Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

dionysiosleftakis@gmail.co

Recommended Posts

Καλημέρα, 

Ελπίζω να γράφω στην σωστή κατηγορία 😛 

Θέλω να αντικαταστήσω τον θερμοστάτη που έχω στο σπίτι Olympia Electronics BS-812 με τον έξυπνο θερμοστάτη της Google, Nest Thermostat.  Ξέρει κανένας ποιο είναι το κατάλληλο μοντέλο για Ελλάδα ;  

Έχω δει ότι κάποια μοντέλα θέλουν και το Heat Link.... Αυτό μπαίνει εκεί που είναι τώρα ο θερμοστάτης ; Και δίπλα του μπορώ να βάλω την οθόνη ; 

Πως τροφοδοτούνται ; 

Επίσης, μπορώ να τον βάλω στο σπίτι ;  

Έχω καλοριφέρ με μπόιλερ πετρελαίου. Με τον θερμοστάτη που έχω τώρα, απλά πατάω On/Off για να το θέσω σε λειτουργία. Όταν ανάβω το καλοριφέρ, ζεσταίνετε και το νερό στον ηλιακό. Δεν ξέρω εαν παίζουν ρόλο αυτά, απλά τα παραθέτω σαν πληροφορίες. 

Σας ευχαριστώ πολύ.  

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, [email protected] said:

Καλημέρα, 

Ελπίζω να γράφω στην σωστή κατηγορία 😛 

Θέλω να αντικαταστήσω τον θερμοστάτη που έχω στο σπίτι Olympia Electronics BS-812 με τον έξυπνο θερμοστάτη της Google, Nest Thermostat.  Ξέρει κανένας ποιο είναι το κατάλληλο μοντέλο για Ελλάδα ;  

Έχω δει ότι κάποια μοντέλα θέλουν και το Heat Link.... Αυτό μπαίνει εκεί που είναι τώρα ο θερμοστάτης ; Και δίπλα του μπορώ να βάλω την οθόνη ; 

Πως τροφοδοτούνται ; 

Επίσης, μπορώ να τον βάλω στο σπίτι ;  

Έχω καλοριφέρ με μπόιλερ πετρελαίου. Με τον θερμοστάτη που έχω τώρα, απλά πατάω On/Off για να το θέσω σε λειτουργία. Όταν ανάβω το καλοριφέρ, ζεσταίνετε και το νερό στον ηλιακό. Δεν ξέρω εαν παίζουν ρόλο αυτά, απλά τα παραθέτω σαν πληροφορίες. 

Σας ευχαριστώ πολύ.  

Θέλεις το EU μοντέλο με το heat link
Το Heat Link μπαίνει εκεί που έχεις τώρα το θερμοστάτη, τροφοδοτείται με 220 και δίνει και την εντολή στον καυστήρα.

Ο θερμοστάτης μπορεί να μπει όπου θες, ακόμα και με βάση πάνω σε ράφι.

Ο θερμοστάτης επικοινωνεί με το heta link είτε καλωδιακά είτε ασύρματα.

Αν το κάνεις καλωδιακά από το ίδιο καλώδιο παίρνει και ρεύμα, αν το κάνεις ασύρματα θέλει τροφοδοσία από usb.

 

https://nest.com/support/images/misc-nest-thermostat-eu/gen3-install/3rd-gen-Nest-Learning-Thermostat-Install-Guide-UK.pdf

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.