Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξάνει τις διαστάσεις κτιρίου η εξωτερική θερμομόνωση;


E. D.

Recommended Posts

Γεια σας,

Εξετάζω το ενδεχόμενο αίτησης σε κάποιο απο τα προγράμματα «Εξοικονομώ – Aυτονομώ» που εμφανίζονται κατά καιρούς για επιδοτούμενη ενεργειακή αναβάθμιση διαμερίσματος, για αντικατάσταση κουφωμάτων, ΖΝΧ, εξωτερική θερμομόνωση κ.λ.π. 

Βλέπω όμως εδώ ότι η «Προσθήκη μόνωσης εξωτερικά στις όψεις» θεωρείται πολεοδομική παράβαση του Ν.4495/17:
https://www.ota24.gr/diadikasia-taktopoiisis-afthairetou-ta-vimata-pou-prepei-na-kanete-gia-na-nomimopoiithei/
 
Μου διαφεύγει κάτι εδώ ή πρόκειται για διαφορετικές περιπτώσεις;

----------------------------------------------------------------------

ΥΓ: αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι ο ηλιακός αλλά διάβασα και τα υπόλοιπα. 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, E. D. said:

Γεια σας,

Εξετάζω το ενδεχόμενο αίτησης σε κάποιο απο τα προγράμματα «Εξοικονομώ – Aυτονομώ» που εμφανίζονται κατά καιρούς για επιδοτούμενη ενεργειακή αναβάθμιση διαμερίσματος, για αντικατάσταση κουφωμάτων, ΖΝΧ, εξωτερική θερμομόνωση κ.λ.π. 

Βλέπω όμως εδώ ότι η «Προσθήκη μόνωσης εξωτερικά στις όψεις» θεωρείται πολεοδομική παράβαση του Ν.4495/17:
https://www.ota24.gr/diadikasia-taktopoiisis-afthairetou-ta-vimata-pou-prepei-na-kanete-gia-na-nomimopoiithei/
 
Μου διαφεύγει κάτι εδώ ή πρόκειται για διαφορετικές περιπτώσεις;

----------------------------------------------------------------------

ΥΓ: αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι ο ηλιακός αλλά διάβασα και τα υπόλοιπα. 

Παράβαση είναι αν το κανείς παράνομα δηλ χωρίς να πάρεις την απαιτούμενη έγκριση . Να πας δηλ με ένα συνεργείο ή μόνος σου και να κολλήσεις μια μόνωση. Νομίζω η εξωτερική θερμομόνωση θέλει έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (θα σε ενημερώσουν σχετικώς οι μηχανικοί). Το άρθρο που παρέθεσες μίλα για αυθαιρεσίες . Ότι γίνει με όλες τις νόμιμες άδειες και εγκρίσεις δεν μπορεί να είναι αυθαιρεσία. Άσε που ακόμη και αν δεν μπορείς να θερμομονώσεις εξωτερικά μπορείς να το κάνεις και εσωτερικά.

Σε ότι αφορά το εξοικονόμω:

1. αυτή τη στιγμή τρέχει το εξοικονόμω 21 (που το βλέπω να ολοκληρώνεται το 2026- είμαι ωφελουμενους και βλέπω οτι πάει με ρυθμούς χελώνας).

2. Για να μπεις το επόμενο εξοικονόμω και αν ισχύουν όσα ίσχυσαν στα δύο προηγούμενα θα χρειαστεί να κανεις αρκετές παρεμβασεις και σίγουρα περισσότερα από μια θερμομόνωση και έναν ηλιακό για να πιάσεις 3 ενεργειακές κατηγορίες (πάλι πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό ενεργειακό επιθεωρητή για να σε κατευθύνει).

Αν σε καίει το θέμα του ηλιακού και επειδη είναι άγνωστο πότε και αν βγει νέο εξοικονόμω η πρόταση μου είναι να πάρεις έναν μόνος σου διότι με τις τιμές ενέργειας σε λίγο χρόνο θα τον έχεις αποσβέσει .

ΥΓ εδώ και 7 μήνες έχουν εξαγγείλει πρόγραμμα για ηλιακούς αλλά κάθε τόσο αναβάλουν το άνοιγμα της πλατφόρμας (τώρα λένε πάει άνοιξη ). Και επειδή τότε θα έχει εκλογές σερί δεν εχω εμπιστοσύνη ότι θα ανοίξει.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο @kotor9. Σε κάθε περίπτωση μην ανησυχείς θα σε κατευθύνει ο μηχανικός που θα επιλέξεις για το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

On 1/24/2023 at 7:38 AM, kotor9 said:

Το άρθρο που παρέθεσες μίλα για αυθαιρεσίες . Ότι γίνει με όλες τις νόμιμες άδειες και εγκρίσεις δεν μπορεί να είναι αυθαιρεσία. Άσε που ακόμη και αν δεν μπορείς να θερμομονώσεις εξωτερικά μπορείς να το κάνεις και εσωτερικά.

Αυτό απαντά στο δεύτερο ερώτημα. Επίσης ευχαριστώ και για τις πρακτικές συμβουλές που αφορούν τον ηλιακό. Τις βρίσκω χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.