Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ και προστατευόμενο μέλος


Recommended Posts

Καλημέρα.

Είμαι ακόμη προστατευόμενο μέλος των γονιών μου (φαντάρος) και πληρώνω εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Καθώς αυτές τισ πληρώνουν οι γονείς μου θέλω να ρωτήσω κατα πόσο μπορούν να τις δηλώσουν στη φορολογική τους δήλωση και να πάρουν αυτοί τις μειώσεις που αναλογούν. Εαν τις δηλώσω σε δικιά μου φορολογική δήλωση θα πάρω εγώ κάποια επιστροφή? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ερώτημά σου δεν γνωρίζω.

Για το δεύτερο, όχι αν δεν έχεις εισόδημα που έχει φόρο που ξεπερνά το αφορολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που πληρώνεις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, άρα έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος, είσαι ελεύθερος επαγγελματίας με έδρα, βιβλία κλπ, δεν μπορείς να λογίζεσαι ως προστατευόμενο μέλος των γονιών σου.

Επομένως και δεν μπορούν οι γονείς σου να δικαιολογήσουν στη δήλωσή τους ασφαλιστικές δαπάνες για σένα.

Επίσης δεν μπορείς να έχεις επιστροφή γιατί οι δαπάνες των ασφαλιστικών φορέων αφαιρούνται από το φορολογητέο εισόδημα και εσύ από ό,τι κατάλαβα έχεις μηδενικό.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που πληρώνεις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, άρα έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος, .....

αυτό δεν είναι δεδομένο

μπορείς και να μην κάνεις έναρξη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.