Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή τομέα πολιτικών μηχανικών ΔΠΘ


chriveki

Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι φοιτητής στο τμήμα πολιτικών μηχανικών του ΔΠΘ και ψάχνω ποιον τομέα να επιλέξω είμαι ανάμεσα σε συγκοινωνιακό και υδραυλικό τομέα αλλά θα ήθελα όσοι έχετε περάσει από τη σχολή να μου πείτε τη γνώμη σας ακόμη και για κάποιον άλλο τομέα. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος τομέας είναι δομοστατικός. Απ' ό,τι θυμάμαι (45 χρόνια πίσω) ο υδραυλικός τομέας ήταν ο πιο δύσκολος, μετά (σε βαθμό δυσκολίας) ήταν ο δομοστατικός, και τέλος ο συγκοινωνιακός.

Ως προς το μετέπειτα (επάγγελμα), αν δεν έχεις αποφασίσει με τι θα ασχοληθείς, ό,τι τομέα και να διαλέξεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα θα έχεις.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Ήταν δηλαδή, τα νερά πιο δύσκολα από τα δύο επιπλέον μαθήματα Ω.Σ. και τις τρεις επιπλέον στατικές των δομοστατικών ; 

Στα δικά μου χρόνια (σίγουρα 20+ από τα χρόνια του @tetris) τα πράγματα είχαν ως εξής δομοστατικοί, γεωτεχνικοί, υδραυλικοί και συγκοινωνιολόγοι.

Ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα δε, προφανώς και συμφωνώ (δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά άλλωστε), όχι όμως και για το επίπεδο γνώσης που αποκομίζει κανείς.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πιστεύω περισσότερο έχει σχέση εσένα ποιά μαθήματα σου άρεσαν και που είχες κλίση μέχρι το 3ο έτος, επίσης αν χρωστάς πολλά μαθήματα καλό θα ήταν να διαλέξεις έναν λιγότερο απαιτητικό τομέα ώστε να μην καθυστερήσουν οι σπουδές σου.

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2023 at 7:22 ΜΜ, JohnnyHoliday said:

Ήταν δηλαδή, τα νερά πιο δύσκολα από τα δύο επιπλέον μαθήματα Ω.Σ. και τις τρεις επιπλέον στατικές των δομοστατικών ; 

Στα δικά μου χρόνια (σίγουρα 20+ από τα χρόνια του @tetris) τα πράγματα είχαν ως εξής δομοστατικοί, γεωτεχνικοί, υδραυλικοί και συγκοινωνιολόγοι.

Ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα δε, προφανώς και συμφωνώ (δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά άλλωστε), όχι όμως και για το επίπεδο γνώσης που αποκομίζει κανείς.

Τα νερά (εξ ιδίων κρίνω τα αλλότρια...) αν τα αγαπάς είναι εύκολα.

Αν δεν τα αγαπάς κάηκες.

Έχουν υψηλότατο επίπεδο μαθηματικών σε προπτυχιακό επίπεδο( πεπερασμένες διαφορές,απαίτηση γνώσης στοχαστικών ανελίξεων, προχωρημένο επίπεδο διαφορικών εξισώσεων  και άλλα).

Αυτά εδώ και ...... χρόνια που δεν υπήρχε ο γεωτεχνικός τομέας..

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, kfil said:

Έχουν υψηλότατο επίπεδο μαθηματικών σε προπτυχιακό επίπεδο( πεπερασμένες διαφορές,απαίτηση γνώσης στοχαστικών ανελίξεων, προχωρημένο επίπεδο διαφορικών εξισώσεων  και άλλα).

Ενδιαφέρον. Και επαγγελματικά, πώς αξιοποιούνται όλα αυτά; 

Στην ελληνική αγορά εργασίας αναφέρομαι.

ΥΓ Για τα νερά το ξέρω. Με εφαρμοσμένη υδραυλική πήρα πτυχίο.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματικα μονο αν ασχοληθει καποιος σε λιγο πιο ειδικα ζητηματα υδραυλικης .

π.χ να ασχοληθει με στοχαστικη υδρολογια.

Τελικα βεβαια το 99% ασχολουμαστε με ταυτοτητες κτιριων και αναλογα  πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από ΔΠΘ..

Συγκοινωνιακά επιλέγαμε ως επί το πλείστον γιατί ήταν πιο χαλαρά.. τότε

Δομοστατικά όσοι τους εξίταρε το μπετό και το σίδερο.. θεωρούνταν πιο διαβαστερός τομέας

Υδραυλικά ήταν κυρίως για αυτούς που ήθελαν το διαφορετικό και τους εξίταρε το υγρό στοιχείο (ακόμη δε θεωρούνταν και δύσκολος τομέας)

Γεωτεχνικά στη σειρά μου πήγαν τρεις και ο κούκος... (εκείνη τη χρονιά - οπότε δεν έχω άποψη).

Αν επέλεγα σήμερα ίσως πήγαινα δομοστατικά... 

Αν έχεις κατά νου κάποιο μεταπτυχιακό στο ΔΠΘ θα σε βοήθαγε και στην επιλογή σου και σε ποιο τομέα να πας στο 4 έτος

Σε γενικές γραμμές Ελλάδα ψωμί θα βγάλεις από αυθαίρετα, ταυτότητες, ΠΕΑ, Εξοικονομώ κλπ... Αν έχουν κάνει κατευθύνσεις και σε αυτά στο ΔΠΘ ακόμη καλύτερα!! 

Καλή επιτυχία σε οτι και να επιλέξεις

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.