Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

τηλεφωνικη γραμμη


DIMIKOSTO

Recommended Posts

καλησπερα και καλη χρονια!

μενω στο 2ο οροφο και εχω γραμμη τηλεφωνου και ιντερνετ θελω να εχει και ο απο κατω οροφος την ιδια γραμμη ωστε να βαλω και εκει ιντερνετ.

αν παω στο κουτι του οτε εκει που συνδεεται η γραμμη απο την κωλονα με την γραμμη του 2ου οροφου και συνδεσω και την γραμμη του 1ου οροφου γινεται;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να το ξέρεις εσύ, πάντως εγώ όταν ήθελα να βάλω μια δεύτερη γραμμή σταθερό στο σπίτι πήγα νομίζω στην wind να ζητήσω το νούμερο που ήθελα, νομίζω πως μέχρι το κουτί , μέχρι το κουτί μέσα στην πολυκατοικία τον έλεγχο αν γίνεται και τις συνδέσεις που χρειάστηκε στο κουτί στον δρόμο και στο κουτί μέσα στην πολ/κια κάλεσαν τεχνικούς του ΟΤΕ να τα κάνουν. Δεν τα έκανα εγω. 

Link to comment
Share on other sites

με τους κωδικούς του μόντεμ του 2ου μπορείς να έχεις ότι θέλεις από κάτω

κι αν δεν έχεις καλό σήμα υπάρχουν και ενισχυτές

είχα τέτοια εγκατάσταση από τον 2ο μιας πολυκατοικίας στον 3ο 20μ μακριά όπου μεσολαβούσε και φρεάτιο ασανσέρ (το αναφέρω για τα πλέγματα οπλισμού που θεωρητικά κόβουν το σήμα)

τώρα την έχω σε διπλανά διαμερίσματα

στην χειρότερη περίπτωση υπάρχει και η δυνατότητα μιας τρυπούλας στο πάτωμα και σύνδεση καλωδιακά όποιας συσκευής χρειάζεται

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αρα απο το καλωδιο της κολωνας του οτε στην ενωση με το 1 οροφο παω εκει και συνδεω και την γραμμη του 2ου οροφου; και βαζω ενα μοντεμ στον 2ο οροφο και πιανει;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ούτε κολώνες ΟΤΕ ούτε τίποτα

στις συσκευές του 1ου δίνεις τους κωδικούς του μόντεμ που έχεις στο 2ο αυτό είπα

αν δεν είναι αντιληπτό ρώτα στο μαγαζί της γειτονιάς σου που πουλάει pc ή smarttv ή τηλέφωνα

Link to comment
Share on other sites

οκ στο ρουτερ του 1ου ειναι συνδεμενο μονο με το ρευμα και πιανει;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DIMIKOSTO said:

οκ στο ρουτερ του 1ου ειναι συνδεμενο μονο με το ρευμα και πιανει

 

Εννοείται ότι δεν θα έχεις σήμα από το ρουτερ αυτό. 

Αν από όλα αυτά που σου είπαν οι συνάδελφοι κατάλαβες αυτό, τότε υπάρχει χάσμα επικοινωνίας.

 

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2023 at 11:03 ΠΜ, DIMIKOSTO said:

 

αν παω στο κουτι του οτε εκει που συνδεεται η γραμμη απο την κωλονα με την γραμμη του 2ου οροφου και συνδεσω και την γραμμη του 1ου οροφου γινεται;

 

ΟΧΙ.....τα τηλ σημερα ειναι ευροζωνικα , παιζουν μεσο ρουτερ....κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Να το παρουμε απο την αρχη, γιατι καπου δεν το ειπα εγω καλα, καπου πηγε ολο λαθος.

μενω στο 2ο οροφο, εχω ρουτερ και τηλεφωνο, θελω να εχω καλο σημα στο ισογειο.

ο 1ος οροφος και το ισογειο δεν εχουν συνδεδεμενη γραμμη τηλεφωνου απο τον οτε.

εκτος απο ethernet και ενισχυτή σηματος πως μπορω να εχω σημα στο ισογειο;

και ειχα αναφερει αν μπορω να ενωσω την γραμμη του ισογειου με του 2ου οροφου για να βαλω ρουτερ και στο ισογειο και να εχω συνδεση στο ιντερνετ με την ιδια γραμμη που εχει ο 2ος οροφος.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Το θέμα κλειδώνεται μέχρι ο ερωτών να διορθώσει όλα τα posts από την αρχή σύμφωνα με τις παρατηρήσεις. Η αποστολή των διορθωμένων μηνυμάτων να γίνει μέσω p.m και θα τα επικολλήσουμε εμείς.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.