Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρμόδια Περιβαλλοντική Αρχή σε έργο εντός δύο Περιφερειών


Elizaco

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Έχω ένα έργο Β κατηγορίας, το οποίο εμπίπτει σε δύο διαφορετικές Περιφέρειες. Που πρέπει να αποσταλεί το αίτημα υπαγωγής σε ΠΠΔ? και στις δύο Περιφέρειες ή μόνο σε αυτή που υπάγεται το έργο κατά το μεγαλύτερο μέρος του?

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Το "έργο" εμπίπτει σε κάποια μορφή αδειοδότησης (π.χ. άδεια εγκατάστασης / λειτουργίας)? Αν ναι, τότε η απόφαση υπαγωγής σε ΠΠΔ εκδίδεται από την Αδειοδοτούσα Αρχή. Θα βοήθαγε να προσδιόριζες το έργο (π.χ. Βιομηχανία τροφίμων).

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2023 at 10:35 ΠΜ, Elizaco said:

Καλημέρα σας,

Έχω ένα έργο Β κατηγορίας, το οποίο εμπίπτει σε δύο διαφορετικές Περιφέρειες. Που πρέπει να αποσταλεί το αίτημα υπαγωγής σε ΠΠΔ? και στις δύο Περιφέρειες ή μόνο σε αυτή που υπάγεται το έργο κατά το μεγαλύτερο μέρος του?

Ευχαριστώ πολύ 

Σε αυτήν που "πατάει" το έργο κατά το μεγαλύτερο μέρος του. Αντίστοιχα και για κατηγορίες Α1 και Α2.

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2023 at 10:10 ΜΜ, CivilKald said:

Το "έργο" εμπίπτει σε κάποια μορφή αδειοδότησης (π.χ. άδεια εγκατάστασης / λειτουργίας)? Αν ναι, τότε η απόφαση υπαγωγής σε ΠΠΔ εκδίδεται από την Αδειοδοτούσα Αρχή. Θα βοήθαγε να προσδιόριζες το έργο (π.χ. Βιομηχανία τροφίμων).

Καλημέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! είναι ένα αιολικό το οποίο πρέπει να πάρει άδεια λειτουργίας όμως σε μεταγενέστερο χρόνο. Πρώτα παίρνει περιβαλλοντικούς όρους, για να πάρει στη συνέχεια όρους σύνδεσης και μετά θα πάρει άδεια λειτουργίας, οπότε νομίζω ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει. Αυτό μου είπε και ο φορέας του έργου, ότι απαιτείται πιο πριν το έργο να έχει ΠΠΔ.

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2023 at 10:19 ΠΜ, smartos11 said:

Σε αυτήν που "πατάει" το έργο κατά το μεγαλύτερο μέρος του. Αντίστοιχα και για κατηγορίες Α1 και Α2.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Διάβασα κι εγώ κάτι τέτοιο αλλά για το Περιφερειακό Συμβούλιο. Μπορείς να μου πεις σε ποια νομοθεσία αναγράφεται κάτι τέτοιο? Πάντως μίλησα με την μια περιφέρεια και δεν ήξεραν ούτε εκει. Μου είπαν ότι μάλλον θα πρέπει να πάει και στις δύο..

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Elizaco said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Διάβασα κι εγώ κάτι τέτοιο αλλά για το Περιφερειακό Συμβούλιο. Μπορείς να μου πεις σε ποια νομοθεσία αναγράφεται κάτι τέτοιο? Πάντως μίλησα με την μια περιφέρεια και δεν ήξεραν ούτε εκεί. Μου είπαν ότι μάλλον θα πρέπει να πάει και στις δύο..

Δεν γνωρίζω νομοθεσία. Από αρμόδιο υπάλληλο είναι η πληροφορία. Κατατίθεται στην μία και αυτή το διακινεί στην άλλη. Βέβαια κάθε υπηρεσία έχει τα δικά της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.