Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος - Απαιτήσεις


nikos0608

Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλή χρονιά. 
 

Είμαι νέος στο σάιτ και γενικά στον χώρο των επιχειρήσεων.

Σκοπεύω να ξεκινήσω μια νέα επιχείρηση fast food που θα έχει ως κύριο θέμα της την τηγανιτή πατάτα στο χέρι (Belgian Style).
Έχω βρει το χώρο και έχω έρθει σε συμφωνία με τον ιδιοκτήτη και αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση αναζήτησης εξοπλισμού.

Σε ένα κατάστημα με εξοπλισμό με ενημέρωσαν ότι για την άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος χρειάζομαι συνολικά 3 λάντζες, 2 διπλές και μια ποδοκίνητη. 

Υπάρχει κάποιος νόμος, κάποιο σάιτ ή κάποια φόρμα που να λέει αναλυτικά τις απαιτήσεις/περιορισμούς για ένα τέτοιο κατάστημα; Πιθανόν να υπάρχουν και άλλες παρόμοιες λεπτομέρειες που να μου έχουν ξεφύγει. 

Το κατάστημα θα είναι σε μορφή fast food, με τραπεζοκαθίσματα, χωρίς σερβις (ΚΑΔ 56.10.13.01).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών - akis73

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δείτε τις υπ'Αριθμ. Υ1γ/Γ.Π/οικ.47829/2017 και υπ'Αριθμ. Δ1γ/Γ.Π/38282/2020 για τις υγειονομικές προδιαγραφές που θα πρέπει να πληροί ο χώρος σας. 

3 hours ago, nikos0608 said:

Σε ένα κατάστημα με εξοπλισμό με ενημέρωσαν ότι για την άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος χρειάζομαι συνολικά 3 λάντζες, 2 διπλές και μια ποδοκίνητη. 

Χρειάζεστε είτε 3 λάντζες (γούρνες) είτε 2 λάντζες και ένα πλυντήριο, το ποδοκίνητο που σας είπαν αφορά το νιπτήρα που θα πρέπει να υπάρχει στο χώρο της κουζίνας για το πλύσιμο των χεριών του προσωπικού. Οι λάντζες (και ο νιπτήρας) πρέπει να είναι εφοδιασμένες με παροχή ζεστού και κρύου νερού και σε κατάλληλο σημείο του δαπέδου κοντά σε αυτές να δημιουργηθεί κανάλι απορροής με σιφώνι και σχάρα που θα συνδέεται με την αποχέτευση του κτιρίου για την απομάκρυνση των νερών.

2 hours ago, nikos0608 said:

Υπάρχει κάποιος νόμος, κάποιο σάιτ ή κάποια φόρμα που να λέει αναλυτικά τις απαιτήσεις/περιορισμούς για ένα τέτοιο κατάστημα; Πιθανόν να υπάρχουν και άλλες παρόμοιες λεπτομέρειες που να μου έχουν ξεφύγει.

Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε κάποιον μηχανικό που ασχολείται με αδειοδοτήσεις τέτοιου είδους.

Χρήσιμο θα ήταν - αν δεν έχετε "κλείσει" ήδη το μαγαζί - να αναθέσετε σε πολ. μηχανικό να κάνει έναν έλεγχο νομιμότητας του κτιρίου για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.