Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑ'Ι'ΚΆ ΣΕ ΤΑΡΆΤΣΑ


nickgz

Recommended Posts

Γειά σ όλους!

Ανοίγω αυτό το θέμα ούτως ώστε να υπάρχει μία ενημέρωση σχετικά με τα Φωτοβολτα'ι'κά όσο γίνεται πιο πρόσφατη.

Σκέφτομαι για τοποθέτηση πάνελ σε ταράτσα περίπου 150τ.μ. . Έχω κάνει μια πρώτη έρευνα σχετικά αλλά θα ήθελα τις γνώμες απο ανθρώπους που έχουν εμπειρία επι του θέματος . Απαντήσεις σε ερωτήσεις όπως :

Αξίζουν αυτά τα τετραγωνικά σαν ένα ξεκίνημα ? 

Επένδυση για το μέλλον αξίζει?

Να το βάλω μόνος ή να βάλω εταιρία ?

Γενικά οποιοδήποτε tips σχετικά  καλοδεχούμενα .

 

Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών - akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όσο μεγαλύτερες οι καταναλώσεις & η εγκ/ση, τόσο ποιο σύντομη και η απόσβεση.

Στην φάση που βρίσκεσαι θα σου πρότεινα πρώτα να καταθέσεις φάκελο στον ΔΕΔΔΗΕ με πιστοποιημένα υλικά, γιατί το ποιο πιθανό είναι να βρεις γεμάτο τον υποσταθμός, και μετά να αρχίσεις να ψάχνεσαι...Όλα τα υλικά μπορείς να τα αλλάξεις μετά, εκτός από συνολική ισχύ+-3%.

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος του ΦΒ συστήματος net-metering (του μόνου που συμφέρει κατά την άποψή μου), δεν εξαρτάται από τα τετραγωνικά της ταράτσας αλλά από την ετήσια κατανάλωση ρεύματος που κάνετε στο σπίτι σας.

Σίγουρα είναι επένδυση που συμφέρει, καθώς κάνει απόσβεση περίπου σε 7 χρόνια και αποδίδει για τα επόμενα 20 τουλάχιστον χρόνια, δωρεάν το ρεύμα που θα καταναλώνετε.

Μόνος σας μπορείτε να το βάλετε αν έχετε τις σχετικές γνώσεις και απαραίτητα το δικαίωμα υπογραφής ηλεκτρολόγου μηχανικού (που από ότι φαίνεται στην υπογραφή σας, δεν το έχετε).

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και δύο χρόνια σχεδόν ένα met metering 5αρι. Παράγω περίπου 6800 το χρόνο καίω κοντά στα 6000 (σπίτι 130 τμ, τζάκι λέβητα και αντλία θερμότητας με δοχείο αδράνειας συν 3 κλιματιστικά συν τα τυπικά μιας κατοικίας  συνολικά 4 ατόμων με 2 παιδιά).

Τσάμπα δεν ειναι το ρεύμα διότι για τις κιλοβατώρες που δεν τις καταναλώνεις την ώρα που παράγεις πληρώνεις ρυθμιζόμενες συν κάτι αλλά ψιλά. Αλλά σίγουρα συμφέρει τρελα και η απόσβεση βλέπω να γίνεται στα 5 έτη.

Για ένα 5αρι θα χρειαστείς περίπου 40τμ ταράτσας και μέχρι 5kw αφήνεις μονοφασικό. Νομίζω για μια τυπικη κατοικία είναι οκ.

Τα φβ στη στέγη με πώληση της ενέργειας μεγάλη απάτη και ειδικά για σπίτι που κατοικείται διότι ο συμψηφισμός γίνεται με την τιμή των 8 λεπτών και όχι με την ενέργεια.

Αν έχει χώρο το δίκτυο στην περιοχή σου και μπαίνει met metering (και φυσικά έχεις το ποσό) μην το συζητάς καθόλου... Απλά βάλτο.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος του ηλιακού συστήματος που μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει στην ταράτσα του;

πχ θα μπορούσε να εγκαταστήσει ένα σύστημα 15KW αν είχε αρκετό χώρο;

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Tasos P said:

υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος του ηλιακού συστήματος που μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει στην ταράτσα του;

πχ θα μπορούσε να εγκαταστήσει ένα σύστημα 15KW αν είχε αρκετό χώρο;

Για ποιο πρόγραμμα μιλάς; Πχ το φωτοβολταϊκά στη στέγη νομίζω είναι μέχρι 6. Το net metering δεν ξέρω αν εχει ταβάνι αλλά αν καταναλώνεις πχ 8000 το χρόνο δε συμφέρει σε καμία περίπτωση να βάλεις ένα σύστημα άνω του 6.

Τώρα αν εννοείς σύστημα με μπαταρίες πάλι παίζει ρόλο η κατανάλωση δηλ οι ανάγκες της οικίας σου.

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos P said:

υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος του ηλιακού συστήματος που μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει στην ταράτσα του;

Όριο είναι η συμφωνημενή ισχύς της υφιστάμενης παροχής κατανάλωσης για το net-metering. 

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το κτίριο που θα κάνω την τοποθέτηση ειναι μακριά απο την μόνιμη κατοικία μου (ενοίκειο). 

net metering μπορώ να κάνω ακόμα κ αν μένω αλλού? 

αξίζει να πουλάω κατευθείαν ΔΕΔΔΗΕ? ακόμα κ αν η απόσβεση είναι μετά απο 10 χρ?

Όσον αφορά την τοποθέτηση , εννοούσα να βάλω τα πάνελ με βάσεις κλπ και έπειτα να φωνάξω ηλεκτρολόγο για τις συνδέσεις .

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nickgz said:

Το κτίριο που θα κάνω την τοποθέτηση ειναι μακριά απο την μόνιμη κατοικία μου (ενοίκειο). 

net metering μπορώ να κάνω ακόμα κ αν μένω αλλού? 

αξίζει να πουλάω κατευθείαν ΔΕΔΔΗΕ? ακόμα κ αν η απόσβεση είναι μετά απο 10 χρ?

Όσον αφορά την τοποθέτηση , εννοούσα να βάλω τα πάνελ με βάσεις κλπ και έπειτα να φωνάξω ηλεκτρολόγο για τις συνδέσεις .

Οικιακό Virtual net metering μπορείς να κάνεις μόνο μέσω Ενεργειακής κοινότητας, τουλάχιστον προς το παρών.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.