Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκμάθηση Η/Μ μελετών


Anna T

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

είμαι μηχανολόγος μηχανικός και θα ήθελα να μάθω να διεκπεραιώνω η/μ μελέτες και μελέτες ΘΨΚ. Θα ήθελα να μου πει κάποιος που ήδη έχει μπει σε αυτή την διαδικασία τρόπους εκμάθησης. Το πιο απλό θα ήταν να μου δείξει κάποιος που ήδη γνωρίζει αλλά αυτο νομίζω είναι πολύ δύσκολο. Επομένως έχετε να προτείνετε πηγές και τρόπους αυτό-εκπαίδευσης ή κάποια σεμινάρια; 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά,

Το να βρεις σε επίπεδο ιδιαίτερου συνάδελφο που να έχει τον χρόνο και θέληση να σου δείξει κάποια πράματα θεωρώ ότι είναι από πολύ δύσκολο έως απίθανο όπως λες και εσύ. Σε 1η φάση δες μήπως μπορείς να απασχοληθείς σε κάποιο τεχνικό γραφείο, εκεί πέρα σίγουρα θα μάθεις τα βασικά. Προμηθεύσου και διάβασε τις ΤΟΤΕΕ και τους αντίστοιχους κανονισμούς για τις η/μ εγκαταστάσεις, για περαιτέρω βιβλιογραφία ας απαντήσει και κάποιος συνάδελφος κατάλληλης ειδικότητας.

Edited by akis73
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Anna T said:

 Το πιο απλό θα ήταν να μου δείξει κάποιος που ήδη γνωρίζει αλλά αυτο νομίζω είναι πολύ δύσκολο. Επομένως έχετε να προτείνετε πηγές και τρόπους αυτό-εκπαίδευσης ή κάποια σεμινάρια; 

Ευχαριστώ!

Δυστυχώς...η τεχνικη μελέτη δεν είναι κάτι που δείχνεται, ούτε που κρύβεται. Χρειάζεται και εμπειρία έργου.

Διαβάστε τον ΚΕΝΑΚ τον κτιριοδομικό, την ισχύουσα νομοθεσία των καυσίμων αερίων, το νέο πρότυπο ΕΛΟΤ 60364 και τις ισχύουσες ΤΟΤΕΕ. Επίσης τη νομοθεσία για την πυροπροστασία.

Για αρχή όλα αυτα, γιατί κάθε φορά θα συναντάτε καινούρια προβλήματσ και νομοθεσίες.

Edited by vgeorg1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θα προσπαθήσεις να βρεις με όποιο δοκιμο (ή αδόκιμο....) τρόπο μελέτες που έχουν κατατεθεί.

Θα τις μελετήσεις για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις το αντικείμενο.

Προσοχή ο περισσότερες μελέτες πολεοδομίας είναι είτε σκουπίδια είτε "αντιγραφή" (όταν αφορά τον ίδιο μηχανικό) από προηγούμενες δουλειές.

Θα προσπαθήσεις με όποιο τρόπο να πας σε εργοτάξια να δεις πως γίνεται η κατασκευή. Εκεί θα μάθεις πραγματικά.

Η εκμάθηση του λογισμικού είναι το τελευταίο που σε απασχολεί και το πιο εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.