Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιμετρήσεις


Πάνος1-

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ 

μετα από πολύ αγώνα έχω την άδεια στα χέρια μου και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω εκσκαφές…

η απορία μου είναι ότι ο Μηχανικος μου μια μου λέει ότι χρειάζεται 120 κιλά σίδερο, μια κάτω από 100 και όλο το αλλάζει..

επισης όσο για τα κυβικά μπετου όλο μου τα μασάει ναι έτσι αλλιώς μου έχει στείλει κάποια προμελέτη αλλά και εκεί είχε μεγάλη απόκλιση στα μπετά, μου τα έβγαλε  30 κυβικά περισσότερα, και αυτό επειδή εγώ κάθισα όσο γνωρίζω και έκανα κάποιος υπολογισμούς, και όταν του το ανέφερα τα μάσαγε πάλι αν ναι λάθος μου  ναι και κάτι τέτοια 

θα μπορούσε κάποιος σας παρακαλώ να μου δώσει μια υπεύθυνη απάντηση με τα στατικα και μερικά αρχιτεκτονικά σχέδια που ανεβάζω παρακατω…

σας ευχαριστώ.

 

ΒA ΟΨΗ A09 SA t.pdf ΚΑΤΟΨΗ_ΙΣΟΓΕΙΟΥ A01 SA t.pdf NΔ ΟΨΗ A08 SA t.pdf ΒΔ ΟΨΗ A07 SA t.pdf ΚΑΤΟΨΗ_ΟΡΟΦ A02 SA t.pdf Σ4-ΤΟΙΧΟΣ ΑΝΤΙΣΤΗΡΙΞΗΣ.pdf Σ2-ΞΥΛΟΤΥΠΟΣ ΟΡΟΦΗΣ ΙΣΟΓΕΙΟΥ.pdf Σ1-ΞΥΛΟΤΥΠΟΣ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗΣ.pdf Σ3-ΞΥΛΟΤΥΠΟΣ ΟΡΟΦΗΣ Α ΟΡΟΦΟΥ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Απο τα στατικα σχεδια μονο ενδειξη ποσοτητων μπορεις να εχεις.

Αν θελεις "ακριβεστερη" προμετρηση πρεπει να γινει υπολογισμος αναλυτικος λαμβανοντας υπ οψιν και τα στοιχεια εκεινα που δεν λαμβανονται υποψιν στα στατικα μοντελα (π.χ μπετα καθαριοτητας- μπετα για την συγκρατηση των επιχωματωσεων κ.λ.π) .

Το ιδιο και για τα σιδερα.

Η "ακριβης" προμετρηση δεν περιλαμβανεται στις υποχρεωσεις του μηχανικου κατα την εκδοση της αδειας και πληρωνεται ξεχωριστα.

Και παλι βεβαια στο τελος θα εχεις καποιες αποκλισεις γιαυτο θελει προσοχη και πληρη καταμετρηση κατα την διαδικασια των εργασιων .

Η διαδικασια αυτη πρεπει να αναγραφεται σε ενα συμφωνητικο με τον παροχο των υλικων (π.χ τα σιδερα με ζυγισμα ή μετα απο ακριβη μετρηση απο τον μηχανικο (εργασια που ανηκει στις επιμετρησεις και οχι στις προμετρησεις και πληρωνεται επισης ξεχωρα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Πάνος1- Σοβαρά, τώρα πιστεύεις ότι θα βρεθεί μηχανικός να καθίσει να σου κάνει προμέτρηση εξ αποστάσεως, δωρεάν και χωρίς να έχει την πλήρη γνώση των συνθηκών του έργου; 

Αν δεν εμπιστεύεσαι το μηχανικό σου και θέλεις να έχεις άποψη, πολύ απλά κάνε τη σχετική διαδικασία και απευθύνσου σε άλλον επιβλέποντα μηχανικό. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, KF said:

Απο τα στατικα σχεδια μονο ενδειξη ποσοτητων μπορεις να εχεις.

Αν θελεις "ακριβεστερη" προμετρηση πρεπει να γινει υπολογισμος αναλυτικος λαμβανοντας υπ οψιν και τα στοιχεια εκεινα που δεν λαμβανονται υποψιν στα στατικα μοντελα (π.χ μπετα καθαριοτητας- μπετα για την συγκρατηση των επιχωματωσεων κ.λ.π) .

Το ιδιο και για τα σιδερα.

Η "ακριβης" προμετρηση δεν περιλαμβανεται στις υποχρεωσεις του μηχανικου κατα την εκδοση της αδειας και πληρωνεται ξεχωριστα.

Και παλι βεβαια στο τελος θα εχεις καποιες αποκλισεις γιαυτο θελει προσοχη και πληρη καταμετρηση κατα την διαδικασια των εργασιων .

Η διαδικασια αυτη πρεπει να αναγραφεται σε ενα συμφωνητικο με τον παροχο των υλικων (π.χ τα σιδερα με ζυγισμα ή μετα απο ακριβη μετρηση απο τον μηχανικο (εργασια που ανηκει στις επιμετρησεις και οχι στις προμετρησεις και πληρωνεται επισης ξεχωρα).

Δεν ανέφερα ποτέ ότι δεν θα τον πληρώσω   
Εννεοιτε του το είπα είναι επίσης ο επιβλέπων της οικοδομής…

εμενα με ενδιαφέρει αν κάποιος μπορεί να μου βγάλει τα κυβικά μόνο της οικοδομής εννοείτε πως υπολογίζω 10 εκατοστά καθαρισμού 

θεμελιωση ραντιε 40 εκατοστά κατευθείαν με δάπεδο ισογείου 15 εκατοστά.

δαπεδο ισογείου πρέπει να πέσει σε όλοι την ραντιε η μόνο στους υπόγειους χώρους ; 

τοιχια υπογείου

πλακα Α ορόφου

κολονες Α ορόφου

γρηπιδα 

 

Επίσης όταν λέμε 120 Κιλά σίδερο αυτό σημαίνει για όλοι την οικοδομή 

το ίδιο παίρνει η θεμελίωση ραντιε το ίδιο η πλακα ορόφου το ίδιο τα τοιχια το η γρηπιδα;;;;

σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας 

ειμαστε στα σκαριά με την γυναίκα μου να αλλάξουμε τα σχέδια και να κάνουμε το σπίτι μικρότερο…

γνωριζει κάποιος σημερινή τιμή τετραγωνικού σπιτιού 

Edited by Πάνος1-
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Πάνος1- said:

εμενα με ενδιαφέρει αν κάποιος μπορεί να μου βγάλει τα κυβικά μόνο της οικοδομής εννοείτε πως υπολογίζω 10 εκατοστά καθαρισμού 

Μπορεί να γίνει βάσει Ξυλοτύπων Στατικών, αλλά θα έχεις σίγουρα μία μικρή απόκλιση με την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας με τα σχεδια θα πρεπει να ξερεις

1) Ολα τα μπετα που δεν υπολογιζονται στατικα.

2) Το σιγουρο βαθος εκσκαφης θεμελιων .

3) Ενα ποσοστο λογω αποκλισεων των κατα την κατασκευη ξυλοτυπων.

Ετσι λοιπον απο τα σχεδια μπορεις να βρεις με σημαντικη ακριβεια τα μπετα που μπαινουν στη στατικη μελετη αλλα για τα υπολοιπα δεν σου εγγυωμαι .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.