Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ιδεατό στερεό


kefalosgr

Recommended Posts

Επίσης το ιδεατό στερεό έχει υψομετρική αφετηρία που δίνεται απο την βεβαίωση υψομέτρων του Δήμου ενώ το μέγιστο ύψος έχει υψομετρική αφετηρία το διαμορφωμένο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

καλημερα σας ,

θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει το ιδεατο στερεό ( σε ιδιοτικες οδούς , μη αναγνωρισμένες οδούς ... ) και σε ποιες περιπτώσεις. που αναφερεται ?

 

1. Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

2. Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1)Στον Γοκ του 73 υπήρχε η έννοια ιδεατό στερεό??Αν όχι τι υπήρχε γτ όλες οι παλίες πολυκατοικίες στην περιοχή μου έκανες προοδευτικά προσ τα πάνω εσοχές!!!/???

2)Το ιδεατό στερεό ισχύει σε όλους τους δρόμους που συνορεύεις ή μόνο σε αυτούς που παίρνεις αρτιότητα????

 

Έχω μια πολυκατοικία(είναι του 82) όπου συνορεύει με 3μ δρόμο και έχει ύψος 11.3 ακριβώς πάνω στην Ο.Γ, είναι φυσιολογικό???

Link to comment
Share on other sites

Yπήρχε με την έννοια του αριθμού των ορόφων επί της οικοδομικής γραμμής , ανάλογα με το πλάτος του δρόμου .

Ετσι μετά είχαμε τις εσοχές δηλαδή τα ρετιρέ .

 

Νομίζω ότι το όριο ήταν τα 7.50 μέτρα .

 

Πρέπει να δείς αν η άδεια βγήκε με τον σημερινό δρόμο των 3 μέτρων , η αν είναι τμήμα καθέτου συστάσεως εξ αδιαιρέτου μεγαλύτερου οικοπέδου και αυτά τα 3 μέτρα ήταν αρχικά ο πλάγιος ακάλυπτος και με τα χρόνια το ασφαλτόστρωσε ο δήμος και φαίνεται δρόμος .

 

Το τοπογραφικό της αδείας θα σε διαφωτίσει .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ BAS για την απάντηση!

 

Βρήκα το τοπογραφικό και όντως δείχνει και αυτόν το δρόμο!Επίσης βρήκα και το φεκ που δίνει το πλήθος των ορόφων και έχω την εξής απορία:

Sτο φεκ αναφέρει ''οδοί πλάτους μέχρι 7,5 μέτρων μη συμπεριλαμβανόμενων, 2 όροφοι στην πρόσοψη και 2 στην εσοχη''

 

1) Στους 2 ορόφους μετράει και το ισόγειο??? Η οικοδομή είναι 3 όροφοι(1 κατάστημα+2 όροφοι)

2) Τι εννοεί συμπερλαμβανόμενων???

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

Σε περίπτωση που ο δρόμος είναι μικρός π.χ. 3 μέτρα, τότε σαν κατοκόρυφη ευθεία πέρνουμε τα 7.5 και ΟΧΙ τα 4.5 μέτρα. Η ευθεία προεκτέινεται από αυτην έχει κλίση ΠΑΝΤΑ 1/1.5 ή θα πρέπει να περνάει από την απέναντι Ο.Γ. ???

 

http://imageshack.us...rawing1ebl.png/

 

<script src='http://img221.imageshack.us/shareable/?i=drawing1ebl.png&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>drawing1ebl.png</noscript>

 

Ποια από τις 2 γραμμές είναι η σωστή? Ο CHRONISM υποστήριξε στην προηγούμενη σελίδα πως είναι αυτή με την κλίση 1/1.5

Link to comment
Share on other sites

Sτο φεκ αναφέρει ''οδοί πλάτους μέχρι 7,5 μέτρων μη συμπεριλαμβανόμενων, 2 όροφοι στην πρόσοψη και 2 στην εσοχη''

 

1) Στους 2 ορόφους μετράει και το ισόγειο??? Η οικοδομή είναι 3 όροφοι(1 κατάστημα+2 όροφοι)

2) Τι εννοεί συμπερλαμβανόμενων???

 

Εννοεί πλάτους οδού μέχρι 7,49 μ.

Το ισόγειο νομίζω ότι είναι όροφος , αλλά δεν είμαι σίγουρος .

Το ύψος ορόφου νομίζω ήταν 3,30 μ .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας.

 

Έχω να κάνω μια σχηματική τομή και σε όσα τοπογραφικά κι αν έψαξα δεν αναγράφεται το πλάτος του δρόμου.

Για την ακρίβεια λέει "ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΥ ΠΛΑΤΟΥΣ".

 

Πρέπει να απευθυνθώ στον δήμο ή μπορώ να το ψάξω κάπου αλλού;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια απορία περί ιδεατού στερεού.

Έχω μια περίπτωση νομιμοποίησης μια διώροφης πέτρινης κατοικίας εντός σχεδίου, στο οικόπεδο του λινκ, 950τμ.Το κτίσμα αχνοφαίνεται με γαλάζιο χρώμα. Δεν παραβιάζει Δ και από ύψος είναι 6,60<9,00 (μέγιστο). Οι δύο δρόμοι (είναι διαμπερές το οικόπεδο) είναι πλάτους 8,00μ. Χρειάζεται ιδεατό στερεό εδώ?

 

http://imageshack.us/photo/my-images/39/stereoeo.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω μια σχηματική τομή και σε όσα τοπογραφικά κι αν έψαξα δεν αναγράφεται το πλάτος του δρόμου.

Για την ακρίβεια λέει "ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΥ ΠΛΑΤΟΥΣ".

Πρέπει να απευθυνθώ στον δήμο ή μπορώ να το ψάξω κάπου αλλού;

Είσαι σε σχέδιο πόλης? Το ρυμοτομικό δε βοηθάει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.