Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κλείσιμο ΑΜΟΕ δημοσίου


Dory Dr.

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Πέρσι  υπέγραψα μια σύμβαση παροχής υπηρεσιών με τον Δήμο για εργασίες συντήρησης (αποκατάσταση πλακόστρωτου). Έβγαλα ΑΜΟΕ καθώς δεν διαθέτω δικόμου προσωπικό και ήθελα να είμαι καλυμμένη σε περίπτωση ελέγχου, και τώρα που προσπαθώ να κλείσω το έργο ο ΕΦΚΑ  μου ζητάει πρωτοκολλο οριστικής ή προσωρινής παραλαβής έργου, ενώ από τον Δήμο μου έδωσαν βεβαίωση καλής εκτέλεσης και δεν μπορούν να μου δώσουν πρωτόκολλο γιατί λένε πως πρόκειται για απλές εργασίες συντήρησης και όχι για έργο. Δεν έχουν βγει ούτε εγγυητικές ούτε, ούτε έχει οριστεί επιτροπή παραλαβής έργου. Ο Δήμος μου λέει πως το λάθος είναι δικό μου γιατί  έκανα απογραφή, κι από τον ΕΦΚΑ μου λένε πως δεν έχω κάνει λάθος και αυτή είναι η διαδικασία που έπρεπε να ακολουθήσω! Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει???

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2023 at 2:24 ΜΜ, Dory Dr. said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αν τα υλικά της συντήρησης τα παρείχε ο Δήμος, θεωρείται ως υπηρεσία και κακώς απογράφηκε. Άρα, ο Δήμος έχει δίκιο

Αν τα υλικά ήταν δικά σου, είναι έργο, καλώς απογράφηκε, και ο Δήμος είναι λάθος.

Επειδή όμως, όπως λες, δεν υπήρξε εγγυητική, μάλλον ισχύει η πρώτη περίπτωση 

Έμπλεξες (με το ΙΚΑ) και, προκειμένου να ξεμπερδέψεις, θα πρέπει να ψάξεις τη σχετική νομοθεσία. Πάντως, κύριος του έργου είναι ο Δήμος

και

δεν υπάρχει προσωπικός ΑΜΟΕ (= Αριθμός Μητρώου Οικοδομοτεχνικού Έργου), αλλά ΑΜΕ (=Αριθμός Μητρώου Εργοδότη) για απογεγραμμένους στο ΙΚΑ εργοδότες

και

η ενασχόληση με τα δ.ε. θέλει πολύ καλή γνώση της σχετικής νομοθεσίας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Αν τα υλικά της συντήρησης τα παρείχε ο Δήμος, θεωρείται ως υπηρεσία και κακώς απογράφηκε. Άρα, ο Δήμος έχει δίκιο

Αν τα υλικά ήταν δικά σου, είναι έργο, καλώς απογράφηκε, και ο Δήμος είναι λάθος.

Επειδή όμως, όπως λες, δεν υπήρξε εγγυητική, μάλλον ισχύει η πρώτη περίπτωση 

Έμπλεξες (με το ΙΚΑ) και, προκειμένου να ξεμπερδέψεις, θα πρέπει να ψάξεις τη σχετική νομοθεσία. Πάντως, κύριος του έργου είναι ο Δήμος

και

δεν υπάρχει προσωπικός ΑΜΟΕ (= Αριθμός Μητρώου Οικοδομοτεχνικού Έργου), αλλά ΑΜΕ (=Αριθμός Μητρώου Εργοδότη) για απογεγραμμένους στο ΙΚΑ εργοδότες

και

η ενασχόληση με τα δ.ε. θέλει πολύ καλή γνώση της σχετικής νομοθεσίας

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.