Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ιδεατό στερεό


kefalosgr

Recommended Posts

Για την έκδοση άδειας δόμησης απαιτείται πάντα έλεγχος ιδεατού στερεού?

ακόμα και για οικισμούς <2000 χωρίς να έχουν ρυμοτομικό σχέδιο?

 

είχα βγάλει οικοδομική άδεια πριν από 1 χρόνο σε οικισμο <2000 και δεν μου ζήτησαν έλεγχο ιδεατού στερεου.

 

δεν περνάω ΕΠΑΕ.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν πρέπει να έχει σχέση η ΕΠΑΕ/ΣΑ για το αν θέλουν ιδεατό στερεό, αλλά σε εκτός σχεδίου δεν πρέπει να θέλει ιδεατό στερεό. Ούτε εμένα μου ζητήσανε πρόσφατα, σε άλλο ένα αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 15 έχει ισχύ  μόνο εντός σχεδίου.

Επίσης σε οικισμούς και εκτός σχεδίου, πόσο είναι το μέγιστο ύψος;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου είναι 7,5μ. + 1,2μ. στέγη, εκτός αν υπάρχει σχετικό ΦΕΚ με κάποιο οικισμό. Αυτά είναι ο κανόνας για κατοικίες. Για τα ειδικά κτίρια δεν τα θυμάμαι όλα απ'έξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα, σε περίπτωση οικοπέδου με σχήμα τραπέζιο από πως σχηματίζεται το ιδεατό στερεό?? (η εσωτερική πλευρά δεν είναι παράλληλη της πλευράς του προσώπου)

α) χρησιμοποιώ μέσο βάθος;

β) χρησιμοποιώ τη μικρότερη πλευρά

γ) τη μεγαλύτερη πλευρα????

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

σε ακίνητο με οικοδομική άδεια του 1966 κάνω έλεγχο για ιδεατό στερεό για τοποθέτηση πέργκολας στον 5 όροφο ώστε να εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας.

 

Ο έλεγχος που κάνω θα είναι βάση των υψών που ισχύουν σήμερα ή βάση των υψών που ίσχυαν τότε?

Γιατί τα σημερινά ύψη είναι μικρότερα από αυτά που ίσχυαν τότε και δεν μου μένει καθόλου περιθώριο για τοποθέτηση της πέργκολας. Αυτό σημαίνει ότι απλά δεν μπορώ να τοποθετήσω πέργκολα?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Kαλησπερα σε ολους...

Εχω μια απορια σχετικα με φοιτητικη εργασια που αφορα το ιδεατο στερεο.

Η ασκηση διατυπωνεται ως εξης :

 

Διδεται μεσαιο οικοπεδο με ορθογωνιο σχημα, εμβ=800τμ και προσωπο 25μ σε δρομο πλατους 10μ, με εκατερωθεν πρασιες 4μ.

Η ολη περιοχη ειναι επιπεδη.

Να κατασκευαστει το ιδεατο στερεο (κατοψη, τομη α-ά, αξονομετρικο) αν ο Σ.Δ. ειναι 3.0 και το Π.Κ. ισουται με 50%, καθως και να υπολογιστουν οι ογκοι α) του ιδεατου στερεου 

β) του χαμηλοτερου δυνατου κτιριου που μπορει να κατασκευαστει στο συγκεκριμενο οικοπεδο, καθως και να σχολιαστει η διαφορα.

 

Σκεφτομαι να το κολλησω στο οπισθιο μερος του οικοπεδου μιας και διαβαζοντας τον ΝΟΚ στο αρθρο14 περι θεσης κτιριου καταλαβαινω οτι αν εφαπτεται και εκει κτιριο του πισω οικοπεδου μπορω να το κανω(θα το υποθεσω αυτο μιας και δεν μ αναφερει κατι η ασκηση)....σκεφτομαι σωστα ως προς τη θεση του κτιριου?

Επισης χαμηλοτερο δυνατο κτιριο μπορω να θεωρησω ισογειο 400τμ με εξαντληση του ΠΚ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.