ]

 Στο Ε9 ετσι γραφει αποθηκη στην ιδια σειρα, αρα ειναι βοηθητικος χωρος του ισογειου ...

Μαλλον  αυτο δηλωσαν και στο ΕΚ.

Το 1991 εγινε μεταβιβαση σαν κατοικια με υπογεια "αποθηκη...  Ετσι "συνηθιζονταν" τότε ή ηταν πραγματι αποθηκη  που αλλαξε χρηση μετα....αυτοι ξερουν.

Ετος κατασκευης  ειναι το 55

 Ετος αλλαγης χρησης του υπογειου, μετα το 1991.

Λειπουν στοιχεια...αν επικοινωνει το υπογειο με το ανωγειο, αν εχει δικο του ρευμα,

[  και μάλλον  εχει υπολοιπα σδ...αφου το υπογειο δεν εχει χιλιοστα..]

αυτα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί και η κατοικία του υπογείου να πάει ως προ του 55!

Ούτε βεβαίως ο διαχειριστής μηχανικός θα σπαζοκεφαλιάσει για να γλυτώσει το πρόστιμο ο φίλτατος ιδιοκτήτης...

Σε δύο σειρές στο Ε9 ως κύριοι χώροι και τα δύο. Το ισόγειο το 55, το υπόγειο αναλόγως με το αποδεικτικό παλαιότητας που θα προσκομίσει ο ιδιοκτήτης (δική του ευθύνη είναι)... Αν δεν έχει πριν το 2011...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια λύση μπορεί να είναι η ΔΕΗ, έναρξη ρευματοδότησης θες κ πως είναι δηλωμένο. Αν κ δεν ξέρω αν δίνουν διαχρονικά στοιχεία (δλδ από ποτέ είναι δηλωμένο ως κχ). Άλλο έγγραφο μπορεί να είναι ένα μισθωτήριο - δύσκολο στην περίπτωσή σου.

Αν έχεις μέσα καμμία πανάρχαια κουζίνα στοιχειοθετείται η κύρια χρήση, αλλά επειδή δεν το αναφέρει επακριβώς έτσι το 87, θες ένα τεστ άνθρακα που λέει κ ο Δημήτρης για να είναι δημόσιο έγγραφο.

Το κλου όπως είπαν κ οι προλαλήσαντες είναι η ανεξαρτησία των δύο ορόφων. Αν κ ενωμένοι να είναι (δεν θα είναι μάλλον γιατί θα τα έβαζε όλα τα τμ στον α' ο λογιστής) θα μπορούσε να το βάλει έτσι στο ε9.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν δεν υπάρχει ΣΟΙ στο κτίριο, είναι σωστό να μπούνε σε διαφορετικές γραμμές οι όροφοι; Νομίζω υπάρχει ΠΟΛ που δεν το επιτρέπει...

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, zazeng said:

Μια λύση μπορεί να είναι η ΔΕΗ, έναρξη ρευματοδότησης θες κ πως είναι δηλωμένο....

Αρκεί να φαίνονται τα σωστά τ.μ.

35 λεπτά πριν, akis73 said:

.....είναι σωστό να μπούνε σε διαφορετικές γραμμές οι όροφοι;

Ό,τι θέλεις μπορείς να κάνεις. Μην ξεχνάς ότι, ο πατριώτης θα το χωρίσει αύριο με ΣΟΙ να πάρει από μια κατοικία κάθε παιδί του κ.λπ. κι όλα τότε θα "στρώσουν"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.