Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τζάκι κασέτα χωρίς βεντιλατέρ και αεραγωγούς/περσίδες


giorgos.ntais

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα,

Πρόσφατα τοποθέτησα ενεργειακη κασέτα σε υπάρχον τζάκι. Είναι το Ecohome Insert flat, ελληνικής κατασκευής. Δουλεύει εδώ και 2 βδομάδες χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την ποιότητα της κατασκευής του. Ενώ παρείχε και βεντιλατέρ, προτίμησα να το έχω φυσικής ροής και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και με αυτό εφόσον υπάρχει καλή ροή αέρα. Η ερωτησή μου έχει να κάνει με το εξής: δεν έκανα ανοίγματα στην υπάρχουσα καμινάδα για κατασκευή εξόδων αέρα, περίμενα να λαμβάνω την θερμότητα από τα ανοίγματα που έχει η κασέτα στο πάνω μέρος της. Θερμότητα υπάρχει αλλά δεν το λες και ροή θερμού αέρα. Βλέποντας την κατασκευη του κατάλαβα (εκ των υστέρων) ότι δεν έχει τουμποσωλήνες όπως ένα άλλο που κοιτούσα, το meteor 470 XL. Η ερωτησή μου τώρα: είναι λάθος που δεν έχει τουμποσωλήνες το δικό μου? αν είχε θα είχα περισσότερη ροή θερμού αέρα από το πάνω μέρος της κασέτας? Με λίγα λόγια έκανα λάθος επιλογή ή είναι ιδέα μου? Επίσης αξίζει να σκεφτώ το άνοιγμα εξόδων αέρα? Η κασέτα έχει δυο εξόδους εκατέρωθεν της κεντρικής τρύπας για αυτό.

Ευχαριστώ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.