Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φόρτιση ηλεκτρικού αυτοκινήτου από PV


pandrade

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να βάλω φωτοβολταϊκά (4kw τριφασικό net metering) και ήθελα να καταλάβω εάν θα μπορέσω να φορτίζω ηλεκτρικό αυτοκίνητο με τριφασικό φορτιστή 11kw αξιοποιώντας την ηλιακή παραγωγή μέσα στην ημέρα και συμπληρώνοντας από το δίκτυο όσο χρειάζεται για να φτάνει στα 11kw. Δηλαδή, ρωτάω εάν θα υπάρχει κάποιο περιορισμό στο να πετύχω τέτοια ταχύτητα φόρτισης.

Ευχαριστώ 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπερδέψει την ισχύς του φβ που θα παράγει την ενέργεια σου με την εγκατεστημένη ισχύς της οικίας ( συμφωνημενη ισχύς). 

Επειδή βλέπω αγνοείς λίγο τις αρχές της ηλεκτρολογίας,  θα βρεις ένα μηχανικό που θα σου διαστασιολογησει το net metering βάσει των απαιτήσεών σου ( οικίας συν την προσθήκη του φορτιστή αμαξιού)

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα. Πριν όμως αποφασίσω να βάλω φωτοβολταϊκά και να πάω σε μηχανικό, προσπαθώ να καταλάβω εάν η ισχύ του φωτοβολταϊκού συστήματος (ο αντιστροφέας θα ήταν 4kw) περιορίζει με κάποιο τρόπο την διαθέσιμη ισχύ προς το σπίτι, που το μεγαλύτερο φορτίο είναι ο φορτιστής (11kw, 3x16a) και όλα τα υπόλοιπα είναι σχετικά μικρά (έχουμε φυσικό αέριο για θέρμανση, ζεστό νερό και μαγείρεμα). Το σπίτι έχει παροχή 25KVa και σήμερα καλύπτει χωρίς θέμα τις απατήσεις ισχύος μαζί με το φορτιστή.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δεις πόση κατανάλωση έχεις και με γνώμονα την ετήσια κατανάλωση θα βγει πόσα kW πάνελ θα βάλεις ( λαμβάνοντας υπ'όψιν τοποθεσία,  προσανατολισμό,  σκιάσεις,  κλίσεις,  κτλ). Ο inverter δεν έχει καμία σχέση με τον φορτιστή αμαξιού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Με βάση την κατανάλωση των 4.000kwh ετησίως της οικίας, συν περίπου 1.500-2.000kwh για το αυτοκίνητο (φορτίζω και στη δουλειά), η αρχική πρόταση που έλαβα είναι για 4kw. Θα γίνει μελέτη για επιβεβαίωση εφόσον θα προχωρήσω.

Απλά φοβήθηκα μη μπει αυτό το σύστημα σαν περιορισμό στην διαθέσιμη ισχύ, αλλά καταλαβαίνω ότι δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Οπότε δεν θα έχω θέμα να φορτίζω στη max ισχύ (εάν παράγει το φωτοβολταϊκό πχ 2kw εκείνη τη στιγμή, θα συμπληρωθεί από το δίκτυο να καλύψει τη συνολική απαίτηση).

  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pandrade said:

 

Απλά φοβήθηκα μη μπει αυτό το σύστημα σαν περιορισμό στην διαθέσιμη ισχύ

Αυτή η απορία σου  μου έχει γίνει πολλες φορές σαν ερώτηση απο τους φίλους μου - πελατες μου -  .... Δεν ξερω για ποιο λογο , αλλα εχετε περδεψει την ηλεκ παραγωγη απο ενα net metering  με την ηλεκ  παραγωγή απο ένα  αυτόνομο....

Στο net metering θα εχεις μια Α ισχύ σαν  παραγωγη ρευματος που  θα εγχυεται στο δυκτιο της ΔΕΔΔΗΕ , ταυτοχρονα θα τραβας απο το δυκτιο της ΔΕΔΔΗΕ μια Β ισχυ σαν κατανάλωση ,  με μια προσθαφαίρεση από τον διπλής εγγραφής  μετρητή της ΔΕΔΔΗΕ θα ξέρεις ποιος χρωστάει σε ποιον  KWh..... ΑΡΑ  , δεν υφισταται  κανενας  περιορισμος στο τι θα ''πάρω'' κ στο τι θα ''δώσω'' .......

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

Στο net metering θα εχεις μια Α ισχύ σαν  παραγωγη ρευματος που  θα εγχυεται στο δυκτιο της ΔΕΔΔΗΕ , ταυτοχρονα θα τραβας απο το δυκτιο της ΔΕΔΔΗΕ μια Β ισχυ σαν κατανάλωση ,  με μια προσθαφαίρεση από τον διπλής εγγραφής  μετρητή της ΔΕΔΔΗΕ θα ξέρεις ποιος χρωστάει σε ποιον  KWh..... ΑΡΑ  , δεν υφισταται  κανενας  περιορισμος στο τι θα ''πάρω'' κ στο τι θα ''δώσω'' .......

Σε περίπτωση ταυτοχρονισμού παραγωγής και κατανάλωσης, καταλαβαίνω ότι εγχυεται προς το ΔΕΔΔΗΕ η ισχύ που «περισσεύει».

Εμένα η απορία δημιουργήθηκε όταν έβλεπα το app ενός συστήματος όπου φαινόταν σαν το ρεύμα να περνάει πάντα από τον αντιστροφέα και έλεγα, εάν περνάει από εκει μήπως δεν θα μπορέσει να ξεπεράσει την ισχύ του; Αλλά κατάλαβα ότι δεν λειτουργεί έτσι.

 

image.jpeg

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, pandrade said:

περνάει πάντα από τον αντιστροφέα και έλεγα, εάν περνάει από εκει μήπως δεν θα μπορέσει να ξεπεράσει την ισχύ του;

Αυτό δείχνει σύστημα με μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.